Стара Загора с първо място в международна класация за инвестиционна дестинация

Стара Загора е класирана на 1-во място в категорията Малки региони на бъдещето – ефективност на разходите в престижната класация за най-обещаващи инвестиционни дестинации в Европа, проведено от fDi Magazine – издание на Файненшъл Таймс.
Градът е начело в категорията на малките региони с население по-малко от 1,5 милиона жители. Тази година Стара Загора изпреварва Русе следвано от Скопие, Бургас, Пловдив, Варна, Срем (Сърбия), София – област, Каунас (Литва) и София-град.
В класацията 2016/17 на първо място в класацията за категорията се нареждаше Скопие, следвано от Бургас, Пловдив и Русе. След това беше ред на Стара Загора, а малко по-назад – на 8-мо и 9-то място – оставаха регионите на Варна и София.
https://www.fdiintelligence.com/Locations/Europe/fDi-s-European-Cities-and-Regions-of-the-Future-2018-19-Winners
За създаването на класацията fDi Европейски градове и региони на бъдещето 2018/19, дирекция fDi Intelligence на Файненшъл таймс използва данни, събрани чрез специалните й онлайн инструменти, като най-важни от тях са fDi Benchmark и fDi Markets.
В проучването Стара Загора беше представена от екипа на АРИР – Стара Загора.
Събраната информация за 489 дестинации – 301 града, 150 региона, 38 местни производствени консорциума – е разпределена в пет отделни категории: Икономически потенциал, Работна среда, Ефективност на разходите, Инфраструктура и Бизнес среда. Всеки участник може да получи максимум 10 точки за всяка категория данни, чиято тежест е допълнително определяна от екипа на fDi Intelligence, за да отговаря на търсените критерии за всяка подкатегория на класацията Европейски градове и региони на бъдещето 2018/19.
Церемонията по награждаването ще се проведе на 13 март 2018, както всяка година, в Кан, Франция.
Наградата за Стара Загора ще получи Красимира Чахова, заместник-кмет Общинска собственост, стопанска политика, спорт и туризъм на Община Стара Загора. Заедно с д-р Румяна Грозева, изпълнителен директор на Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора и Георги Симеонов – Директор на Дирекция Устойчиво развитие и Евроинтеграция те ще обсъдят възможностите за потенциално сътрудничество с екипа на fDi Intelligence в промотирането на Стара Загора като инвестиционна дестинация на международните пазари. Първата стъпка е направена чрез представянето на Стара Загора и индустриална зона „Загоре” в броя на изданието, което предстои да излезе в началото на м. март, непосредствено преди церемонията по награждаването.
Представянето на Стара Загора на страниците на fDi Intelligence редом с градове като Франкфурт, Дъблин, Кьолн и други, е част от последователните усилия на кмета и екипа му за оползотворяване на икономическия и инвестиционния потенциал на града за устойчиво развитие. Месец преди церемонията излезе от печат брошурата „Готови за бизнес - Инвестиционна дестинация Стара Загора”, изготвена от екип на АРИР-Стара Загора по поръчка на Община Стара Загора. Хартиеното издание е на английски език. В електронен вариант то ще бъде публикувано също на български и немски език.
12.02.2018 г.




Ученически игри 2025/2026 г. в Стара Загора стартираха с оспорвани шахматни срещи
Културното събитие на 2025: „Велика“, на Театър „Зад канала“
Инвазията на САЩ във Венецуела и многополюсният свят, в който живеем
Иван Иванов оглави класацията за най-добър млад спортист за 2025 година
Избягвайте дерета и реки и не стойте на открито, съветват от пожарната
Европейска класация нареди Банско сред топ ски дестинациите
За втора поредна година Община Стара Загора се включва в Седмицата на брака (7–14 февруари)
САЩ може да останат с години във Венецуела
За втора поредна година Община Стара Загора се включва в Седмицата на брака (7–14 февруари)
Хванаха 43-годишен, седнал зад волана след употреба на два вида наркотици
Тръмп за Иран: Само да са посмели да ударят наши бази - отговорът ни ще бъде невиждан!
Орландо Меджик - Ню Орлиънс Пеликанс 128:118 /репортаж/
Симитли посрещна делегация от Монголия заедно с председателя на Групата за приятелство България – Монголия в 51-вото Народно събрание Росица Кирова
Свиреп студ сковава цяла България в понеделник, градусите падат до...
Българин занесе 3 бидона монети в банката, за да ги размени в евро
Трагедия в Англия: фен на почина по време на мач от ФА Къп
Панатинайкос - Пансерайкос 3:0 /репортаж/
Наполи спря Интер и остави битката за титлата отворена, Скот Мактоминей блеси за гостите
Мандатната въртележка се завърта: Всички чакат избори през март, ще връщат празна папка
Лидерът на "Възраждане": Най-вероятно Гюров ще е следващият служебен премиер