Методи Андреев за ФАКТИ: Връзката между ГЕРБ, БСП, ДПС и задкулисието е Държавна сигурност
„Наличието на агенти в листите е традиционно при БСП, Патриотите, ДПС. Те са традиционни в това отношение. Традиционно агенти пък няма в „Демократична България“.
Това каза Методи Андреев, бивш депутат и бивш председател на Комисията по досиетата, пред ФАКТИ. Разговаряхме с него относно решението на Комисията по досиетата от 29 юни 2021 година, с което обяви, че за 51 кандидати за народни представители има данни принадлежност към бившата Държавна сигурност и разузнавателните служби.
„По-интересното е положението при ГЕРБ”, смята Андреев. „Традиционно вождът на партията – и доскоро на държавата, определяше кой от кандидатите има личното му доверие и може дори да бъде агент на ДС. Индулгенцията на Негово Банкенско Величие Борисов да го признава за приятел, беше достатъчна. Още по-интересно обаче е това, което Комисията по досиетата не съобщава. Не е достатъчно само публично да заявяваш, че ти си против присъствие на агентура, на агенти и офицери от Държавна сигурност в листите. По-важното е какво правиш в живота, кои са ти приятелите“, каза още бившият председател на Комисията по досиетата.
„Борисов е много интересен пример. Цялата му кариера – и в бизнеса, и в политиката, е наситена с агенти на Държавна сигурност и с мутри. Кой предложи Борисов за главен секретар – Бриго Аспарухов, офицер от Първо главно управление на Държавна сигурност. Как започна г-н Борисов бизнес с „ИПОН“ – имаше ли подкрепа от т. нар. кръг „Монтерей“, пълен с офицери и кукловоди на бившата Държавна сигурност. Кой беше и кой продължава да бъде най-големият му глашатай и пиар в публичното пространство, а доскоро и депутат – агент Николай, тоест Георги Марков. При кого ходеше Борисов най-често на лов, беше му доверен в горите – Бог да го прости агент Гора или Пейчо Върбанов, доскорошен директор на Югоизточното държавно предприятие. Могат да се посочат още много такива примери за Борисов“, обясни Методи Андреев.
Разговорът премина към агентите с листите на партиите на протеста. „Как тези хора – например „Изправи се! Мутри вън!“ и „Има такъв народ“, възлагат доверие на лица, които активно са участвали в създаването, налагането на комунистическия режим, а след това най-вероятно са били по някакъв начин зависими от своето минало? Ето например за мен е необяснимо защо след брилянтния анализ за състоянието на държавата, за очакваните резултати, за причините за състоянието на политическата ситуация, който Костов направи при Цветанка Ризова, накрая каза, че сред хората, които биха могли да извършват реформи в службите, бил кандидат от „Има такъв народ“ проф. Николай Радулов.
Зад титлата професор се крие офицер от Шесто управление на Държавна сигурност. Ако се види какви са били неговите оперативни задачи, може да научите доста интересни неща. Той например е имал оперативни задачи към лица, които по време - в Народна Република България, са искали да избягат от държавата ни в посока Сърбия. Той излезе от Комисията по досиетата, аз го съобщих. Как сега да вярвам? Между другото самият Костов, неговото правителство, го уволни навремето, когато беше главен секретар на МВР. Сега изведнъж Костов го хвали. Този двоен аршин ме дразни, независимо дали го прави Бойко Борисов или който и да е друг в държавата“, коментира Методи Андреев.
„Това е унизително. Тези хора създадоха схеми, създадоха зависимости, които прераснаха в една ендемична корупция поради това, че ние не направихме истинска лустрация. Сега стана ясно защо не направихме истинска лустрация, след като Костов дава за пример г-н Радулов като човек, който можел да направи промяна в службите. Нямахме политическа лустрация, както направиха нормални държави. Винаги когато излизаш от диктатура – било то комунистическа, било то диктатура на клептокрацията, тоест на крадците, от която България сега много трудно излиза, е хубаво за държавността, за здравето на обществото и бъдещето на държава да се проведе прочистване, лустрация. Понеже ние не можахме да проведем тази лустрация – и демократичните сили тогава носят историческа вина за това нещо, сега ние сме в благото на една ендемична, тотална корупция. Ние сме в блатото на тлеещата на инат клептократична мафия, която превзе държавата, отне я от почтените хора. Ако ние продължим чисто формално да отчитаме как „в моята партия няма агенти на ДС“ или „как агенти има, но аз им оказвам доверие“, ние никога няма да се измъкнем от това блато“, смята Андреев.
„В момента е необходим лустрационен закон, но вече разширен – за лустрация против корупцията. Това е лустрация против криминалните прояви на онази нелустрирана политическа ченгеджийска прослойка, която изгради престъпното задкулисие, изродило се в крадлива управляваща класа, в клептокрация. Ето това е необходимо на държавата“, категоричен е той.
„Комисията по досиетата си прави своите съобщения, но кой ли я слуша. Няма никаква чуваемост. Нашето общество не посмя, не поиска да живее в демокрация. То поиска да живее в Бойковата държава, която е резултат от тези неразградени зависимости. Ако някой пита или самият Бойко се запита „каква е връзка на ГЕРБ и на мен с БСП, с ДПС и с другите политически сили от този тип“, отговорът е много простичък: „Г-н Довчерашен премиер - с голяма радост го заявявам, да си жив и здрав и никога повече да не бъде премиер, защото това е бедствие за държавата, връзката е много простичка. Тя може да бъде казана само с две буквички – ДС“. Връзката между ГЕРБ, БСП, ДПС и задкулисието е Държавна сигурност.
