Шефът на "Фолксваген": Най-лошото от проблема с недостига на чипове е зад гърба ни
Главният изпълнителен директор на "Фолксваген" Херберт Дийс изрази надежда в понеделник, че "най-лошата" част от проблема с недостига на полупроводници и микрочипове е приключила.
Той се обърна към пресата по време на форум, организиран от Suddeutsche Zeitung, като обясни, че водещият германски автомобилен производител все още няма да може да изпълни производствените си квоти през 2022 г.
"Със сигурност няма да можем да произведем всички автомобили, които искаме да направим следващата година“, посочи Дийс.
Според него недостигът на полупроводникови компоненти не беше изненада за автомобилната индустрия, както твърдят някои наблюдатели.
"Още преди коронавирусната криза, която допринесе за проблемите с веригите на доставки, се обсъждаше следното: "Какво ще се случи с т.нар. "интернет на нещата"?“ Нарастващото мрежово свързване на устройства в "Интернет на нещата" в крайна сметка ще доведе до търсенето на много повече електроника - такива бяха оценките още преди Covid пандемията", коментира Дийс. Въпреки това, действителната степен на недостига на чипове не можеше да бъде предвидена във "Фолксваген", призна той.
В най-голямата европейска автомобилна компания постоянната липса на микрочипове - както при много други доставчици - има драстични последици. През октомври доставките на автомобили от цялата VW Group спаднаха с една добра трета (33,5%) в сравнение със същия месец на 2020 г.
Хербер Дийс каза, че с оглед на автомобилната дигитализация, за разлика от други индустрии, все още има възможност Европа да стане по-независима от доминацията на американските и китайските технологични гиганти.
Автомобилът ще бъде напълно трансформиран в дигитален продукт веднага щом се задвижи автономно, подчерта главният изпълнителен директор на "Фолксваген". "За да се запази силата на автомобилната индустрия, голямото предизвикателство е дигитализацията. Автомобилът все още е открито поле", заключи Дийс.
Прочети цялата публикация