Димитър Аврамов: Не може всички премиери да са ни виновни като Тодор Живков
„Ако на следващите избори възпроизведем същия модел на власт, на сервилно подчинение пред лидера, се връщаме векове назад. Модерната държава, представителната демокрация е свързана с това да казваш на човека, който е поел властта, че във всеки момент можеш да му дръпнеш юздите. Представете си една демократична партия, в която всички чакат и мируват и лидерът като тропне с крак, всички подскачат. Това не е политика“, коментира в предаването „Преди всички“ политологът Димитър Аврамов.След 2001 година държавата става все по-„голяма“, разпределя все повече пари през бюджета и човек става все по-малък, подчерта анализаторът. „40% от богатството, от продукта, който произвеждаме, се преразпределя през бюджета и става все повече, администрацията става все по-голяма.“ Според Аврамов се оформят две големи обществени прослойки - на новите партриции и на новите плебеи, според обвързаността им или не с властта, нейните структури и ресурси.
„Не бих извинил нито един министър-председател за състоянието, до което се е докарал сам – нито Сакскобургготски, нито Сергей Станишев, нито Пламен Орешарски, нито Бойко Борисов. Вярно е, че у нас има поговорка – рибата мирише откъм главата, въпросът е в това, че държавата е инструмент за публична власт и има личен избор. Ако си се наредил там, във властта, близо до владетеля, до този, който разпределя порциите, имаш избор – или навеждаш глава и правиш каквото ти каже, или си държиш главата високо вдигната, пак си лоялен и правиш това, което трябва. Не трябва всичките си министър-председатели да ги превръщаме в Тодор Живков. 1989-1990 година като дойде, изведнъж за всичко беше виновен Тодор Живков, всички останали бяха свободни, щастливи и можеха да консумират благата на демокрацията“, изтъкна Аврамов.
Пред БНР Димитър Аврамов представи книгата си “Новата държава”, в която в 675 страници разглежда тенденциите в развитието на властта и прогнозира накъде отива съвременната западна държава. Причината да я напише по думите му са промените и турбуленциите в живота ни през последните години. Димитър Аврамов определя книгата си като популярна политология.
„Дори хора, които не се интересуват от политика, имат тревожен поглед към ежедневието. Има значими промени във всичко – променя се езикът на политиците, променя се агресията, разговорът за политика, всичко става по-радикално. Предстоят ни още по-големи промени. Исках да предложа версия на нещата, които се случват.“
Аврамов анализира засилването на авторитарните тенденции в държавата и засилването на изпълнителната власт, както и „потъпкването на парламента“, което се наблюдава в много страни.
Засилва се и тенденцията да има мултиетнически, мултирасови и мултикултурни общества и това няма да спре, колкото и Вишеградската четворка и държави като България да се опитват да натискат спирачката, отбеляза още Димитър Аврамов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Прочети цялата публикация




„Ще се откажа от тебе чрез Държавен вестник“: Как един правен абсурд стана народен фолклор
Доналд Тръмп: Не сме приключили с Иран! И те нищо не могат да направят по въпроса
На автопилот: накъде води Радев България
Новият премиер в Лондон! Анди Бърнам през погледа на британската преса
Мистерията „Царичина“: Най-скъпият и абсурден лов на извънземни в историята на Българската армия
Христо Крушарски с горещо разкритие за бъдещето на Локомотив Пловдив
Бивш посланик на САЩ: "Путин се страхува от всичко и всички"
Срещата на върха на НАТО в Анкара - конкретни ангажименти, оръжейни сделки и добри новини за Украйна
Как България, Турция и Румъния пазят Черно море и НАТО
Деца умират в нагорещени автомобили: как се стига дотам?
Станислав Генчев: Не заслужавахме да загубим
Марк Кукурея се сбогува емоционално с Челси (ВИДЕО)
ЦСКА - Ботев Пд 3:2 /репортаж/
Неизвестни досега структури в мъглявината Орион откриха учени
Жоел Зварц: Обичам да бележа в дербитата, можем да нараним много от съперниците си
Ботев Пд не се предаде, Чандъров се разписа за 2:3
Жоел Зварц беше избран за Играч на мача ЦСКА - Ботев Пд
Отвод си е направил съдията, който трябваше да гледа делото за пребития бивш шеф на МВР в Русе
Резултати и класиране след 2 кръг в Първа лига
Виенската община публикува ръководство за външни щори на сградите в защитените архитектурни зони