Обръщение на ма, циркове и страх в парламента, защото Борисов се крие от изслушване
Поредният скандал заради нежеланието на премиера Бойко Борисов да изпълнява задължението си да бъде изслушан от депутатите се разрази в парламента. Миналата седмица от БСП настояха премиерът да внесе доклад за приоритетите, които е следвала страната ни по време на отминалото германско председателство на Съвета на ЕС, както и за настоящото португалско. Това явяване на премиера или неговия заместник е заложено в парламентарния правилник и Конституцията на България. Борисов обаче не обича да идва в парламента. За последно той се яви април миналата година, за да каже какво е актуалното състояние в страната във връзка с пандемията от Covid-19 и все още не е влизал в Партийния дом, където заседават депутатите от есента. Последното участие на Борисов в парламентарен контрол пък беше преди година.
Председателят на парламента Цвета Караянчева намери начин да "извинява" неявяването му, като подлага явяването му на гласуване, както се случи и вчера с любезното съдействие на “Воля”.
Заместник-председателя на БСП в парламента Драгомир Стойнев отново повдигна темата днес. Той напомни, че преди една седмица е призовал министър-председателя да изпълни чл. 105 от Конституцията и чл. 128 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
"Вие тогава обещахте, че ще помолите министър-председателя тази седмица да дойде в зала и първо да отчете резултатите от приоритетните досиета, касаещи Германското председателство и новите приоритети, касаещи Португалското председателство", изтъкна Стойнев.
Не мога нищо да направя, залата реши
Караянчева му отговори, че е щяла да включи темата в програмата, но Веселин Марешки по чл. 53 ал. 3 я е изпреварил и предложил да поканят премиера в Народното събрание. "Вчера направихме гласуване. Това гласуване показа, че вие нямате достатъчно гласове, с които да поканите премиера. Тук залата реши, че точката в момента не е на дневен ред. Не мога нищо да направя, г-н Стойнев, залата реши", каза още Караянчева.
Георги Свиленски от БСП припомни, че преди седмица тя е обещала, че ще проучи правилника и ще направи така, че министър-председателят да дойде тук. "Една седмица не ви стигна. По този правилник министър-председателят е длъжен да дойде тук. Няма нужда нито парламентарната група на "Воля", БСП, ГЕРБ, ДПС да гласува, той да дойде тук. Неговото задължение е той да бъде тук на 6 месеца и да каже какво прави правителството в предстоящите 6 месеца европредседателство. Колко време ви трябва да вас да прочетете правилника", попита още Свиленски. Според него премиерът се страхува да дойде в пленарната зала.
Кръстина Таскова от "Воля" призова да се спре “този цирк”. "От БСП присъстват само тези, които бяха наказани от председателката си и тези, които бяха възнаградени да бъдат водачи на листи. Разбирам, че за тях кампанията започва", каза още Таскова.
"Ма", циркове и страх
Веселин Марешки също се намеси в процедура по начина на водене и изтъкна, че председателят на парламента няма право да спира цирка и циркаджиите. Той направи забележка, че от БСП правят просташки, глуповати и идиотски подвиквания. Марешки визира Георги Гьоков, който според него подвиквал на "Ма" на Кръстина Таскова.
Георги Гьоков поиска лично обяснение, но такова първоначално не му бе дадено и той правеше реплики към председателя на парламента и отказваше да слезе от парламентарната трибуна.
"Колеги, нека започнем работа, ще имате възможност да се обясните. Разбира се, че имате право на лично обяснение. Не защитавам никого, г- Гьоков. Циркът го правите вие. Какво значи ме е страх? Аз за тези 4 години съм показала, че от нищо не ме е страх", каза Караянчева. В крайна сметка тя му даде думата.
"Искам да кажа от трибуната като мое лично обяснение, че г-н Марешки може моето име да не го е чувал, но който го е чувал, го е запомнил с добро", изтъкна Гьоков.
Председателят на парламента Цвета Караянчева увери Георги Гьоков, че има добро име, тъй като е водач на листа.
Веселин Марешки пък призова БСП да си го приберат долу.
Каква е разликата между "Аушвиц" и "Белене"?
Вежди Рашидов от ГЕРБ също излезе на трибуната и призова да не позволява от тази висока трибуна да се правят квалификации за хората. Изказването му бе във връзка с по-ранната процедура на Кристиан Вигенин, който обвини ГЕРБ, че демонстрират най-добрите фашистки традиции. "Преди малко нарекохте фашисти колегите", каза Рашидов на БСП. Той попита каква е разликата между "Аушвиц" и "Белене"?
Прочети цялата публикация