Иван Шишков: "Хемус" се е превърнала в една строителна илюзия

"Магистрала "Хемус" през последната около година и половина се е превърнала в една строителна илюзия". Това заяви пред БНР арх. Иван Шишков, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството. По думите му държавата се е оказала най-големият нарушител на Закона за устройство на територията.
Три участъка от АМ "Хемус" и 10 ремонтирани язовира - незаконниТой обясни, че в един момент е станало ясно, че никой не знае кога АМ "Хемус" ще бъде завършена:
"Създава се една илюзия как се трои, колко е важна. Тя наистина е много важна, но от нещо, което наистина би трябвало да е приоритет на държавата, се превръща в строителна илюзия. Аз си представях, че цялата магистрала се строи. Не мога да си представя защо не е планирана цяла магистрала, защо не е отчуждена цялата, защо не е получила разрешение за строеж и да се строи на лотове, но да има процедура за всичко това".
Зам.-министърът беше категоричен, че не спрян строежът на магистралата:
"За 4-ти лот вече има решение на Министерски съвет за отчуждаване. В момента се довършват процедурите по отчуждаване, т.е. заплащане на собствениците на имоти. За 5-и лот предстои да се внесе за решение в МС за отчуждаване. ... Оказва се, че докато ние бързаме да довършим процедурите, някой си е позволил да строи незаконно в чужди имоти и няма жалба от собствениците. Жалби е имало заради унищожени горски територии заради строителството на магистралата".
Комитова проверява дали е плащано на строителните фирми, участвали в днешния протестВ предаването "Неделя 150" арх. Шишков обясни, че държавното дружество "Автомагистрали" е използвано за пощенска кутия, тъй като се води официален строител на магистралата:"Изкуствено е създаден проблем, защото "Автомагистрали" няма ресурс да строи. Тя обаче на прави договори за подизпълнители за строителство, а прави договори, свързани с доставка на материали и строителна техника. Накрая ще се окаже, че държавното дружество е виновни и всички щети ще останат в държавата. Едни фирми ще си получат парите, защото ще доставят материали, едни фирми ще си получат парите, защото са доставили строителна техника, а накрая качеството и некачеството на строителството ще остане в "Автомагистрали".
Зам.-министърът заяви, че в момента се търси, кой е строителят:
"Кой е виновникът и кой е строителят. Към този момент единственият строител е "Автомагистрали", но то не е започнало строителство официално".
Мащабен протест на пътностроителния бранш блокира временно центъра на София"Предишните управляващи (правителството на ГЕРБ - б.р.) са раздали пари за АМ "Хемус" напред и то дори на места, където не се знае къде ще мине трасето. ... Хаосът, който намерихме е документален, юридически хаос. Те така са си работили", коментира Иван Шишков и уточни, че за МРРБ е важно да се направи анализ, а не ревизия на това, което се строи, за да може да се продължи".
Интервюто на Диана Янкулова Иван Шишков с в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
Прочети цялата публикация




Министър Шишков: За Софийския околовръстен път – това, което оставихме, това намерихме
Джей Ло взриви сцената в Лос Анджелис с дръзко „голо“ боди, покрито с татуировки (СНИМКИ)
Министър Шишков: 200 млн. лв. повече са платени по договорите за мантинели, плащат се и 16 млн. лв. индексации
Министър Шишков: При няколкото катастрофи, станали през последните дни, ударите са доста нетипични, а мантинелите били пригодни за удари 20 градуса
Министър Иван Шишков: Държавата влиза в ролята си, олигархията се разбягва
Шишков: „Хемус“ ще достигне до Велико Търново до края на мандата, а вилите край Варна ще останат
Дупка на "Хемус" и забавено строителство: Каква е ревизията на пътищата?
Министър Шишков: За нас е по-важна пътната безопасност. С това компромис не бива
Иван Шишков закрива дирекцията си за обществени поръчки
Бекъмови не пропуснаха финала на Световното
Жалко! България загуби от Франция и остана извън финалите на Лигата на нациите
Мадона пя с Роналдо и Роналдиньо на финала на Мондиала
ГАЛЕРИЯ: Испания вдигна световната титла!
Фотогалерия: Испания на върха: Финалът на Световното по футбол
Родри беше избран за "Най-добър футболист" на световното първенство
Испания е на върха на световния футбол! Победи Аржентина в продълженията на финала на световното първенство
Страст на трибуните: Тимоти Шаламе и Кайли Дженър с романтични целувки на Световното
Испания е новият Световен шампион