На фона на протест министър-председателят на Бавария: Налагаме мек локдаун

В Германия от днес е в сила четириседмична карантина. От вчера територията на цяла България е рискова зона, което изисква от пътуващите за Федералната република 14-дневна карантина или отрицателен PCR тест.
В Германия интензивните отделения на болниците са натоварени - свободни легла има, но липсва персонал.
За да се избегне претоварване на здравната система, Германия обяви от полунощ втора национална карантина.
До края на месеца затворени остават всички заведения, театрите, кината, фитнес залите.
Училищата и детските градини обаче продължават да работят:
„Налагаме мека карантина (локдаун) - много области на живота не са засегнати“, каза министър-председателят на Бавария Маркус Зьодер.
Друга разлика в сравнение с пролетта е, че границите остават отворени, посочи Зьодер.
Тези изявления дойдоха на фона на протести - около 1900 души протестираха вчера в Мюнхен срещу затварянето на Германия заради коронавируса, съобщава БТА. Организаторите бяха обявили първоначално акцията като "църковна служба", отбелязва.
"Тук не става дума за свободата на събранията", каза един от ораторите на "Терезиенвизе" - мястото в Мюнхен, където традиционно се организира знаменитият Октоберфест - след което покани участниците да се помолят заедно с него.
Полицията заяви, че макар събитието да започнало с "характеристиките" на църковна служба, след като то започнало "все повече да прилича на концерт", около 19 часа тя го закрила.
През уикенда в Германия протестираха хиляди хора във връзка със започващото от днес затваряне на федералната република. Полицията на протеста в Мюнхен заяви, че е предупредила около 200 души заради неправилно носене на маски или заради липса изобщо на такива.
Градската управа беше разрешила в демонстрацията да участват само 1000 души, решение, което беше потвърдено от две съдилища.
Организаторите от инициативата "Латерално мислене 089" бяха регистрирали 5000 демонстранти.
На сцената бяха издигнати кръстове, бяха поставени и ковчези с венци от цветя и увити с германски флагове.
Прочети цялата публикация
Крал Чарлз III открива новата сесия на британския парламент, на фона на политическата криза след местните избори
Защо руският пропагандист Владимир Соловьов нападна Джорджа Мелони?
След провала на Орбан: какъв е планът на Мадяр за Унгария?
Загубата на Виктор Орбан се превърна в облекчение за ЕС и в горчива победа за Володимир Зеленски
Намаляването на покупателната способност на гражданите изисква неотложни действия, каза премиерът Румен Радев
Премиерът: Намаляването на покупателната способност на гражданите изисква неотложни действия
Радев: Критичното състояние на редица сектори изисква ясни приоритети и неотложни и адекватни действия
Деветима нови народни представители от „Прогресивна България“ положиха клетва
Нови депутати от „Прогресивна България“ положиха клетва
Шрьодер - посредник за Украйна? "Отровена оферта"
Започва дисциплинарно производство срещу Русинова, за Сарафов - няма доказани нарушения
Тръмп пристигна в Пекин за ключова среща със Си Дзинпин
Зеленски се присъедини към срещата на върха на "Букурещката деветка"
Традиционният Национален конкурс за рецитация на Яворова поезия „Подир сенките на облаците“ ще се проведе на 6 юни в Чирпан
Калоян Дамянов e новият областен управител на Стара Загора
Дарвин Нунес пред трансфер в Серия А
Мъж открадна 800-годишен череп на светица от църква в Чехия
Играчите на Реал Мадрид изпуснали по 500 000 евро на калпак заради отпадането от Байерн