OFFNews Политика | 08.04.2019 14:04:17 | 221

Няма съгласие след консултативния съвет срещу корупцията при президента


Консултативният съвет за национална сигурност при президента Радев завърши без постигнато общо съгласие между участниците в него.

Съветът беше на тема „Резултати от противодействието на корупцията по високите етажи на властта. Необходимост от мерки“.

Имахме разминавания във въпросите за измеренията на корупцията при висшите публични длъжности. В хода на дискусиите на съвета предложих проект на становище. Той не се прие от участниците на съвета, заяви Радев. 

БСП: Управляващите браниха със зъби и нокти статуквото

На заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност не бе прието да има нов антикорупционен закон или да се направят поправки в настоящия. Управляващите смятат, че той е добър, работи и тепърва трябва да се направи анализ за въздействие. На второто ми предложение за процедура за избор на двама европейски прокурори, които ще работят на територията на България, премиерът арогантно ме препрати към Румъния, за да попитам какви са резултатите от борбата с корупцията там. По отношение на предложението ми за промяна в правомощията на прокуратурата ми бе отговорено, че налагайки съдебен контрол, ще бъдат затормозени съдиите, които са против, защото така или иначе имат много работа, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.

Предложеният от президента документ също бе отхвърлен от всички, с изключение на мен. В декларацията пишеше, че корупцията е огромен проблем и държавата бездейства. Президентът предложи промени в закона или нов закон, анкетна комисия, която да разследва засегнатите от "Апартаментгейт" - всичко това бе отхвърлено от управляващите. Бях свидетел на бранене на статуквото от управляващите със зъби и нокти - няма проблем, институциите работят, а отговорността е понесена с политическите оставки и управляващите имат воля да се борят с корупцията. Това е бранене на статуквото в кръгова отбрана. Оказа се, че медиите и тези, които изнасят информацията, са виновни, но не и политиците, които евентуално са се облагодетелствали от властта в лична полза, коментира Нинова.

ГЕРБ: БСП да се върнат в парламента

Показали сме политическа воля и морал за борба с корупцията, но декларацията на президента съдържаше внушения, които не кореспондират с реалностите. Дори г-жа Нинова накрая гласува да не излезем с общо становище. Подложихме на решение това дали да имаме общо становище и всички гласуваха да нямаме такова, каза председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова.

Вярвам, че КСНС ще даде знак на колегите от опозицията, че е разумно, ако имат намерение да променят законодателството, да се върнат в парламента, където е мястото за законодателни инициативи. В правомощията на законодателната и изпълнителната власт е да предприеме мерки, които да променят закона в посока той да се прилага по-адекватно. Даже в момента в правната комисия на НС тече обсъждане на промени в закона за противодействие на корупцията, добави Дариткова.

Марешки: Грозен опит за PR на БСП

На практика резултат нямаше, защото беше направен грозен опит президентската институция да бъде употребена като PR фирма на БСП и самият президент - като личен PR консултант на Корнелия Нинова. И това не доведе до никакви съществени резултати, заяви лидерът на "Воля" Веселин Марешки.

Според него са били предложени текстове за декларация, които пряко помагат на БСП за предстоящата кампания за европейски избори и това е неприемливо за всички други.

Очаквайте подробности.

Прочети цялата публикация