Числото 7600 и още факти: защо Казахстан е толкова важен за Русия

Защо Казахстан е толкова важен за Русия? Отговор на този въпрос дава едно число: 7600. 7600 километра е дълга границата между двете държави - една от най-дългите сухопътни граници в цял свят. При това в случая с Русия и Казахстан далеч не става дума само за дължината. Още от съветско време този регион е много важен за Москва във военно отношение. Достатъчно е да споменем ракетния полигон Капустин Яр, който отчасти се намира в Казахстан, както и многобройните военни заводи в Урал и оттатък Урал. Така че Русия по най-естествен начин смята Казахстан и целия регион за свой геополитически заден двор.
Тъй че десантчиците, които Кремъл изпрати в Казахстан, за да помагат на тамошното правителство да потуши протестите, изпълняват всъщност мисия в защита на руските интереси - нищо, че мисията се води „миротворческа“ и минава под егидата на военна организация на няколко бивши съветски републики. Както казва в интервю за ДВ политологът Николай Петров, размириците в Казахстан са „сериозна опасност“ за самата Русия. Още повече, че споменатата 7600-километрова граница не се охранява добре, добавя експертът.
Значението на Казахстан за Русия
А иначе значението на Казахстан за Русия е толкова голямо, че почти не може да се опише с думи. Казахстан е най-голямата и най-богата бивша съветска република в Средна Азия, която поддържа много тесни връзки с Русия. Заедно с Русия и Беларус Казахстан стана съосновател на един много престижен проект на Владимир Путин - Евразийския икономически съюз, по подражание на ЕС. А по официални данни през 2020 година в Русия са следвали над 60 000 студенти от Казахстан - най-многочислената група чужденци в руските университети.
И още факти: Няколко допитвания на авторитетния демоскопски център „Левада“ показаха, че много от руснаците смятат Казахстан за втората най-важна приятелска държава след Беларус. А през декември премиерите на двете съседни държави оповестиха, че двустранната търговия е достигнала рекордни обороти. И все пак за Москва най-важният стратегически аспект на двустранното сътрудничество си остава космонавтиката. От Съветския съюз Казахстан наследи космодрума в Байконур, за който Русия плаща наем в размер на 115 милиона долара годишно. Москва междувременно изгради нов космодрум в Далечния Изток, но въпреки това иска да запази и Байконур.
Казахстан разполага и с много природни богатства, а редица руски фирми разработват техния добив. Същото правят, впрочем, и редица американски фирми. Русия участва и в добива на уран в Казахстан и дори се надява скоро да изгради в съседната страна и първата АЕЦ. Да не забравяме, че протестите в Казахстан започнаха заради поскъпването на газа, след като през последните месеци консумацията на електричество толкова нарасна, че правителството поиска помощ от Русия. В същото време експерт от проправителствения Руски съвет за външна политика констатира в свой анализ, че Русия очевидно не е привлекателен модел за Казахстан като социално и икономическо развитие. Според него политическото ръководство и обществото в Казахстан имали други примери за подражание: от Европа, през Турция, та чак до Сингапур.
Иска ли Русия да анексира Северен Казахстан?
За разлика от Беларус Казахстан не е зависим от руски кредити и освен това се опитва да поддържа определена дистанция спрямо Руската федерация. В Русия реагираха особено болезнено на един определен жест на дистанциране: когато Казахстан реши да смени кирилицата с латиница. В северните провинции на Казахстан живеят около 3,5 милиона етнически руснаци - при положение, че цялото население на страната възлиза на 19 милиона. И в двете държави вече от години се шушука дали пък Русия няма да реши да вземе тези територии, както постъпи с украинския полуостров Крим. В интервю за ДВ през 2019 година президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев опроверга тези опасения. Отношенията с Русия почивали на „абсолютно доверие и добросъседство“, каза той.
Но напреженията отчетливо се усещат. През 2020 година в руската Дума депутатът Вячеслав Никонов заяви, че територията на Казахстан била просто „голям подарък от страна на Русия“. Външното министерство на Казахстан отговори с протест, Никонов си взе думите назад, а президентът Токаев написа статия в защита на независимостта на своята държава. Нищо чудно, че в момента социалните мрежи врят и кипят от дискусията за действията на Русия в Казахстан. Защото Путин може да се възползва от изпращането на войски и да наложи руската доминация в страната, смятат мнозина. В момента Русия няма военни бази в Казахстан.
"Дали пък Русия не е следващата?"
Тъй или иначе, размириците в Казахстан са истински кошмар за руския президент Владимир Путин. На такива протести Кремъл лепи етикета „цветни революции“, с което препраща към „революцията на розите“ в Грузия и „оранжевата революция“ в Украйна. Москва обвинява Запада, че подклажда такива събития. Последният подобен бунт обаче успя: в Армения през 2018 година. А нека не забравяме, че Армения също е верен съюзник на Руската федерация. В Беларус диктаторът Александър Лукашенко успя да се задържи на власт, след като смаза с насилие протестите. „Всички по-големи съседи на Русия се тресат от социални протести“, казва в интервю за ДВ Ханс-Хенинг Шрьодер, отличен познавач на Русия. „Ако аз държах кормилото в Кремъл, щях да се запитам дали пък Русия не е следващата“.
Автор: Роман Гончаренко
Прочети цялата публикация



Звезден пратеник: За Николай Кънчев, за Марин Георгиев и истината...
Да говорим за "Източна Европа", означава да признаем, че Путин е прав
Жителите на Донбас: Как въобще може да ни изоставят?
Гражданска война в Европа? Какъв е рискът?
Русия финансира войната срещу Украйна и със злато от Африка
САЩ са повторили на украинската делегация искането на Путин за изтегляне от Донбас
Гари Каспаров: Украйна пролива кръвта си всяка минута, а НАТО е някакъв фейк от четири букви ВИДЕО
Сувалки в Полша: ахилесовата пета на НАТО?
В Абу Даби се провежда ключова среща за бъдещето на Украйна. Киев обяви, че няма да отстъпи територии на Путин
Украинските военни на фронта реагират със смесени чувства на първоначалния мирен план на САЩ
Медведев: Над 400 000 войници по договор са се присъединили към руската армия от началото на 2025 г.
„Може би грешим“: Сам Алтман призна, че изкуственият интелект се развива твърде бързо
Хиляди протестиращи отново изпълниха центъра на София (снимки/видео)
Хулио Веласкес: Моят начин е "ден за ден и седмица за седмица"
Ново изследване: Сънят е по-важен за от спорта за добро здраве
Астрономи разкриха мистерията около рядкото изригване AT2022zod: следи от звезда, разрушена от черна дупка в галактика джудже
Във Венецуела: надежда за промяна, страх от инвазия на САЩ
В присъствието на Сарафов ще се избира кой да го разследва след Талева
Съдията по делото срещу Кирил Петков и Божидар Божанов си направи отвод
Стивън Джерард изрази мнение за скандала с Мохамед Салах