БНР | 01.04.2020 09:13:49 | 84

Как Ботев става войвода на четата, която идва в България с парахода „Радецки”


Националният музей „Параход Радецки” в Козлодуй трябваше до открие своята обновена и допълнена експозиция на 13 април т.г.

Имайки предвид извънредната ситуация в страната, това очевидна ще се отложи във времето.

В няколко епизода в Радио София ще разкажем за моменти от сформирането на Ботевата чета и как параходът „Радецки” става не само част от българската история, но и символ.

Как се стига до избирането на Христо Ботев за войвода на четата в Румъния, която ще подпомогне въстаниците във Врачански окръг!

Пред Катя Василева разказва историкът от Националния исторически музей Михаил Симов:

Походът на Ботевата чета е част от Априлското въстание - най-значимия организиран опит на българския народ за освобождение от османска власт. Според решенията на апостолите в Гюргевския революционен комитет е трябвало да се приложи т.нар. смесена тактика – въстаническите действия в страната да бъдат подпомогнати с въоръжени чети отвън.

Самият Христо Ботев е бил привърженик на тази тактика.
В началото на април 1876 г. Никола Обретенов и Георги Апостолов от Врачанския революционен комитет заминават за Румъния за подготовката на такава чета, с която да се подпомогнат въстаническите действия във Врачански окръг. Там те заварват вече подготвящи се българи именно за такава чета.

Първоначално се планира неин войвода да бъде опитният Филип Тотю. Но той разчитал да се включи в доброволчески чети от Сърбия. Затова Обретенов и Апостолов се обръщат към Ботев, който по това време пребивава в Букурещ.

Така Ботев дава съгласието да оглави тази чета и да стане войвода.

Очаквайте продължение.

Прочети цялата публикация