БНР | 16.03.2017 11:35:21 | 414

Петър-Емил Митев: Холандия показа – влиянието на евроскептицизма не трябва да се преувеличава, нито да се подценява


Резултатите от изборите в Холандия  не се отличават съществено от тенденцията в прогнозите. Тя дълго  време беше в полза на евроскептичната Партия на свободата, но в последните 2 месеца нещата се промениха и водеше партията на Рюте.

Във всеки случай Холандия показа, че влиянието на евроскептицизма не трябва да се преувеличава, макар че не трябва и да се подценява.

Това каза за предаването "12+3" по "Хоризонт" политологът и социолог проф. Петър-Емил Митев. Той припомни, че в парламента на Холандия ще влязат 13 партии , тъй като изборният праг е под 1%. Това дава достъп до трибуна и на по-малки формации. Големият брой партии пък прави задължително и сключването на коалиции, тъй като спечелването на абсолютно мнозинство е „практически невъзможно“:

Първото място остана за Партията на свободата и  демокрацията, но искам да кажа, че управляващата коалиция претърпя  тежка загуба. Това е срив и се дължи преди всичко на изключителната загуба на Лейбъристката партия, която управляваше заедно с партията на Рюте. Но, загуби и партията на Рюте – 8 места.  Вилдерс  имаше възможност да се похвали, че е  спечелил местав повече, докато Рюте е загубил. От гледна точка на вътрешнополитическата консервация несъмнено имаме крачка вдясно. Допълнително  интересен момент е това, че в самата левица имаме крачка вляво. Тежката загуба на Лейбъристката партия, която е лявоцентристка, изтиква на преден план  вече други леви партии като Социалистическата партия, която е  бивша комунистическа и Зелената левица – определено лява партия.

Спирането на възхода на евроскептиците се дължи на факта, че опонентите им са направили крачки в посоката, за която е настоявал Вилдерс, изтъкна ученият:

Отношението към Турция беше изключително показателно! Това даде възможност на Рюте да каже: "Ето, ние сме за ограничаването на тези източни влияния, но, заедно с това, ние не искаме да отнемем Корана на мюсюлманите или да закрием джамиите, както предлага Вилдерс". Взимат се козовете и се получава това, което за първи път стана в Австрия - там евроскептичният кандидат за президент загуби на втория тур, но загуби поради това, че фактически правителството възприе редица неща от курса, който се искаше от тази крайна десница и Виена беше първата, която каза, че Турция изобщо няма място в ЕС. Отношението към Турция става  сега характеристика и възлов момент в отношенията към миграцията, към мюсюлманството...

Според учения, има основание да се смята, че подобен подход ще възприемат и традиционните политически сили преди изборите във франция и Германия. Заявленията на Турция, че желае да прекрати споразумението за миграцията могат да дадат „изключителни козове на евроскептичните партии“, ако старият континент бъде залят от нова мигрантска вълна.

Според Петър-Емил Митев заради големия авторитет на социалдемократът Мартин Шулц в Германия, там лявата алтернатива на досегашното дясно управление може да изпревари евроскептичната. Не бива да се подценява обаче и хипотезата, че ново влошаване на отношенията между Германия и Турция би довело до сплотяване на избирателите около действащия канцлер, допълни той

Ученият констатира, че Марин Льо Пен има най-големи шансове да спечели първия тур на президентските избори във Франция, но очаква обединение срещу нея на втория тур

Да достигне до властта ще бъде сензация!


Прочети цялата публикация