БНР | 27.03.2020 09:17:11 | 120

Изолацията може да забави развитието на децата със специални потребности


След въвеждането на извънредното положение всички центове за социални услуги затвориха и преминаха в режим на дистанционна връзка с потребителите, които обслужват. 

Социалните работници, медиаторите и специалните педагози от общностния център „Царевград“ за подкрепа на децата с увреждания и техните семейства в община Велико Търново са притеснени за развитието на децата, които не могат да приемат и предупреждават, че изолацията, в която са поставени децата със специални потребности, може да доведе до изоставане в развитието им.

В обичайна обстановка Общностният център за подкрепа на деца и родители „Царевград“ във Велико Търново работи с 65 семейства. Провеждат се индивидуални и групови терапии и занимания, които заради извънредното положение вече се налага да се правят дистанционно. Сега индивидуалните консултации стават по телефона и електронната поща.

„Всички родители споделят, че на тях също им е много трудно и много неприятно това, че те не идват в нашия център, не се срещат с нашите специалисти, тъй като за много от децата срещите с нас са особено важни. Имаме деца, които идват на ежеседмични срещи с логопед, със специален педагог, които подпомагат тяхното развитие. Родителите търсят психологическа подкрепа“, обяснява  ръководителят на общностния център „Царевград“ Маринела Андреева.

Експертите разчитат на отговорността на родителите да продължат заниманията с децата си и да изпълняват възложените упражнения и задачи. Семействата, с които работят експертите от центъра, са многодетни семейства, семейства, изпаднали в различни затруднения, както и семейства с деца с различни увреждания.

„Трудностите определено са в липсата на жив контакт и това да можем да видим реално какво се случва в домовете на нашите потребители. Всички споделят за финансовите проблеми, които срещат. За момента се справят с образователните нужди на децата, оправят се с чисто битовите си дейности, реорганизирането на ежедневието, но наистина всички споделят, че се притесняват във връзка с икономическото състояние на страната и как биха се справили занапред финансово, тъй като вече усещат, че нещо се случва“, допълва Десислава Стефанова, социален работник в услугата за формиране и развитие на родителски умения.

Особено е трудно на родителите с деца в градините, където няма онлайн обучение, най-затруднени са многодетните семейства, споделя медиаторът към общностния център Йоана Николова.

„На родителите им е трудно да се справят с тях, особено тези, които имат по две-три деца. Не смогват, по-трудно им е да наваксват материала им, защото децата им имат възрастова граница. Колкото можем, дори във Фейсбук страницата ние предоставяме някакви материали. За разнообразие качваме как да си правят материали, просто да се развеселят“.

Докато чака края на извънредното положение, екипът на „Царевград“ е превърнал залата за групова терапия в шивашко ателие, където се шият предпазни маски.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова

Прочети цялата публикация