Расистки атаки разплакаха Лорена Чезарини на Сан Ремо (СНИМКИ+ВИДЕО)

Силни послания срещу расизма, хомофобията и трансфобията се чуха във втората вечер на фестивала на италианската песен в Сан Ремо. На сцената бяха отправени и послания във връзка с предстоящите домакинства на Италия на "Евровизия" и на Зимните олимпийски игри през 2026 г., предаде БТА.
Втората фестивална вечер започна с аплодисменти за кино дивата Моника Вити, за чиято смърт световните медии съобщиха преди ден.
Вижте тази публикация в Instagram.
После ководещата във фестивалната вечер, 34-годишната актриса Лорена Чезарини, родена от брака на сенегалка и италианец, но израснала в Италия, произнесе вълнуващ монолог срещу расизма.
През сълзи тя сподели, че е била много горда да бъде избрана за водеща на фестивала, но разказа, че е била засипана с критики и подигравки само заради по-тъмния цвят на кожата ѝ. Лорена допълни, че тези жлъчни коментари са я накарали да се почувства "не италианка" на 34 години. Тя прочете и някои от обидите, които е получила в социалните мрежи. "Поканили са я на фестивала само, защото е черна" или "Извикали са я, за да измие стълбите на фестивала", гласяха някои от тях.
После Лорена заяви, че миенето на стълбите е всъщност една достойна за уважение професия, както много други. След това тя прочете и пасаж от книгата на Тахар Бен Джелун "Расизмът, обяснен на моята дъщеря", в която се казва, че има само един човешки вид и че човешките същества са равни помежду си, така че няма научна основа за расизма, който въпреки това е най-силно разпространеното нещо в света.
Чезарини бе бурно аплодирана от публиката, чуха се възгласи: "Италианка си".
Вижте тази публикация в Instagram.
След това на сцената се появи комедиантът Кеко Дзалоне, който в дълъг монолог успя да се подиграе с всички, които насаждат хомофобски и трансфобски идеи, както и с това, че в разгара на пандемията всеки вече се смята за вирусолог и изказва мнение по медицински въпроси, по които не е компетентен.
Специални гости във втората фестивална вечер бяха и звездите от филмите от цикъла "Гениалната приятелка" на Елена Феранте - Гая Джираче и Маргерита Мацуко.
VIP визита беше и появата на певицата Лаура Паузини, която представи нова песен и разказа, че през април ще има премиера на биографичен филм за нея. Паузини припомни, че ще бъде една от водещите на песенния конкурс "Евровизия", който ще се проведе през май в Торино, в Северна Италия.
Вижте тази публикация в Instagram.
Почетни гости във втората фестивална вечер бяха и певиците Малика Аяне и Ариза, които представиха две песни финалистки в италианския конкурс за химн на Зимните олимпийски игри, чиито домакини ще бъдат след четири години Милано и Кортина.
Миналата вечер бяха изпълнени останалите 13 песни от конкурсната програма. Както и в първата вечер, гласува журито на журналистите. На първо място се класира Елиза с "Или може би си ти", следвана от Ема с "Всеки път е така" и от дуета Дитонелапиаджа и Реторе с "Химия". Силно аплодирана бе и ветеранката на италианската музика, 82-годишната Ива Дзаники, печелила в миналото три пъти феста. Снощи обаче тя остана на незавидната 10-а позиция.
Вижте тази публикация в Instagram.След първите две вечери бе представено и общото класиране на всички 25 песни. В него води Елиза, следвана от Мамуд и Бланко и от групата "Ла Рапрезентанте ди листа".
Вчера продължи полемиката, разгоряла се, след като първата фестивална вечер беше открита от провокативния Акиле Лауро, гол до кръста, разкривайки гърди и ръце, обсипани с татуировки.
Той бе съпровождан от госпъл хор от Ню Йорк, но не видът му или песента му породиха критики, а това, че в края на изпълнението си той имитира самопокръстване. Това възмути епископа на Сан Ремо Антонио Суета, който излезе с остри критики както срещу певеца, така и срещу фестивала и шоубизнеса като цяло, толериращи богохулственото поведение. Феновете на Акиле Лауро бяха възхитени от изпълнението му, но в медиите се появиха и доста критики, че външният вид на певеца не е бил подходящ за откриване на престижния конкурс.
Вижте тази публикация в Instagram. Прочети цялата публикация



Колко тревожен е нефтеният разлив в Черно море?
„Кацане по учебник“: Artemis II се приводни успешно в Тихия океан (ВИДЕО, СНИМКИ)
Кара Делевин попиля мъжете и потвърди, че е лесбийка (ВИДЕО)
Нападатели на банка взеха заложници в западногермански град (снимки/видео)
Официално: Несебър даде начало на историческото издание на Джиро д'Италия (СНИМКИ/ВИДЕО)
Официално: Несебър даде начало на историческото издание на Джиро д'Италия (СНИМКИ/ВИДЕО)
Ракети и дронове атакуват ОАЕ ВИДЕО
Иран атакува три американски бойни кораби с дронове и ракети, САЩ отвърнаха с удари по военни обекти на Техеран ВИДЕО
Влиза в психиатрията литовката, намушкала четирима души с нож във Варна (СНИМКИ)
LEXUS с шестместен електрически SUV (Видео)
БНБ: 92.52% от левовете са изтеглени от обращение
Станчо Станев е временно изпълняващ длъжността председател на ДАНС
Общото между 9 септември и 9 май
"Непознатите земи": Филипините и философията им за живот
Кметът Живко Тодоров даде официален старт на международния турнир „Фея под липите“
Старозагорското село Оряховица отбелязва своя празник на 15 май
Стара Загора посрещна олимпийската шампионка Стефани Кирякова за юбилейното издание на турнира „Фея под липите“
92-годишната Джоан Колинс разкри тайните си за красота и блестящ вид
Локомотив Пловдив триумфира над Арда и затвърди амбициите си за Европа