Fakti.bg | 03.12.2021 08:40:58 | 195

Проф. Александрова за ФАКТИ: Не е изключено “Омикрон” да се е появил доста по-рано


“Омикрон” се различава в най-висока степен от варианта на вируса, открит в град Ухан в края на 2019 г., както и от останалите си „колеги“.

Това посочи проф. д-р Радостина Александрова в интервю за ФАКТИ.

Причината за разликите - големият брой мутации, които носи. “Това е най-богатият на промени вариант на SARS-CoV-2, който познаваме”, обясни тя.

“Въпросите са много повече от отговорите, с които разполагаме. Тук е мястото да отбележим, че наличието на много мутации в никакъв случай не означава, че вариантът се е превърнал в някакво чудовище, но във всички случаи е сигнал да бъдем предпазливи и да подходим мъдро и отговорно”, каза още проф. Александрова.

Потърсихме проф. Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН, за да научим повече за новия вариант на COVID-19 - “Омикрон”, който вече стигна до Европа.

“Не е изключено “Омикрон” да се е появил доста по-рано от официалното му откриване в Южна Африка, а това, че е идентифициран в тази страна, съвсем не означава, че е възникнал там”, смята още проф. Александрова.

“По мнението на експерти поставянето на бустерна доза може да се окаже достатъчно за осигуряване на защита срещу тежко боледуване и смърт от новия вариант и да не се стигне до актуализиране на ваксините. И тук обаче тежката дума ще имат резултатите от проучванията, които се провеждат в момента”, обясни тя.

Целия разговор четете в следващите редове:

- Проф. Александрова, за варианта "Омикрон" знаем, че е по-разпространяем, но протича по-леко - това да ни успокоява ли или тъкмо обратното?

- Това, което със сигурност знаем за новия вариант на безпокойство “Омикрон”, е какви мутации се съдържат в неговия геном. Абсолютно необходимо, но крайно недостатъчно условие, за да направим категорични изводи за поведението му.

Вариантът тръгва като огнище сред студенти и бързо се разпространява сред младите хора в провинция Гаутенг в Южна Африка. Отговори на въпросите относно скоростта на предаването му от човек на човек и това дали ще успее да изпревари варианта “Делта”, изискват сериозни епидемиологични проучвания, които вече са в ход. Обширни наблюдения и задълбочен анализ на данните са необходими и за това да разберем какво е влиянието му върху клиничната картина.

- С какво се характеризира този вариант на COVID-19, какво знаем за него?

- Вариантът “Омикрон” привлече вниманието на специалистите с големия брой мутации, които носи – това е най-богатият на промени вариант на SARS-CoV-2, който познаваме. Казано с други думи – “Омикрон” се различава в най-висока степен от варианта на вируса, открит в град Ухан в края на 2019 г. както и от останалите си “колеги”.

Той притежава над 50 мутации, а 32 от тях са в S-белтъка, който изгражда “шипчетата” на вируса. Това е структурата, с чиято помощ вирусът разпознава рецептора върху клетката и навлиза в нея, тоест инфектира я. Това е причината, поради която S-белтъкът е основна мишена, срещу която реагира нашата имунна система, включително чрез образуване на неутрализиращи антивирусни антитела. В отговор на тази атака вирусът прави опити да внесе изненади - мутации, точно в тази област. Не, той не го прави умишлено, разбира се. Просто в природата му е да се променя, а потомците му, които имат такова предимство, са с по-голям шанс да оцелеят и да се наложат. Десет от мутациите на “Омикрон” са конкретно в участъка, които директно взаимодейства с клетката. “Омикрон” споделя мутации, които са ни познати от други варианти, в това число вариантите, които предизвикват безпокойство (Алфа, Бета, Гама и Делта) и точно тези мутации породиха опасенията относно възможното поведение на “Омикрон” – за някои от тях вече знаем, че помагат на SARS-CoV-2 да се предава по-лесно от човек на човек, както и да отслабва в някаква степен действието на създадените срещу предишни варианти и ваксини антитела.

В “Омикрон” са открити и други мутации, чието биологично значение все още не ни е известно. Не знаем и как ще работи заедно целият този екип от мутации. Въпросите са много повече от отговорите, с които разполагаме. Тук е мястото да отбележим, че наличието на много мутации в никакъв случай не означава, че вариантът се е превърнал в някакво чудовище, но във всички случаи е сигнал да бъдем предпазливи и да подходим мъдро и отговорно. Нямаме нужда от драма, а от достоверни факти. Тях може да ни даде само науката.

- Не знаем все още в каква степен познатите ни ваксини предпазват при заразяване с "Омикрон" - удачно ли е да се ваксинираме, да поставяме втора доза или пък бустерна в този момент?

- В ход са проучвания, чиято цел е да установят в каква степен изградените след поставяне на ваксина или преболедуване антитела и активираните специфични Т-клетки ще ни защитят при среща с “Омикрон”. Резултати се очакват след няколко седмици. Независимо от дългия списък мутации в този вариант, включително в S-белтъка, който е една от ключовите мишени на имунния ни отговор, доста специалисти са на мнение, че наличните ваксини ще продължат да ни предпазват от тежко боледуване, хоспитализация и смърт. Дали това е така, предстои да разберем.

