Fakti.bg | 12.05.2025 20:00:52 | 37

Обещание за "много, много голяма новина": какво готви Тръмп


В навечерието на своята обиколка в Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства Доналд Тръмп обеща "много, много голяма новина". Какво може да стои зад този бомбастичен анонс?

Доналд Тръмп ще посети Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства (ОАЕ) в началото на следващата седмица. Американският президент им е обещал да започне да нарича Персийския залив - Арабски. Макар Тръмп да не може да повлияе на географския топоним, както с Мексиканския залив, това носи много символика. Наименованието Персийски залив е обвързано с Иран.

Тръмп обеща и "много, много голяма новина” по време на пътуването си до Близкия Изток.

Надежди и притеснения

Но какво иска да постигне Тръмп? "Всяка от дестинациите в Персийския залив - Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ - има набор от политически приоритети за американския президент Тръмп", казва Бурчу Йозчелик, старши научен сътрудник по въпросите на сигурността в Близкия изток в базирания в Лондон мозъчен тръст Royal United Services Institute (RUSI).

"Рияд се нуждае от преки чуждестранни инвестиции, за да изпълни целите си за реформи във Визия 2030, и не иска да бъде изолиран от възможностите, които ОАЕ си подсигури, присъединявайки се към споразуменията от Авраам (споразумения за дипломатическо нормализиране между Израел и редица арабски държави с посредничеството на САЩ)”, казва Йозчелик.

Преди дипломацията в региона да бъде провалена от терористичната атака на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г. и последвалата война в Газа, Израел и Саудитска Арабия бяха близо до установяване на дипломатически отношения. Сделката между Израел и Рияд, сключена с посредничеството на САЩ, беше почти тристранно споразумение, тъй като САЩ щяха да предоставят гаранции за сигурност за Саудитска Арабия и саудитска гражданска ядрена програма. В момента обаче сделка между Саудитска Арабия и Израел не е възможна, тъй като "кралството не може да отстъпи от своята "червена линия", а именно надежден път към палестинска държавност", добави Йозчелик.

"Саудитската страна дава приоритет на бизнеса, за да избегне неудобна ситуация", заяви Емили Тасинато, изследователка на Персийския залив и сътрудничка в Европейския съвет за външни отношения. В същото време има "индикации, че Рияд и администрацията на Тръмп напредват с други аспекти на мегасделката, независимо от процеса на нормализиране на отношенията между Саудитска Арабия и Израел", каза тя.

"Един от аспектите е свързан с гражданската ядрена програма на Саудитска Арабия, където Тръмп изглежда готов да обсъди сътрудничество, без да изисква от кралството да установи дипломатически отношения с Израел", казва Тасинато и добавя, че "друг аспект се отнася до отбраната, макар и не под формата на обвързващ договор за отбрана, тъй като това е нещо, което не изисква сделка с Израел".

Санам Вакил, директор на Програмата за Близкия изток и Северна Африка в базирания в Лондон мозъчен тръст "Чатъм Хаус”, също смята, че конфликтът между Израел и Газа ще бъде оставен настрана по време на предстоящото пътуване на Тръмп. Но Вакил също така смята, че "тази среща ще послужи като прикритие за липсата на реален напредък по отношение на Газа", каза тя.

Въпреки че е в региона, Тръмп не е насрочил среща с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху.

Големият бизнес е в центъра на вниманието

"Няколко ръководители на американски отбранителни фирми се очаква да придружават Тръмп по време на пътуването му до кралството", каза тя и добави, че "Рияд, Доха и Абу Даби са обещали значителни американски инвестиции преди посещението на Тръмп".

"Ръководството на Саудитска Арабия се стреми към инвестиции и партньорства с американски фирми и е предложило 600 млрд. долара за търговия и инвестиции в рамките на четири години", каза тя. "Същото важи и за ОАЕ, които планират да инвестират 1,4 трилиона долара в САЩ през следващото десетилетие, с акцент върху инфраструктури за изкуствен интелект и полупроводници", добави Тасинато.

Обявени са и няколко сделки на САЩ за продажба на самолети и ракети.

Каква може да бъде "голямата новина"?

Анализаторите смятат, че мистериозната "голяма новина" на Тръмп може да е свързана или със заложниците на Хамас, които все още се държат в Газа, или с потенциална ядрена сделка между САЩ и Иран, или с подкрепяната от Иран милиция хути в Йемен.

"За Тръмп би било голяма морална и дипломатическа победа, ако преди или по време на посещението му с Хамас бъде договорена сделка за освобождаване на заложниците", казва Йозчелик.

Тасинато обаче смята, че е по-вероятно изявлението да се отнася или за американско-иранската ядрена сделка, или за йеменските хути, които току-що се съгласиха на постигнатото с посредничеството на Оман примирие със САЩ, което спира атаките им срещу корабоплаването в Червено море, но не и срещу Израел.

Няколко източници заявиха, че Иран е имал подкрепяща роля в преговорите за прекратяване на огъня с хутите. Това би могло да бъде признак, че Иран проявява готовност да подпише ядрено споразумение със САЩ, което вероятно ще доведе до известно облекчаване на икономическите санкции срещу Техеран и ще предотврати възможността за израелски военен удар по страната.

Така или иначе, спокойно може да се каже, че изненадващото изявление на Тръмп ще обслужи и бизнес интересите на САЩ. "Президентът Тръмп признава търговските и инвестиционните възможности в Персийския залив и иска да може да "отпише" от Близкия изток, тъй като САЩ се ориентират към Китай, което е дългогодишна позиция", каза Бурчу Йозчелик.

"По-силните връзки със Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ - държави, които не са съгласувани помежду си на всички фронтове, но колективно се стремят да бъдат тежка сила в региона, означават, че САЩ могат да поверят на регионалните участници осигуряването на сигурността в региона", добави тя.

Прочети цялата публикация