Проф. Цветан Дачев за родния принос в космическите изследвания
Проф. дфн Цветан Дачев е ръководител на секция по “Слънчево-земна физика“ на Институтът за космически изследвания и технологии към БАН. Той е един от отличените 49 български учени в авторитетната класация на Станфордския университет за най-влиятелни учени в света.
Проф. Цветан Дачев е главен герой в “Нашият ден“.
Времената на полета на втория български космонавт
“В онези времена имаше дълбоко сътрудничество между Руската академия на науките и Българската академия на науките. В резултат на което се създаде една научна програма с втория български космонавт с 12 различни апаратури, които бяха разработени специално за него.
Една от тези апаратури беше приборът “Люлин“. В онзи момент се търсеха различни имена на планини и други природни обекти.
До момента имаме 16 експеримента в Космоса. От тези 16 експеримента, 7 са около Земята на спътници. Един е на ракета в Норвегия. И два са в междупланетното пространство.
Основната задача на 9-те експеримента на различни спътници и на Международната космическа станция е подкрепа на биологични и химически експерименти с актуална информация за историята и натрупване на дозата на радиацията и мониторинг на вариациите.
За повечето от приборите, които сме направили и са използвани от учените в много страни в света, основната тематика не е Космосът, а измерването на дозата радиация на височините на полети на самолети. Това е свързано с мониторинга на дозата, която получават екипажите на самолети, които се признават за радиационно застрашени, също както работниците в рентгеновите кабинети или в атомните електроцентрали."
Как започва всичко
"Не мога като други учени да се похваля, че още от дете съм мечтал да се занимавам с космически изследвания.
Съвсем нормално завършвах физика в Софийския университет и се поинтересувах къде мога да направя дипломна работа. Мой преподавател, проф. Самарджиев, ме насочи към група “Физика на Космоса“, която беше току-що създадена към Геофизичния институт на БАН."
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Прочети цялата публикация