Успехът от разкопките на средновековния град Мисионис
Археолозите професор Николай Овчаров и Стефан Иванов показаха находки от археологическите проучвания на Мисионис. Античният и средновековен град Мисионис е един от 6-те големи обекти на България.Ще се направи мащабно проучване в ранновизантийската крепост на Мисионис„Трябва да кажа, че тази инициатива на правителството от края на миналата година и началото на тази беше много добра, защото бяха определени приоритетните обекти с оглед на развитието на културния туризъм в различни части на страната. Мисионис е сред тях и както се досещаме Търговище, където той се намира, това е една зона, която определено има нужда от стимулиране. Обектът дава изключителни възможности, защото се касае за един от малкото градове след Перперикон – вторият град, който ние откриваме от 5- 6 век от късната античност в планински условия“, каза за БНР професор Николай Овчаров.
По време на Втората българска държава в края на 12 -14 век Мисионис се преименува под името Косово.
„Той става един от големите градове на Второто българско царство - само на 80 километра източно от Търновград. Той е бил в тази посока стражът на подстъпите на столицата. Научаваме името му сред 20-те най-големи града на царството, споменат от османския хронист Мехмед Мешри“, допълни в предаването „Хоризонт до обед“ Овчаров.
Още разкопките на Димитър Овчаров показват, че към IX – X век животът тук се възражда, в руините на древния град се създава средновековно българско селище, свързано тясно с близката столица Велики Преслав.Правителството одобри 1,8 млн. лв. за археологически проучванияЦялото интервю можете да чуете в звуковия файл.