Още преди време експертите поясниха, че до актуализация на наличните ваксини ще се пристъпи само при поява на вариант, който успява да “пробие” сериозно защитата ни, излагайки на висок риск здравето и живота ни – нещо, което при досега познатите варианти на SARS-CoV-2 не се е случило. Съобразяването на ваксините с всеки възникващ нов вариант не е възможно по чисто технически и логистични причини и би ни въвело в своеобразен омагьосан кръг.

Фирмите-производители на ваксини изразиха готовност да отговорят на предизвикателствата на “Омикрон”, ако това се наложи, включително чрез актуализиране на своите продукти. Това обаче ще отнеме време. Те не изключват възможността поставянето на бустерна доза ваксина да е достатъчно, за да ни подготви за “Омикрон”.

Препоръката на специалистите е хората над 18 години да не отлагат поставянето на бустерната доза – тя се прилага най-малко 6 месеца след втората доза на РНК ваксините (при ваксината на Модерна – Spikevax, усилващата доза е намалена наполовина) и поне два месеца след тази на Johnson & Johnson/Jansen.

- Кога очаквате "Омикрон" да достигне България?

- Вирусите не признават граници. Както каза френският здравен министър преди броени дни: „Вариантът “Омикрон” още не е идентифициран у нас, но е въпрос на време това се случи“. Към момента знаем, че извън Южна Африка има регистрирани случаи в поне още 15 държави в Африка, Европа и Северна Америка. Списъкът им със сигурност ще се увеличава. Засега вариантът се открива основно в хора, които се завръщат от чужбина - Южна Африка, Египет, Малави, Мозамбик. Най-вероятно това се дължи на факта, че пристигащите от чужбина хора - особено от рисковите зони, подлежат на карантина и тестване. Не е изключено “Омикрон” да се е появил доста по-рано от официалното му откриване в Южна Африка, а това, че е идентифициран в тази страна, съвсем не означава, че е възникнал там. Това може да се е случило на съвсем друго място. Въпрос на време е да установим и какво е истинското му присъствие в останалата част от света. България не е изолирано място, вариантът би могъл да дойде по всяко време.

- Дали този вариант, който поне засега знаем, че протича по-леко, може да доведе до "укротяване" на вируса или тъкмо обратното?

- На този етап трябва да се въздържаме от заключения, защото информацията, с която разполагаме, е изключително оскъдна. Както подценяването, така и надценяването на варианта “Омикрон” би било крайно опасно. Първото ще притъпи вниманието ни в момент, в който трябва да сме особено предпазливи, а второто може да предизвика излишен стрес и паника сред хората. Науката и медицината се основават на доказателства, а те се получават вследствие на задълбочени проучвания и обективното анализиране на получените резултати.

Към днешна дата не разполагаме с научно потвърдени данни по нито една от интересуващите ни “горещи” теми, свързани с поведението на “Омикрон”, включително способността му да се разпространява, клиничната картина на инфекцията с него и в каква степен може да отслаби действието на имунитета, придобит при преболедуване или с ваксина.

От медийни изяви на лекари в Южна Африка дойде първоначална информация, че вариантът засяга предимно млади хора и протича със сравнително по-лека клинична картина, в която чест и водещ симптом е била умората. Тези наблюдения обаче са върху ограничен брой случаи и са лични впечатления, не са достатъчни за оформяне на научно обосновано крайно заключение. Особено важно е как ще протече срещата между “Омикрон” и по-възрастните слоеве на населението и уязвимите групи. Въпросът за продължителния COVID след инфекция с “Омикрон” също заслужава внимание, тъй като знаем, че изявата на това състояние не е свързана с тежестта на заболяването, тоест има го и при леки случаи.

- Как да се пазим от този вариант - както и досега ли?

- Специалистите препоръчват продължаване на ваксинационната кампания и стриктно спазване на познатите ни мерки - носене на маски, избягване на събирания, физическа дистанция, често проветряване, отлична лична и обществена хигиена. В страни, в които ограниченията бяха премахнати, също връщат носенето на маски на закрито. Важно е поставянето на усилващата - бустерната, доза ваксина, защото тя ще повиши нивото на имунния ни отговор. По мнението на експерти поставянето на бустерна доза може да се окаже достатъчно за осигуряване на защита срещу тежко боледуване и смърт от новия вариант и да не се стигне до актуализиране на ваксините. И тук обаче тежката дума ще имат резултатите от проучванията, които се провеждат в момента.

- Смятате ли, че е редно да бъдат въведени допълнителни мерки?

- Мисля, че стриктното спазване на мерките за ограничаване на разпространението на вируса, подчертавам - стриктно, и поставянето на ваксина, включително бустерна доза, са достатъчни. Да не забравяме и за ефективния граничен контрол.

Прочети цялата публикация