Бойко Борисов не е безучастен и не е без отношение към тази система. Един от най-големите му приятели е самият Димитър Иванов, известен като последният шеф на Шести отдел на Шесто управление на ДС. По времето на второто управление на Борисов, въпреки опитите, които от „Групата за натиск“ правихме, за да го блокираме, проф. Иванов беше награден с най-високата награда на Министерството на културата от тогавашния министър Вежди Рашидов. Самият Борисов, самата Фандъкова са носители на наградата „Стефан Стамболов“, която е известно с това, че се дава от Библиотекарския университет на изявени политици в техния ареал на въздействие. Същият е и кметът на Бургас Димитър Николов. Искам да попитам какви борци срещу Държавна сигурност са от ГЕРБ, след като един от символите на бившата Държавна сигурност – Димитър Иванов, ги награждава с награда, характерна за близки до задкулисието политици? Това питам аз, а това не го пише в доклада на Комисията“, каза още Методи Андреев.
Разговорът премина към вече споменатата лустрационна норма. „Ако бяхме приели такъв закон за лустрация против корупцията още през 2012 година, когато за пръв път започнах да предлагам тази тематика на различни политици, най-вероятно никога нямаше да имаме Делян Пеевски, никога нямаше да има главни прокурори като Цацаров и Гешев, никога нямаше да имаме бизнесмени, които подкупват висши държавни лица като Васил Божков, нямаше вероятно да има подкупни държавни лица, вероятно Влади Горанов никога нямаше да бъде финансов министър, може би Бойко Борисов никога нямаше да стане министър-председател. Ако бяхме приели такъв закон, ние щяхме да живеем в една много по-друга държава“, каза Андреев.
„За това обаче се иска политическа воля. Хубаво е, че сега политиците говорят против корупцията, но трябва да знаят, че битката с корупцията не е проста работа. Трябва първо, да си смел и второ, да си почтен. Да не си подложен, да не се изкушаваш от съблазните на тази завзела ни клептократична мафия, а това ще бъде трудно. Това е българският народ, това са хората, които той харесва. Не мога да разбера какво толкова харесва на „Има такъв народ“, но факт е. Все пак е протестърска партия, от уважение към протестиращите няма да я коментирам. Във всички случаи обаче ще се види това, което в момента не искам да казвам. Не за друго, а защото най-голямата злина в България се нарича ГЕРБ и онова, което ГЕРБ, ДПС и със задкулисната подкрепа на БСП изградиха през последните 15 години. Това е истината, затова закон за лустрацията против корупцията е нужен. Ако такъв закон не бъде гласуван, това означава, че след най-много 4-5 години, призракът на Пеевски – под друга форма, с друго име, ще бъде отново актуален, отново ще създадем поредния корупционен модел", смята още той.
„В България трябва да има трайно законодателство, подобно на това на САЩ, тъй като човешкото око е алчно. У нас я има много лошата комбинация от алчни политици и корумпирана съдебна система, а това е най-добрата среда за развитие на корупцията. Трябва да има такъв закон. Някой ще каже „кой ще изпълнява този закон“. Толкова ли в нашата държава няма да намери от своите граждани 10-15 честни, смели и почтени хора! Вижте как Румъния намери – започна с Моника Маковей, а нейната наследничка достигна до главен прокурор на Европейския съюз. Румъния ни задмина в надпреварата за истинска демокрация, за истинско участие в Европейския съюз. Ще използвам нелицеприятния, но в случая подходящ израз на бившия банкенски вожд – „с 200“ ни задмина Румъния, защото там се намериха смели и почтени хора, които над своето лично благоденствие, поставиха интересите на обществото. Все си мисля, че и в България могат да се намерят 10-15 смели и почтени човека с висок интегритет“, каза Методи Андреев.
„Ако точно сега не приемем такъв закон за лустрация против корупцията, престъпността, корупцията, тази огромна схема от корумпирани чиновници и политици, които нямат свян, ще намерят своя нов лидер и отново ще завладеят държавата“, категоричен беше той.
„Другото – нужни са присъди“, смята Андреев.
„Служебното правителство направи унищожителни разкрития. Такова безобразно, нагло, безочливо крадене никога не е имало. Трябва да видим осъдени реални участници в тази кражба, да разберем Борисов продължава ли да бъде недосегаем за съдебната система. Какво стана с „Турски поток“, как се изхарчиха трите милиарда, какво става с „Белене“, какво става с т. нар. in-house, което не е никакво даване на пари в полза на обществото, а крадене на пари от обществото, какво става с огромните далавери в „Автомагистрали“, с огромните далавери с язовирите, сега се разбра и с ТОЛ системата. В тази държава няма нищо, от което да не може да се краде. Краде се от всичко – поголовно, безобразно, нагло. Ако няма осъдени политици – поне 150-200, ние ще попаднем отново в лапите на поредния "спасител" на нацията, който отново ще има чекмеджета, пълни със злато, с евра, отново ще плаща на различни Мата Хари, за да задоволява своите човешки потребности и ще ни се смее, докато ни дава акъл как трябва да живеят българите“, завърши той.
Прочети цялата публикация