БНР Стара Загора | 08.02.2022 14:48:41 | 72

Шафранопроизводители с искания към МЗХГ


Да се класифицира шафрана и да има адекватно подпомагане за сектора за това ще продължат да  настояват и през настоящата година от  Сдружението на шафранопроизводителите в България.

Още през лятото на 2021г. от бранша внесоха писмо до земеделското министерство, но политическата ситуация не позволи развой на събитията , коментира за радио Стара Загора председателят на сдружението Павел Велев. Той отчете добри добиви през 2021г. Общо около 20 кг.  е реколтата на членуващите близо  50 производители от цялата страна. Тя  е с високо качество и по нищо не отстъпва на предлаганото на европейските и световни пазари,  допълни Велев.

Както с всяка култура, интересът към шафрана в България се разразява стихийно преди няколко години. Вече от 2 години съществува и  Сдружението на шафранопроизводителите с председател Павел Велев."Една от големите цели на сдружението  да изградим устойчив пазарен контакт с клиенти, директни продажби на продукти и да си бъдем полезни в разрешаване на проблеми, свързани с шафранопроизводството, каза Велев, като поясни, че ще подновят разговорите с Министерството на земеделието за класифицирането на шафрана".

Цените в Европа варират от 5 Евро на грам до 30-40 евро на грам биошафран в големите вериги, каза Велев и поясни, че в България цените са между 8 и 30 лева за грам според качествата на продукта.

Това е най-скъпата подправка в света и е ценен заради свойствата си да подобрява настроението, да отпуска, да повишава концентрацията, да подобрява съня и други ценни ефекти. Екстрактите, направени от шафранови стигми и венчелистчета, имат подобен ефект, тъй като включват едни и същи компоненти - каротеноиди.



Прочети цялата публикация