САЩ наложиха санкции на Русия за "Северен поток 2"

Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на три руски организации. Това се посочва в изявлението, публикувано в петък от финансовия отдел и цитирано от news.bg. Те са Федералната държавна бюджетна институция на Морската спасителна служба, Mortransservice LLC и Фонда за топлинна и електроенергия в Самара.
В същото време Koksokhimtrans LLC, което вече е в санкционните списъци на САЩ във връзка със ситуацията в Украйна, също беше добавено към списъка за тръбопровода в процес на изграждане. Това означава, че ако дадена организация бъде премахната от ограниченията в рамките на един от тези списъци, ограниченията ще продължат да действат срещу нея в рамките на другия.
Американските санкции засягат само онези дейности на Федералната държавна бюджетна институция "Морска спасителна служба", която е свързана само с тръбопроводите "Северен поток - 2" и "Турски поток", съобщи Министерството на финансите.
Съединените щати също така решиха да добавят към своите санкционни списъци 13 руски кораба, участващи в проекта. Те са "Академик Черски", "Артемида Офшорна", "Бахтемир", "Балтийски изследовател", "Финвал", "Капитан Беклемишев", "Мурман", "Нарвал", "Сивуч", "Спасител Карев", "Умка", "Владислав Стрижов" и " Юрий Топчев".
В сряда вечерта държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън потвърди, че Вашингтон е отказал санкциите срещу оператора на "Северен поток 2", Nord Stream 2 AG и неговия изпълнителен директор Матиас Уорниг. Според ръководителя на Държавния департамент това решение е в националните интереси на САЩ.
В същото време Вашингтон реши да приложи ограничителни мерки срещу редица руски участници в изграждането на газопровода.
Припомняме, че в петък, депутатите от украинския парламент призоваха за използване на всички законодателни инструменти, главно санкции, за спиране на строителството на "Северен поток 2", апел до Камарата на представителите и Сената на Конгреса на САЩ.
Киев заявява, че действа за укрепване на енергийната сигурност на Украйна и Запада. Според украинската страна целта на газопровода е да създаде механизми за натиск върху Украйна с оглед на факта, че газопроводът заобикаля нейната територия.
Убеждават американските си колеги, че продължаването на строителството на "Северен поток 2" ще допринесе за ескалация в Донбас.
Украински депутати изразиха загриженост, че "докладът на Конгреса, представен от Държавния департамент на САЩ на 19 май и предложените допълнителни санкции не предвиждат мерки срещу ключовата компания на участника в "Северен поток 2", Nord Stream AG. Убедени сме, че единственият дългосрочен механизъм, гарантиращ, че Русия не използва "Северен поток 2" като енергийно оръжие, е пълно блокиране на възможността за неговото завършване и въвеждане в експлоатация", се казва в документа.
Прочети цялата публикация



Стратегическите грешки на Байдън продължават да тежат на Украйна
САЩ ще свият подкрепата си за Киев след изплащането на последните траншове от заема на Г-7
И бившият собственик на Pornhub с интерес към активи на "Лукойл"
The Telegraph: Путин губи контрол над петролния бизнес в България
Путин: Русия ще постигне целите си в Украйна чрез сила
САЩ отвориха пътя на "Лукойл" да продаде международния си бизнес
В Москва пресмятат: Конфискацията на руски активи от САЩ може да струва на Вашингтон $6,6 милиарда
Кои държави получиха изключение от санкциите на САЩ срещу Русия
Румъния: Дейността на „Лукойл“ ще бъде много трудна за осъществяване
Инвестиционен фонд от САЩ има интерес към международните активи на "Лукойл"
За първи път: Обвиняемият за убийството на Чарли Кърк се яви лично в съда
Бионсе, Никол Кидман, Винъс Уилямс и Анна Уинтур ще бъдат съпредседатели на Met Gala 2026
Оставка поискана, оставка - дадена
Колко бърз може да бъде най-бързият SUV през 2025 г.? - видео
Белият дом: Доналд Тръмп е изключително разочарован и от Украйна, и от Русия
Отдават на търг лични вещи на волейболиста Симеон Николов и певеца Васил Найденов
Дълги години на Острова, но сърцето у дома: Кръстю и Марио се завърнаха в родния Благоевград и отвориха автосервиз
Зимна буря уби бебе и наводни палатковите лагери в Газа
Белият дом: Тръмп е изключително разочарован от Украйна и Русия
1961 Panhard PL 17 - видео