БНР | 07.04.2021 07:28:19 | 180

Киберпрестъпления – променят ли се методите


Как във време на интернет свързаност да сме сигурни за безопасността си в мрежата? Променят ли се методите на киберпрестъпниците и какво представляват фишинг мейлите.

Темата коментира в “Нашият ден“ Владимир Димитров, директор на отдел “Киберпрестъпност“ в ГДБОП:

“За последните месеци се увеличиха значително сигналите от граждани, които по време на продажба на техни стоки в сайтове за безплатни обяви влизат в контакт с потенциални купувачи, биват извеждани в платформа за чат комуникация, където са подмамени да посетят сайт уж за бързо и сигурно разплащане на куриерска фирма.

По този начин потребителите остават без няколко хиляди лева. След като са си въвели данните от банковата карта на този фишинг сайт, от сметките им се източват средства

Всички сме получавали фишинг имейли от типа – “Лоши новини за вас, аз съм хакер, който хакна вашата компютърна система“ – и обикновено се изнудват за пари, които да бъдат заплатени чрез дигиталната криптовалута биткойн. Получавали сме подобни фишинг имейли. Това са опити на организирани престъпни групи.

Голяма част от разследванията, които водим с нашите международни партньори, стигат до задържането на български и транснационални организирани престъпни групи. От началото на годината сме провели 8 специализирани полицейски операции, при които сме задържали български граждани, които копират от интернет пространството материали с детска сексуална експлоатация.“


Банкиране

“Сигнали, при които онлайн банкирането или мобилните приложения са били използвани за компрометиране, обикновено се предхождат от заразяване на компютърната конфигурация на гражданина, който ги използва чрез зловреден код и впоследствие промяна на опциите за двустепенна верификация и по този начин са нанасяни щети за българските интернет потребители. Онлайн банкирането и мобилните приложения са сигурни. Всички ги ползваме ежедневно, за да трансферираме милиони български лева.“

Децата

“На пръв поглед интернет пространството за децата е чудесен начин за обучение, забавления, игри и комуникация. Но тук е ролята на семейството, на родители, приятели, роднини и учители, които да информират децата, че е необходимо да са внимателни, когато предоставят личните си данни на непознати. Не трябва да се доверяват на профили, които изглеждат като такива на връстници, и се опитват чрез психологически похвати да се сближат с децата и да ги приканят да изпращат свои голи снимки. Обикновено това се използва от ловуващите педофили. Те в един момент, когато детето откаже да изпълнява това, което му се нарежда, започват със заплахи, че ще разпространят снимките, които имат.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация