БНР | 23.08.2020 08:44:37 | 167

Поредна седмица под блокада и с възгласите “оставка“


Поредна седмица изминава, в която звучат възгласи "оставка" и под блокада се поставят сгради на институции и пътни платна. В началото на седмицата премиерът Бойко Борисов поиска от протестиращите:

„Дайте две седмици за да ви дадем властта“ и внесе в деловодството на Народното събрание проекта на ГЕРБ за нова Конституция и предложения за промени в Изборния кодекс.

Промените предвиждат: машинно гласуване във всички секции с над 300 избиратели - въвеждане на смесена мажоритарно - пропорционална система за избор на депутати във Велико народно събрание - и възможност за 48 - часово гласуване по време на извънредна епидемична обстановка.

Най-голямата партия в настоящия парламент кани всички останали групи за консултации с цел да бъде постигнато широко съгласие за свикване на Велико народно събрание. Премиерът Борисов разобличи няколко лъжи, сред която и тази, че не иска да напусне властта, а протака във времето подаването на оставка.

Проектът за нова Конституция трябва да върви паралелно с проект за предложение за свикване на Велико Народно събрание. Предложението за нова Конституция създава, цитирам: "безконтролна възможност на едно Велико народно събрание, с неясен политически профил и мнозинство, да ни заведе в конституционен тупик".

Политическата криза ще се задълбочава, социално - икономическите проблеми ще останат открити, според Янаки Стоилов, член на Националния съвет на БСП. Партията не приема поканата на ГЕРБ за консултации и призовава симпатизантите си да протестират и да защитават законовите си права.

Вицепрезидентът Илияна Йотова смята, че с проекта си за нов основен закон, управляващите се опитват да се задържат на власт.

Лидерът на партия "Воля" Веселин Марешки се обяви за изцяло мажоритарни избори и за лустрация.

Следващата седмица започват преговори за събиране на подписи за внасяне на проекта за нова конституция, съобщи председателят на Народното събрание Цвета Караянчева.


Заради жажда за власт, или за справедливост и добър живот за всеки, повече от месец и половина протестите срещу правителството не стихват. В София, във Варна, в Русе, в Пловдив се проведоха демонстрации и блокади както на сгради, така и на пътни платна.

В Пловдив полицаи изведоха протестиращи от блокираното кръстовище пред Международния панаир в града, а в София пък ги нямаше на кръстовището пред Румънското посолство, където се стигна до саморазправа.

Полицията не е охранявала протеста до Румънското посолство, тъй като той не е бил регламентиран, обявиха от МВР.

Жената с бялата кола бе обявена за провокатор. Заради дръзката й постъпка, в присъствието на двете й деца, освен грозни думи тя отнесе и счупена кола.

Двама души пък се сдобиха с прокурорско обвинение, а коментарите бяха и на двата полюса. Своят извод набави кметът на София Йорданка Фандъкова:

„Отношението към децата на задната седалка показва колко зрели сме като общество и каква е посоката, в която вървим“.

Кметът Фандъкова призова за пореден път организаторите на протеста в София да спазват Закона за събранията и митингите и да подават уведомления към общината.


Четири сгради на институции бяха под блокада през изминаващата седмица. Фасадите им бяха замервани с яйца и домати. Освен оставката на премиера Бойко Борисов и на главния прокурор Иван Гешев, симпатизанти на движение "Боец" поискаха и оставка на директора на Българската национална телевизия Емил Кошлуков.

Жители на София поискаха свобода на придвижването в столицата и премахване на блокадите. Демонстрация направиха пред сградата на Столичната дирекция на вътрешните работи. Пет демонстрации се състояха в столицата през седмицата с искане и за оставка на президента Румен Радев.

Учени от Българската академия на науките излязоха с остра реакция към техни колеги, които подкрепиха с отворено писмо протестиращите и призоваха за гражданско неподчинение. Обвиниха ги, че използват БАН за политически игри.

И медицинските сестри обявиха национален протест. Те опънаха палатков лагер пред сградата на Министерството на здравеопазването. Поискаха по-добри условия на труд и по-високо заплащане.

16 медицински сестри и санитари от болницата в Дулово отказаха да работят със заразени с коронавирус и подадоха оставки.

Министърът на здравеопазването отправи критика към медицинските сестри и санитарите от болницата в Дулово. В Бургас той обяви положителни тенденции в овладяването на епидемията.


От 1 януари началната учителска заплата ще стане 1 260 лева. Това предвижда Колективният трудов договор, подписан от министъра на образованието Красимир Вълчев и национално представителните синдикални и работодателски организации в системата на предучилищното и училищното образование.

По-малко от месец до началото на новата учебна година само 20, 25% от родителите предпочитат дистанционна форма на обучение за децата си.

Въпросът за връщането на учениците в клас бе обсъден с родители, на среща в Просветното министерство.

Дистанционното обучение в училищата ще се разрешава само по медицински причини.

Според главния държавен здравен инспектор и член на Националния оперативен щаб за коронавируса д-р Ангел Кунчев, при положителен тест е достатъчно да бъде поставен под карантина само класът на заразен с коронавируса ученик.


И през септември пенсионерите ще получат добавка от 50 лева, стана ясно след проведено дистанционно заседание на правителството. Кабинетът осигурява и пари за модернизация на пътища.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова определи добавката от 50 лв. като подигравка с труда на възрастните хора и попита управляващите къде са над 2 милиарда лева в Сребърния фонд, който е бил създаден през 2008 г. с цел да се увеличават пенсиите.

България може да приеме еврото най-рано през януари 2024 година, прогнозира международната рейтингова агенция Фич, която потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на страната ни в чуждестранна и местна валута - три пъти "В" със стабилна перспектива.

Агенцията определя приемането на България в механизма ERM II и Банковия съюз през юли 2020 година като важно постижение, което обхваща двугодишен процес на успешно прилагане на реформи и подобряване на устойчивостта на банковия сектор.

Премиерът Бойко Борисов разчете отчета на международните експерти като издръжливост на натиска върху българската икономика. Той написа във Фейсбук:

"Тези данни ни показват, че сме на верния път. И ни мотивират да работим още по-усилено, за да се справим заедно с предизвикателствата".

Жителите на Малко Търново и родолюбци от цялата Бургаска област се събраха в историческата местност Петрова нива, където поднесоха венци и цветя пред мемориалния паметник на загиналите в Илинденско - Преображенското въстание.

С поклонението беше отбелязана 117-ата годишнина от обявяването му. Честванията преминаха под патронажа на президента Румен Радев.

България отбеляза и 143 години от Шипченската епопея. Стотици граждани, както всяка година, изкачиха стъпалата към Паметника на свободата на връх Шипка, за да отдадат почит към загиналите в борбата за националното освобождение. Заведоха и децата си.


Президентът Румен Радев също изкачи стъпалата към Паметника на свободата на връх Шипка и отдаде почит пред подвига на българските опълченци и руските воини.

Православните християни отдадоха молитвена почит на небесния покровител на българския народ - свети Иван Рилски - Чудотворец в деня на неговото успение. Отидоха с вяра в Рилския манастир.

"Завещавам ви да пазите светата вяра непорочна и незасегната от всякакво зломислие.Не бойте се, защото Божията сила в немощ се показва съвършена", това са думи от посланието на Светеца, който закриля българите.


Прочети цялата публикация