БНР | 22.07.2021 14:59:47 | 144

След година прекъсване Велико Търново отново става фолклорна сцена


Фолклорът на балканските народи завладява от неделя Велико Търново. В 23-ото издание на Международния фолклорен фестивал своето песенно и танцово изкуство в безплатни за публиката концерти ще представят 310 изпълнители от 10 ансамбъла от България и Балканите. Българското национално радио е медиен партньор на фестивала.  

След една година прекъсване Велико Търново отново е фолклорна сцена и посреща 23-отото издание на Международния фолклорен фестивал. 

„Жаждата на хората, на артистите за изява и на публиката да ги аплодират, както се казва в трудни времена човек се обръща първо към комшиите. Тази година фестивалът ще се реализира, но с ярко изразената помощ на балканските държави. Форматът ще е по-различен, но за сметка на това - не по-малко интересен“. 

Това обясни Нелина Църова, директор на дирекция „Култура" в Община Велико Търново, съорганизатор на международния фолклорен фестивал с Българската секция на Организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства CIOFF. 

От 25 до 29 юли в летния театър във Велико Търново и на три концерта в Добрич ще се изявят 140 чуждестранни и 170 български изпълнители, поясни Емил Павлов, председател на CIOFF-България: 

„От Румъния сме поканили професионален артистичен ансамбъл „Константин Авинте“ от град Яш. От Северна Македония участие ще вземе Албанският национален държавен ансамбъл за традиционни песни и танци от Скопие. От Сърбия сме поканили културно и артистичното дружество„Димитри Котурович“ от Белград. От Турция – ансамбъл „Пехем“ от Истанбул и от Хърватия – фолклорен „Тена“ от Дяково. 

В концертните програми всяка вечер от 20 часа ще се изявят и Капанският ансамбъл от Разград, София ще участва с ансамблите „Пламъче“ и „Балкан“, а домакините от Велико Търново ще бъдат представени от ансамбъл „Искра“ и детския танцов ансамбъл „Търновче“. 


От първия фестивален ден до сега неизменен участник е ансамбъл „Искра“, който тази година отбелязва своята 60-годишнина, а читалище „Искра“, към който е ансамбълът, чества 125 години от основаването си. Певците, танцьорите и музикантите от „Искра“ ще представят спектакъла си „Искри от бъдещето и години, години“, разказа читалищният секретар Нели Стойчева: 

„Спектакълът е построен върху идеята за искрите, които са запалени преди 125 години от основателите на читалището и ансамбълът носи това красиво име. Искаме да покажем разнообразна продукция от всички фолклорни области, музикално-танцови постановки, оркестрови изпълнения, вокални изпълнения. Да утвърдим една традиция да предаваме в бъдещето българския фолклор“. 

28 деца от най-голямата възрастова група на ансамбъл „Търновче“ ще покажат своя спектакъл, „запалени“ от българския фолклор и посветен на основателката на състава Бонка Бонева, разказа Анелия Вачева, главен художествен ръководител на „Търновче“:  

„Още от най-ранна възраст да ги „запалваме“ децата в това, което е символ на българщината – фолклора и народните ни танци“. 

„На земята с любов“ е мотото на тазгодишното издание на Международния фолклорен фестивал, посочи Стиляна Йоргова, директор на фестивала: 

„Това са професионални ансамбли, които идват от своите страни, награждавани са безброй пъти, участвали са на много фестивали. В рамките на тези пет дни и с българското участие смятам, че ще се получи една много хубава концертна програма. Турците ще имаме дервиши тази година, онези мистични със специалния ритуал, който представят, въртейки се по сцената. Да заповядат всички и да се радват заедно с нас, че в крайна сметка фестивалът, 23-ото му издание, ще се реализира“. 

По време на 23-ия Международен фолклорен фестивал в летния театър във Велико Тръново ще бъдат поставени дарителски кутии, за да бъде подпомогнато лечението на едногодишната Алекс от Плевен, за което в САЩ са нужни 200 000 долара. 

Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация