Мариан Колев за ФАКТИ: Надявам се, че бухалката ще бъде спряна не само по случая „Хиполенд“, а като цяло
Вчера стана ясно, че Административният съд - София област е отменил глобата, наложена от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) на веригата за детски играчки „Хиполенд“. Рeшeниeто нa Кoмиcиятa зa зaщитa нa кoнкурeнциятa, кoeтo нaлoжи имущecтвeнa санкция в рaзмeр нa 124 590 лeвa нa „Хипoлeнд“, излезе на 12 ноември 2020 година. Като причинaтa зa нaлaгaнeтo нa caнкциятa беше дадена зaблуждaвaщa рeклaмa.
Решение №436 на Административния съд - София област от 17 май 2021 година отменя решението на Комисията за защита на конкуренцията за извършено нарушение от страна на „Хиполенд“. Съдът установи, че нарушение не е извършено и осъди Комисията за защита на конкуренцията да заплати на веригата за играчки направените в хода на производството разноски в размер на 2050 лева. Решението може да се обжалва с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.
Припомняме, че в началото на септември миналата година (след антиправителствен протест на 2 септември) собственикът на „Хиполенд“ Мариан Колев публикува отворено писмо, с което призова за оставката на правителството и подкрепи протестите. Няколко дни след публикуването на писмото, обект на „Хиполенд“ беше подложен на проверки. В рeзултaт нa прoвeркитe, прoтecтирaщитe грaждaни нaпрaвихa кaмпaния зa купувaнe нa прoдукти oт „Хипoлeнд“, a нa 21 ceптeмври 2020 г. с тези средства вeригaтa закупи и дaри апаратура за безболезнено изследване на кръвта на Клиниката по детска анестезиология и реанимация нa УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.
На 18 ноември 2020 година в интервю за нашата медия Мариан Колев определи решението на КЗК за налагане на глоба като „странно, тъй като то не отговаря на никакви нормативни изисквания“. „Реално ние нарушение нямаме“, каза той.
За да говорим за решението на Административния съд по случая на „Хиполенд“, по-рано днес от ФАКТИ отново се свързахме с г-н Колев.
„Припомням, че самият процес в КЗК беше очевадно нагласен – най-малкото, че сигналът беше от „случаен“ потребител. Тоест това дори касае друга институция, която е Комисията за защита на потребителите. КЗК обаче тогава реши да се сезира. Самото обвинение беше абсурдно – че от 6 артикула имаме 5, шестия го имаме в няколко други обекта или онлайн, а клиентът нямал желание да се разхожда. Логиката и твърдото убеждение на нас и нашите адвокати беше, че съдът трябва да отмени решението на КЗК. Разбира се, не бяхме напълно сигурни, че това ще се случи заради странните решения, които в последните години са взимали някои български съдилища. Чест прави на Административния съд в София област, че бяха такива, каквито трябва да бъдат – обективни“, коментира Мариан Колев.
„Ако броим датата на изборите (б.р. 4 април) като някаква разделна дата, решението е взето след тях. Никой не знаеше какво ще стане на тези избори, никой не е знаел дали ще има редовно правителство или служебно правителство и нови избори. Много ми се иска да вярвам, че съдът щеше да вземе същото решение и преди изборите“, каза още Колев.
„Самият казус беше тенденциозен и всичко го знаем“, допълни той. „Знаем кой е синът на уважаемата г-жа Ненкова (б.р. Юлия Ненкова, председател на КЗК, майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков). Видяхме Ненков по време на онова изслушване в Комисията на Манолова за разследване на сигнали. Учудвам се, че не наби някого, защото изглеждаше готов. Включително майката (б.р. Ненкова), която беше също и кмет на ГЕРБ. Изобщо целият състав на КЗК е обвързан с ГЕРБ и ДПС. Това нормално ли е? Тези хора независими ли са? Няма никакви съмнения защо, как и кой организира този сигнал”, категоричен беше той.
„Ненкова трябва да бъде подведена под отговорност за много абсурдни решения - един може да купи телевизия, друг не, един може да купува ЧЕЗ, след това този, който не можеше да купува ЧЕЗ, вече можеше. Това не е абсурд, това е нарисувана корупция. Нормално е сега да се носи някаква отговорност. Силно се надявам удължаването на мандата ѝ (б.р. на Юлия Ненкова) да бъде отменено, тъй като тя е откровено политически ангажиран човек. Заявявам, че това е човек, изключително много забъркан в политически поръчки, включително и нашата преписка. Разбира се, че това беше нечия вендета по поръчка, тъй като тя не ме познава и се съмнявам инициативата да е била нейна“, коментира Мариан Колев.
Относно вълненията на демократичната общност след излизането на информацията за отмяната на решението на КЗК, Мариан Колев каза: „Силно се надявам, че това не е единичен случаи и бухалката ще бъде спряна не само по случая „Хиполенд“, а като цяло, без значение кой ще ни управлява. Не бива една толкова важна комисия, която е изключително важен регулатор, да действа като бухалка и като орган за раздаване на правосъдие. Размерът на глобите, които КЗК има правомощия да налага, може да съсипе един бизнес с едно щракване на пръстите“.
В контекста на споменаването на Комисията по ревизия на управлението на ГЕРБ, г-н Колев отговори и на въпроса как се прави бизнес в България: „Слава Богу, ние нямаме никакви участия в разпределение на евросредства, в кандидатстване за субсидии и помощи от правителството. Ние сме относително независими, което е все пак облекчение. Виждаме обаче каква мрежа от зависимости е била изградена, как едва ли не „ако не си от нашата групичка, отиваш по дяволите“. Въпреки че някои наши „приятели“ се опитват да обясняват: „Какво се оплакват тези, нали са успели по времето на Борисов“, искам да знаят - ние сме успявали преди Борисов, при Борисов и въпреки Борисов, въпреки ДПС и обръча от хора за разпределение на средства“.
„Не, в България никак лесно не се прави бизнес, но ако го правиш честно, истински и със сърце, се получава“, каза още Мариан Колев. „В крайна сметка бизнесът, поне в нашата сфера – търговията на дребно, зависи от потребителите, които избират от кого да купят, на кого да повярват и на кого да се опрат. Благодарен съм на всички, които в най-трудните моменти бяха зад нас“, завърши основателят на „Хиполенд“.
Прочети цялата публикация