Ожие спечели Рали Сафари след отпадане на Нювил

Себастиен Ожие записа своята четвърта победа от началото на сезон 2021 в Световния рали шампионат (WRC), след като се възползва от отпадането на Тиери Нювил (Hyundai) и спечели на Рали Сафари.
Белгийският пилот на Hyundai контролираше развоя на събитията в кенийското приключение, като имаше аванс от близо минута преди началото на последния ден. Още в първата от пет отсечки в него обаче Нювил счупи задно-дясно окачване на своя i20 Coupe и трябваше да напусне надпреварата.
Това позволи на дуото на Toyota – Такамото Кацута и Ожие да излязат в челото, където се случи логичното и седемкратният шампион безпроблемно стигна да победата. Той изоставаше с 18.1 секунди от своя японски съотборник преди началото на финалните пет етапа, но още до третия той бе заличил пасива си.
В 17-та от общо 18 отсечки Ожие се откъсна на 8.3 секунди пред своя конкурент, преди да даде четвърто време в последния, „бонус етап“ и така да триумфира с обща преднина от 21.8 секунди. Трети на 1:09.5 минути зад победителя се класира Отт Танак (Hyundai), който вчера загуби над две минути в дъжда на последната отсечка, когато неговото предно стъкло се запотяваше и естонецът нямаше видимост.
Все пак шампионът за 2019 спечели финалното изпитание, с което си заслужи петте бонус точки. На 0.7 секунди зад него в последните 10.56 километра се нареди Кале Рованпера (Toyota), който обаче остана едва шести в крайното класиране на ралито, след отпадането си в петък. Трети в „бонус етапа“ завърши Елфин Евънс (Toyota), който също имаше отпадане в петък и финишира ралито десети. Последната бонус точка грабна друг от отпадналите в петък – Дани Сордо (Hyundai).
В генералното класиране Ожие остава начело с актив от 133 точки и преднина от 34 спрямо Евънс. Трети със 77 въпреки отпадането си днес е Нювил.
Сезон 2021 във WRC продължава с Рали Естония, което за втора поредно година ще бъде част от календара и ще се проведе между 15 и 18 юли.




Елфин Еванс спечели Рали Швеция
Оливер Солберг триумфира в откриващия етап на Рали Швеция и оглави класирането
WRC Монте Карло: Оливър Солберг поведе след драматичен ден, мъглата спря последната отсечка
Григор Димитров отпадна на старта на Australian Open
Кори Гоф започна уверено похода си в Дубай
Илиян Радулов и Янаки Милев с победи в Анталия
Детският отбор на Левски до 13г. спечели трето място на турнир с Байерн Мюнхен, Реал Мадрид, Челси и Милан
Крайнодясната „Алтернатива за Германия" беше обявена за екстремистка партия в Долна Саксония
Още един кандидат за служебен министър на спорта
Обвиняемият за смъртта на 12-годишната Сияна остава в ареста
От последния час! Затвориха част от пътя Бургас – Долно Езерово!
Затворен за леки автомобили е пътят Бургас – Долно Езерово заради наводнена отсечка до „Сомат“
От последния час! Затвориха магистрала „Тракия“ между Бургас и Зимница!
Пил шофьор се удари в стълб след гонка с полицията в Хасково (СНИМКИ)
Възнобновиха пътническите полети от Европа от Венецуела
Украинската армия плени българин, сражавал се за Русия
Германска провинция обяви "Алтернатива за Германия" за екстремистка група
Хороскоп за 18 февруари 2026: Денят е подходящ за вземане на отдавна отлагани решения
Tesla сглоби първата бройка на Cybercab
Воланът на TECHART вече и за по-специалните модели на Porsche