БНР | 12.06.2020 01:44:58 | 329

Борисов: Държавата купува дял от ПИБ, Банката за развитие няма да натрупа загуби


Очаква се днес да стане ясно какъв дял държавата ще придобие в Първа инвестиционна банка. Това бе анонсирано от министъра на икономиката Емил Караниколов, който е принципал на Българската банка за развитие. До държавната намеса в придобиването на права от търговската банка се стигна, след като до последния момент нямаше интерес от частен инвеститор към възможността за закупуване на дялове.

110-те милиона права в Първа инвестиционна банка бяха изкупени в сряда, като по-късно през деня стана ясно че държавата участва в сделката, но има и частен инвеститор. Коментарът на Румен Гечев от БСП:

„Това е абсолютен скандал. Това е 6% - някъде към 130 милиона мисля, че са дали. И то какво излиза - че ще решаваме проблеми на олигарси? Банката за развитие ще отива да решава проблемите на частни банки. Откъде-накъде? Наглеци!“

Пред „Хоризонт“ Христо Михайловски от Българската агенция за кредитен рейтинг заяви, че Банката за развитие не е предназначена за подобен вид дейност и не е изключено тя да не участва в сделката:

„Ние сме свидетели в последните години как частни инвеститори, така, са посъветвани да купуват съответно дадени предприятия или дадени икономически структури, или дадени юридически лица. Имаме водещо участие на държавата и трябва да имаме може би и едно частно участие.“

Банковият експерт Виктор Йоцов припомни, че увеличаването на капитала на търговската банка е последната стъпка пред страната ни за присъединяването към т.нар. чакалня за еврозоната:

„Когато държавата влиза в частна банка, това не е добре. Но в случая сме по-меки в тази оценка, защото това става с една конкретно определена цел, а това е да не се попречи на влизането на България във валутно-курсовия механизъм.“

Късно снощи въпросът с присъединяването ни към ERM 2 и Банковия съюз обсъден от премиера Бойко Борисов и еврокомисаря на Маргрете Вестагер Очакването е през юли да има решение по темата, като страната ни трябва да стане член на валутния механизъм, предхождащ еврозоната, заедно с Хърватия. 


Прочети цялата публикация