БНР | 16.08.2021 08:50:38 | 99

Световноизвестният пианист сър Андраш Шиф изпълнява интегрално 32 сонати на Бетовен


Пианистът Андраш Шиф e роден в Будапеща в навечерието на Коледа, на 21 декември 1953 г.

През 1974 година завършва Музикалната академия в Будапеща, а през 1979-а емигрира от Унгария, като след няколко години получава австрийско гражданство. През 2001 г. получава английско гражданство, живее досега в Лондон и във Флоренция.

Изнася концерти по целия свят, като диригент и пианист. Богатият репертоар на Шиф включва произведения на Бах, Бетовен, Моцарт, Шуберт, Хайдн, Шопен, Скарлати, Барток, Шуман, Дебюси, Равел. През 1999 г. създава свой собствен камерен оркестър "Cappella Andrea Barca", в който участват музиканти от цял свят. Името на оркестъра е игра на думи от фамилията му Шиф, което в превод от унгарски означава лодка (Барка – лодка на италиански), и Андреа – (превод на името Андраш на италиански). От 1989 до 1998 г. Шиф е артистичен директор на известния международен фестивал на камерна музика Musikstage Mondsee край Залцбург.

От изпълненията на Шиф се отличават поредица от концерти, в които той изпълнява 32 клавирни сонати на Лудвиг ван Бетовен в хронологичния ред, в който са създадени. Почетен член на Къщата на Бетовен в Бон (2006) – за постижения в интерпретацията на творбите му. Всички сонати той представи на меломаните във Виена в зала Моцартеум на виенския Концертхаус в седем концертни вечери между януари и май, 2004 година. 

Шиф впечатлява с изключителната си концентрация и издръжливост. Той изпълнява сонатите без пауза и обединява музиката не само в отделните произведения, а ги свързва драматургично. Паузите между различните сонати се усещат като премерен дъх между частите на циклично произведение. Звуковите нюанси, които той разкрива, очароват публиката. Андраш Шиф има записани лекции, в които говори за музикалните светове в сонатите. Той често казва, че най-добрата интерпретация е най-близката до авторовия текст. В едно свое интервю пианистът и диригент обобщава подхода си към произведенията така:

"Разбира се, нашата философия в музиката е съвсем различна от тази в театъра, примерно. Аз страстно обичам театъра, но тъй и не мога да разбера какво правят режисьорите с текста на автора. Когато поставят Шекспир, да речем. За мен, като музикант, всяка дума, написана от Шекспир, би била свещена. Дори не би ми минало през ума да променя някоя негова дума. А пък режисьорите си позволяват да съкращават цели страници, да променят последователността на сцените. Очевидно смятат, че това е легитимно. В музиката, поне според мен, наш висш дълг е да бъдем верни на „текста”."

Андраш Шиф е лауреат на много международни награди. През юни 2009 г. получава наградата на клавирния фестивал в Рур, Германия, за изключителни постижения в интерпретациите на пиано и за посвещаване на живота си на музиката. През 2007 г. Шиф получава прочутата италианска награда „Premio della critica musicale Franco Abbiati“ за цикъла си от сонати за пиано на Бетовен. Освен това той печели и две от най-престижните награди в света на класическата музика: „Грами“ – през 1990 г. като най-добър солист-инструменталист за записа на английските сюити на Бах, и „Грамофон“ за записа на рецитал с песни на Шуберт, съвместно с тенора Петер Шрайер.

Андраш Шиф е почетен професор на музикалните училища в Будапеща и Мюнхен. През 2014 г. получава рицарско звание по случай рождения ден на кралица Елизабет II заради музикалните си заслуги.

Днес, на 67-годишна възраст, унгарският виртуоз, вече по-смирен и вглъбен, се отдава все повече на анализ и ретроспекция на творчеството си, изследва и се задълбочава върху това, как любимите му композитори са оказали влияние на дългия му творчески път. Разбира се, продължава да работи с млади хора, преподава и предава уменията си на поколенията в „Джулиард Скул“, Кралската музикална академия, в Берлин.

Можете да чуете концерта на Андраш Шиф на 16 юли от 19.30 в Музикални вечери на програма Христо Ботев.

https://www.ecosia.org/images?q=andrash%20shift


Прочети цялата публикация