Ментори помагат на момичетата във Възпитателно училище - интернат в Подем
Във Възпитателно училище - интернат „Христо Ботев“ в село Подем ще отбележат 24 май с различни прояви. Тук са настанени 20 момичета, които учат и в последните две години се радват на вниманието на своите ментори. Това са хора с различни професии, включили се в проекта „Менторство за приобщаване“ със своите умения и знания. Обединява ги желанието да помагат доброволно. Всеки може да сгреши, но е важно да го осъзнае и да продължи напред, оставяйки зад гърба си лошите моменти.
"Бях в такава среда паднала, че имах нужда да избягам от нея и като дойдох в Подем бях спокойна и това ме направи щастлива. Има хора, които се интересуват за нас дали сме добре, идват, занимават ни с най-различни неща и всички момичета се чувстваме прекрасно. Ходихме на почивка в Априлци. Там условията бяха прекрасни, плувахме в басейн, ходихме на водопада "Пръскалото", имахме урок, за да разберем колко са вредни наркотиците и след това всички момичета получихме подаръци", каза за БНР 17-годишната Ема от Казанлък, която е във възпитателното училище и мечтае да стане певица и управител на дискотека.
Проектът "Менторство за приобщаване“ е по-различен от всеки друг, защото изисква особена чувствителност и готовност да помогнеш на момичетата, които са направили грешка в своя живот.
"Мисията на ментора е да даде шанс на всяко едно от тях да развие дарба, талант, да се занимава с извънучилищни дейности по начин, по който един професионалист може да го поведе. Да му създаде условия да има своята семейна ваканция, да го придружи на театралното представление или на кинопрожекция, преди всичко момичето да види позитивни модели, които до този момент не е виждало", каза в предаването "Рано в неделя" психологът Даниела Димитрова.
Търсена е промяната за всяко едно от децата, за да намери своето поприще, изява, допълни инженер Нина Атанасова, директор на училището.
"Благодарение на този проект децата успяха да намерят своята идея как да продължат от тук нататък с мечтите".
Менторите, които в последните месеци са до момичетата, имат различни професии.
"Всяка година в селото идват доброволци от града, които живеят заедно с нас, с бабите и дядовците, които страшно много ни дават като отношение, внимание, любов. И тази натрупана любов през годините аз си казах - ето тук мога да я дам. Опитвам се да ги успокоявам, че всеки ден ние грешим, не само те. Важно е да си вземем поуката", допълни Анелия Спасова, секретар на читалището в село Вадим.
Целият репортаж можете да чуете в звуковия файл.Прочети цялата публикация