Онлайн обучение, изпити и резултати - неизвестните остават

Не се предвижда съкращаване на изпитния материал за Националното външно оценяване след 7 клас и за матурата след 12 клас, нито отмяна на външните оценявания след 4 и 10 клас, каквато препоръка изпрати омбудсманът Диана Ковачева неотдавна до Министерството на образованието и науката. Това стана ясно от телевизионно интервю на просветния министър Красимир Вълчев.
Темата за съдържанието на изпитите и за това дали някои от тях трябва изобщо да се проведат в контекста на продължаващото повече от година онлайн обучение продължава да предизвиква разнопосочни коментари сред образователни синдикати, училищни директори, учители, родители и ученици.
Учители и училищни директори смятат, че редукция на изпитния материал за Националното външно оценяване след 7 клас и за матурата след 12 клас не се налага, показва анализ на мненията им, изготвен от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".
Външното оценяване след 4 клас е лишено от образователна логика и трябва да бъде отменено, категорични са от синдикалната организация, откъдето са проучили мнението по темата на десетки хиляди учители.
Според Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета и директор на столичното 119 СУ "Академик Михаил Арнаудов", редукция на изпитния материал за изпитите след 7 и 12 клас е необходима.
Според него външното оценяване след 4 и 10 клас трябва да е незадължително и без поставяне на оценка.
Иван Петков, директор на 73 СУ "Владислав Граматик" в столицата, смята, че няма основания учебният материал за изпитите след 7 и 12 клас да бъде намаляван.
Външното оценяване след 10 клас трябва да отпадне, смята Маргарита Илчева - учител по български език и литература в професионална гимназия по дизайн в София. Освен преподавател с 30-годишна практика, тя е и анализатор на учебните програми в България спрямо международното проучване "Пиза", оценител и проверител.
Ученичката в 10 клас на Профилирана езикова гимназия "Йоан Екзарх" във Враца, Стефани Любенова, смята, че външното оценяване след 10 клас следва да бъде отменено.
Против провеждането на Национално външно оценяване след 10 клас е също Камелия Петрова, майка на десетокласник в София.
Репортажа на Андрей Борисов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Прочети цялата публикация



С модел за финансиране въз основа на постигнати резултати ще се ускори изпълнението на Фонда за справедлив преход на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г.
Ръст на крайнодесния вот в Европа: вече над 23% от избирателите
Деца дизайнери от школата по моден дизайн към IFC Academy представиха своите авторски колекции на дипломно ревю
Рекорд: "Играта на играчките 5" отбеляза най-успешната кино премиера за 2026 г.
Yettel Teen Academy среща ученици с роботика, AI и реални бизнес казуси
Без социални мрежи за тийнейджърите във Великобритания
Кипър, Гърция и България са начело по качество на водите за къпане в ЕС
Яна Титова, Яна Маринова, Алек Алексиев, Графа, Стоян Дойчев и Жаклин Дочева се включват в нова национална инициатива за права, диалог и по-добра комуникация в детското здравеопазване
Русия: дефицит на бензин и мащабна енергийна криза?
Николай Димитров: Община Несебър инвестира в разширяване на образователната инфраструктура и подкрепя професионалното обучение
Клоп на въпрос за Реал Мадрид: Там е Жозе
Украински МиГ-29 се разби край Полтава, Русия унищожи друг на летище "Вознесенск"
Нова ера в плуването: Стенберген счупи рекорда на 100 метра свободен стил
Унизително завръщане за Уругвай - играчите ще търсят сами полети за дома
Край на една ера: Звездата от „Приятели“ Кортни Кокс се раздели със съпруга си
НА ЖИВО: Панама - Англия 0:0, "трите лъва" търсят попадение
Силен трус разлюля Пакистан и Афганистан и предизвика паника
Трагедия в кеча: Легендарният Джо Доринг почина на 44 години след битка с рака
Алехандро Давидович Фокина триумфира на тревата в Майорка