Президентски избори в Полша: Дуда или Тшасковски?
Утре в Полша се провежда първи тур на президентските избори, които трябваше да се проведат на 10 май, но бяха отложени заради пандемията. През последните седмици настоящият президент Анджей Дуда - независим, но подкрепен от управляващата консервативна партия „Право и справедливост“, губи от преднината си в полза на включилия се късно в надпреварата кандидат на опозиционната „Гражданска платформа“ и кмет на Варшава - Рафал Тшасковски. Проучванията сочат, че Дуда ще получи 41 процента от гласовете, но му трябват 51, за да спечели още на първия тур. А 30 на сто от избирателите биха подкрепили Тшасковски. Двамата вероятно ще се изправят един срещу друг на балотаж на 12 юли. Кое е в центъра на предизборната кампания и защо правата на сексуалните малцинства засенчиха коронавируса и икономиката като основна тема.
Реклама на презервативи в Полша показва наситени с еротика сцени между различни двойки, сред тях и двама хомосексуални.
„Бъдете шумни в леглото, високо говорете и за нуждите си“, гласи текстът на рекламата. Тази реклама беше забранена за излъчване този месец по обществената телевизия, а консервативни организации подеха петиция до медийния регулатор за тоталната ѝ забрана.
Давид Мицек е един от актьорите в рекламата:
„Страх ме е какво ще се случи после. Първо те махат от реклама, после махат всички ЛГБТ теми от филми и сериали, после забраняват да се излъчва Евровизия… Това е лудост.“
На фона на коронавирус, на икономически крах, именно правата на ЛГБТ общността попаднаха в центъра на предизборната кампания за президентския вот в Полша.
На 13 юни в Бжег - малък град в Югозападна Полша, предизборният митинг на настоящия президент Анджей Дуда започва с хвалебствени слова към местните жители, че са защитили местната църковна собственост от властите в мрачната комунистическа ера. Днес също защитаваме нашите ценности, казва подкрепяният от управляващите кандидат за втори мандат:
„Поколението на моите родители се бори 40 години за премахването на комунистическата идеология от училищата, за да не се промиват мозъците на децата, на младите хора, на войниците в армията. Те не са се борили, за да възприемем сега друга идеология, която е много по-разрушителна - идеология, която под призивите за респект и толерантност, крие дълбока нетолерантност и изключване на всички, които не искат да я приемат“.
С това изявление Анджей Дуда постави в центъра на предизборната си кампания културните войни - тактика, която осигури победа на „Право и справедливост“ на парламентарните и европейските избори миналата година.
Според полския политолог Радослав Марковски повечето поляци се срамуват от тези думи на Дуда:
„Това напълно противоречи на цивилизованата политика. Той е много инфантилен, няма собствени възгледи. Вероятно стратезите са му казали да говори така. Вероятно е идея на Ярослав Качински, който го манипулира, да излезе с подобно нечовешко отношение към хората от ЛГБТ общността“.
Козовете на Дуда обаче не са малко - успява да се свърже с избирателите от малките, забравени градове в полската провинция, на него гледат като на гарант за управленската програма на „Право и справедливост“, наречена „добра замяна“ или „добра промяна“. Това включва разширяване на социалните плащания, безплатни лекарства за възрастните, детски помощи независимо от дохода.
„Посочих основните стълбове на моето президентстване, които нося в сърцето си през последните 5 години и които са основата за следващите 5. И те са: семейството на първо място, сигурността, труда, инфраструктурата и достойнство за всички“, заяви Дуда в Краков.
Ето как коментира Марковски избирателите на настоящия президент:
„Неговите привърженици са от следните групи - жители на селата, на малки градове в провинцията, възрастни хора - 70% от тях биха гласували за Дуда, и тези с основно образование. Ако възрастните са хората, които са най-уязвими от пандемията - не знаем колко от тях няма да се изплашат и ще излязат да гласуват, след като едва 150 хиляди се регистрираха да гласуват по пощата - това означава, че вероятно ще има много хора, които няма да отидат до урните в неделя.“
Пандемията не е единственото предизвикателство за настоящия държавен глава, допълва Радослав Марковски:
„Въпреки, че правителството и президентството са в ръцете на „Право и справедливост“, големите градове в Полша се контролират от опозицията - основно от „Гражданска платформа“. Големи градове като - Краков, Познан, Варшава, Вроцлав, Гданск и т.н. Апаратчиците на „Право и справедливост“ нямат влияние там“.
Основен опонент на Дуда е кандидатът на „Гражданска платформа“ - 48-годишният кмет на Варшава Рафал Тшасковски - центрист, който обещава да сложи край на речта на омразата и да защитава хората от ЛГБТ общността:
„Не всеки трябва да участва в Прайда, но всички трябва да уважават правата на това малцинство. Това е наистина важно и няма нищо общо дали си ляв, либерал или десен.“
Тшасковски е популярен в големите градове, а посланията му го рисуват като президента обединител:
„Изморихме се тази власт през цялото време се опитва да ни разединява, да всява страх у всеки, който не е съгласен с нея. Писна ни! Вратите на президентския дворец ще бъдат отворени, ще проветрим тази сграда и тя ще остане отворена завинаги.“
И макар културните различия да са в основата на противопоставянето между кандидатите, Радослав Марковски отбелязва, че икономиката в условията на пандемия не остава назад. Раздават се обещания, които няма как да бъдат изпълнени:
„Всички кандидати в тази президентска надпревара обещават преразпределение на блага, данъчни промени и т.н., и т.н. Това не е в техните правомощия, те не могат да правят такива неща според Конституцията, могат да съветват правителството или да налагат вето на законопроекти, но те не могат да определят икономическата политика на страната“.
В опит да засили позициите си Дуда предприе необичайната стъпка да отиде на посещение в чужбина точно преди вота - посещение в Белия дом. Срещата не произведе решаващи новини. Американският президент Доналд Тръмп четеше от лист изявлението си след разговорите и дори не погледна полския си колега. В типичния си стил на бизнесмен Тръмп каза:
„Полша е една от малкото държави, които изпълняват задълженията си към НАТО, най-вече финансовите задължения. Помолиха ни да изпратим допълнителни войски в страната и ще си платят за това“.
„Той обича поляците и Полша, защото плащаме безпрекословно за всичко, което е американско“, казва Радослав Марковски и смята, че визитата в Белия дом е намеса в изборите в Полша:
„В демократичните държави президентите не правят така - никога не биха се срещнали с френски или немски държавен глава непосредствено преди вота. Плюс това Тръмп изрично обяви, че се надява Дуда да спечели“.
Тръмп използва срещата в Белия дом, за да критикува Германия, че не плаща достатъчно за отбрана, а Дуда показа ясно, че политиката на отдалечаване от Брюксел и приближаване към Вашингтон продължава с пълна сила.
„И сега сме напълно изключени от вземането на всякакви решения в Европа. Никой не говори с нас заради грубите нарушения на Конституцията, заради неспазването на принципа за разделение на властите. Настоящата стратегическа геополитическа ситуация е, че сме тотално зависими от Съединените щати“, смята Марковски.
На вота утре решаваща ще бъде избирателната активност. За „Право и справедливост“, 70% от чиито избиратели са възрастни хора - коронавирусът е проклятие.
„Полската католическа църква, която е много мощна икономическа институция, е директен играч в политиката. Църквата абсолютно подкрепя една партия и това е „Право и справедливост“ и те сключват всякакъв вид финансови сделки. Големият въпрос е дали този път, по време на пандемия, църквата ще може да мобилизира избиратели в полза на управляващите, както обикновено. Не съм много сигурен, че ще успее“.
Тшасковски вероятно ще привлече гласовете на останалите опозиционни кандидати на втория тур, но прогнозите за балотажа остават мъгляви.
„В Полша голямата игра е да мобилизираш демобилизираните“, посочва Радослав Марковски.
Загуба за Дуда би означавала „Право и справедливост“ да не могат вече да прокарват толкова лесно законите си, тъй като имат мнозинство в долната камара, но не и в Сената и така не могат да отхвърлят президентско вето. А за Европа полският президентски вот ще бъде тест за нагласите в Централна и Източна Европа след пандемията.
Репортажа можете да чуете от звуковия файл. Прочети цялата публикация