Финландският президент Стуб: Либералният ред умира, Западът има последен шанс

Финландският президент Александър Стуб смята, че либералният световен ред отстъпва на многополюсната конкуренция, която е позволила на развиващите се страни да определят правилата на света.
„Живеем в нов свят на безредие“, отбелязва Стуб в статия, публикувана в списание Foreign Affairs. „Либералният, основан на правила ред, който се появи след Втората световна война, сега умира. Многостранното сътрудничество отстъпва място на многополюсната конкуренция. Опортюнистичните сделки сякаш имат по-голямо значение от спазването на международните правила.“
Според него в света се разгръща тристранна конфронтация между „глобалния Запад, глобалния Изток и глобалния Юг“.
Стуб смята, че новият световен ред ще бъде окончателно установен в рамките на следващите пет до десет години. Според него това ще бъде последният шанс на Запада „да убеди останалия свят в способността си за диалог, а не за монолог, за последователност, а не за двойни стандарти, за сътрудничество, а не за господство“.
През април финландският президент заяви, че страната му трябва да се „подготви психически“ за възстановяване на отношенията с Русия на политическо ниво. Той също така уточни, че перспективите за контакти с Москва зависят от прекратяването на конфликта в Украйна и напредъка в дискусиите за възстановяване на отношенията като цяло.
Прочети цялата публикация



Valeurs Actuelles: Прехвърлянето на отговорността за подкрепата на Украйна прави Запада уязвим пред Русия
Финландският президент: Европа ще трябва да разговаря директно с Русия за бъдещето на Украйна
Турция: Удобният автократ Ердоган
Александър Стуб: Мога да обясня на Тръмп как да подходи с Путин
Проф. Вълчев: Колкото повече агонизира държавата, толкова по-голяма вълна ще се вдигне
Ню Йорк избира кмет, Тръмп се закани да ореже парите за мегаполиса, ако "комунистът" Зохран Мамдани спечели
5-часовата среща в Кремъл между Путин и Уиткоф завърши без резултат, Русия и САЩ няма да разкриват подробности ВИДЕО
Bloomberg: Индия ще обсъжда с Русия доставка на изтребители Су-57 и система за противоракетна отбрана С-500
Верстапен спечели в Катар, титлата се решава в Абу Даби
Eмилия Милчева: Борисов го е страх от протести и тупа топката с бюджета
Бразилия и САЩ затоплят отношенията, Тръмп проведе "продуктивен" разговор в Лула да Силва
Тръмп: Всичко подписано със служебен химикал от името на Байдън, вече няма правна стойност
Китай е за сключване на всеобхватно и дългосрочно мирно споразумение за Украйна
Москва и Киев още не са обсъждали новогодишно примирие в зоната на бойните действия
Хегсет: Мечтая за вечеря с Путин, Тръмп и Зеленски
Мъск: Ванс ще е новият президент. Той, аз и Тръмп сме основните мишени за убиване в САЩ. Бялата раса изчезва
Финландският президент Стуб: Либералният ред умира, Западът има последен шанс
The Daily Telegraph: "Възмущенията" на Калас и предложенията на Европа са без значение - Путин диктува условията
Самолетът на Уиткоф излетя от Москва, американците обещали на Путин да не ходят в Киев
Густаво Петро: Американски атаки срещу наземни цели в Колумбия са обявяване на война