Fakti.bg | 17.10.2021 13:00:31 | 128

Телгате - още едно италианско село с българско име


ТЕЛГАТЕ е село в провинцията на Бергамо, област Ломбардия. Намира се в непосредствена близост до Болгаре, Палоско и Грумело Дел Монте - селища, които са част от просторния "български ареал" около Бергамо.

Това коментира в блога си Милена Върбанова.

Когато посетих Болгаре и Палоско през 2016 г., видях табелите с надпис "Телгате" на магистралата и второстепенните шосета - и нещо ме жегна - името ми прозвуча познато. Разрових сведенията за това село и ето какво открих:

ТЕЛГАТЕ е създадено като транспортна станция за смяна на коне по линията Mediolanum - Brixia ( Милано - Бреша ) още в римската епоха. Съхраненият документ, в който за първи път се споменава името му обаче датира от 830. Селото е играло значителна роля в борбите между брешани и бергамаски и в опитите за примирие между двете враждуващи страни. Основен двигател на политическия и социален живот в Телгате е мощната фамилия Marenzi ( Марензи ) - буквално МаренЦИ, Маринци, чиито имоти се простират и в околните села. Споменавам името Марензи в студията си, посветена на с.Болгаре, тъй като там те са притежавали голям дворец - Палацо Марензи, който днес е една от историческите забележителности на Болгаре. През 1440 г. миланският дук Филипо Мария Висконти издига синьорите Марензи в графско достойнство и титлата им е графове (conti ) на Телгате и Талюно. Историческата съдба на Телгате в общи линии повтаря тази на съседното Болгаре, описана от мен доста подробно в цитираната студия. В момента жителите на Телгате са около пет хиляди души.

Но кое ме накара днес да напиша тези редове? Това е произходът на името TELGATE, такъв, какъвто ни го представя собствената му община. В миналото селото се е наричало Talegate, Tallegate, Taligate - и макар че съвременните италиански етимолози са изсмукали от пръстите си невероятното обяснение за евентуален гал с евентуално име Tillicus ( лице, несъществувало никога и никъде освен в опортюнистичното им въображение ) - за всеки българин е ясен произходът на това име - ТАЛИГИТЕ ( каруците ). То напълно съответства на факта, че Телгате е възникнало като станция за смяна на коне. Освен ясния като бял ден субстантив ТАЛИГА, името съдържа и непокътнатата членна форма за множествено число - ТЕ.

Името на близкото село ТАЛЮНО - TAGLIUNO означава същото - станция, в която се сменят конете на талигите, станция, в която талигите имат престой. Днес селото носи името Castelli Calepio. За графовете Калепио и за произхода на това много специфично название на едноименната долина Val Calepio - четете повече в студията ми за Болгаре.

С пълно основание можем да добавим тези села в списъка на селищата с български имена в Италия.

Прочети цялата публикация