Huawei започва да предлага от април своята операционна система за смартфони HarmonyOS

В средата на 2019 година Huawei стартира собствена операционна система - HarmonyOS - в отговор на предприетите от САЩ действия, които "отрязаха" китайският технологичен гигант от софтуера Android на Google.
Това беше най-амбициозното начинание на китайската технологична компания за мобилен софтуер, надявайки по този начин да помогне на бизнеса си да оцелее.
В понеделник Huawei обяви, че от април операционната система HarmonyOS ще започне да се предлага на нейните смартфони. Потребителите на телефони на Huawei ще могат да го изтеглят като актуализация.
Говорител на компанията потвърди пред бизнес телевизия CNBC, че потребители извън Китай също ще могат да изтеглят новата операционна система.
Новият сгъваем смартфон Mate X2 на компанията, пуснат на пазара в понеделник, ще бъде един от първите, които ще получат HarmonyOS, като ще бъде последва и от други модели на Huawei.
През 2019 г. Huawei беше включен в "черния списък" на САЩ, който ограничава американските фирми да изнасят технологии за китайската компания. В резултат на това технологи1ният гигант Google прекъсна връзките с Huawei. Това означаваше, че Huawei не може да използва лицензирана операционна система Google Android на своите смартфони.
Това не е от съществено значение за работата на мобилните устройства в Китай, където приложенията на Google като Gmail са блокирани. Но за задграничните пазари, където Android е най-популярната операционна система, това беше голям удар за Huawei и неговите смартфони.
Този ход на администрацията на Тръмп, комбиниран със санкции, целящи да прекъснат доставките за Huawei на микропроцесори, засегна сериозно продажбите на смартфони на китайската телекомуникационна фирма.
През миналата седмица агенция Nikkei съобщи, че Huawei Technologies е уведомил доставчиците си, че поръчките за компоненти за смартфони ще спаднат с повече от 60% тази година, тъй като наложени от САЩ санкции продължават да се отразяват негативно на китайския технологичен гигант.
Huawei ще трябва да намери друг източник на доставки на чипове за своите смартфони. Но операционната система HarmonyOS е другата "ключово важна" част за осигуряване оцеляването на бизнеса със смартфони на Huawei.
Прочети цялата публикация




Huawei проби стената на Apple: HarmonyOS 6 позволява директен обмен на файлове с iPhone
„Черен петък” в Yettel носи отстъпки до 70% през целия ноември
Доц. д-р Борислав Цеков: „America First“ не е „Америка сама“
90 събития в 11 български града за 13-тата Нощ на театрите тази събота
„Черен петък” в Yettel носи отстъпки до 70% през целия ноември
Enery – от разработчик на соларни проекти до цялостен енергиен партньор
Певицата Лияна разкри как се е преборила с тежки здравословни проблеми (СНИМКИ)
В Танзания: Самия Хасан започва втори президентски мандат с обвинения за манипулиран вот и кръвопролитни протести ВИДЕО
Ще се засили ли наркотрафикът към Европа заради действията на САЩ?
„Възраждане“: Пенсионната система се нуждае от реформа, а управлението – от нов модел и морал
Масирана украинска атака срещу Новоросийск порази кораб и нефтена база, има пострадали
Албания постигна измъчена победа над Андора и си гарантира историческо участие на баражите
Португалия допусна неочаквана загуба от Ирландия, Роналдо бе изгонен
Холивудската звезда Хейли Атуел даде старт на празничния сезон в Лондон (ВИДЕО)
Инвестиционен фонд от САЩ има интерес към международните активи на "Лукойл"
Сдружение организира благотворителна вечер в помощ на хора в нужда
Роналдо провали Португалия срещу Ейре, но нищо не е загубено
Англия продължава с победите и чистите мрежи, и сложи край на надеждите на Сърбия
Италия се измъчи, но победи Молдова
Франция разгроми Украйна и си осигури място на Мондиал 2026