На "Автомагистрали" са давани проекти, за да се избегне обжалване на търгове
Сметната палата ще изпрати на Софийската градска прокуратура одита на държавното дружество "Автомагистрали" за периода от януари 2016 до края на 2020 година. В него се констатира, че компанията няма капацитет да извърши възложените ѝ огромни по обем и значение договори, които за периода са на обща стойност 3 милиарда и 700 милиона лева. Затова "Автомагистрали" е прехвърлила дейности на трети лица, без да е готово заданието на основния възложител. В същото време е правила сериозни авансови вноски към тези трети лица, без да е извършена работа. Преди дни бяха отстранени и членовете на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" с мотив предоставяне на необезпечени авансови плащания:
"Те са направени по правилата. Само че размерът в някои случаи е доста сериозен и това дава възможност на някои да си напазаруват сериозни техники. Например, не мога да кажа коя е точно фирмата, но има нещо като склад на машини в края на село Куцина, това е пътя от Велико Търново за Русе, където за 15 милиона евро и повече са купени прекрасни машини, които бездействат на всичкото отгоре повече от година", каза за БНР Румен Йовчев, бивш председател на Браншова камара "Пътища" в продължение на 10 години и с дългогодишна дейност в ремонта на мостове и съоръжения.
По думите му на "Автомагистрали" са възложени проекти с цел да се избегне възможността за обжалване на тръжни процедури, които не са проведени.
"Втората причина е да се възлагат сериозни поръчки на фирми, които искаме да им възложим. В интерес на истината все пак се възлага на фирми, които могат да изпълнят тази поръка, докато "Автомагистрали" не могат", допълни в предаването „Хоризонт до обед“ Йовчев.
Според него не е добре, че Агенция "Пътна инфраструктура", възлагайки тези сериозни проекти не може да води политика по отношение на експлоатационните разходи.
"Всички знаем или специалистите като мен знаят, че всички виадукти по магистралите "Тракия и "Хемус" бяха изпълнени по елементарна стара технология с така наречените прости греди. Единствено изключение прави виадукта при 56-и километър на магистрала "Хемус", който е построен по технология конзолно бетониране. За тези виадукти в продължение на 25 години, всички виадукти бяха ремонтирани, някои по два пъти, а някои по три пъти, докато въпросният виадукт на 56-и километър за 21 година не му е правен никакъв ремонт и в момента има необходимост от дребен ремонт на първите десетина метра от колоните - 2-3 колони от земята нагоре на една височина от порядъка на десетина метра".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Прочети цялата публикация