Fakti.bg | 15.03.2022 10:13:13 | 114

Йемен: Tрагична гражданска война се води от над 7 години


Хуманитарната ситуация в Йемен става от ден на ден по-трагична. По данни на ООН близо 13 милиона души в Йемен са застрашени от гладна смърт. Това се дължи на дългата война, която се води в страната, но и на недостатъчната помощ отвън, съобщават от dw.com.

Пандемията от коронавирус допълнително влоши ситуацията. Близо 40% от населението на Йемен междувременно зависят изцяло от хуманитарните помощи на Световната програма по прехраната към ООН.

Парите са на привършване. "Доставяме храни за 13 милиона души в една страна с население от 30 милиона, а парите ни са на привършване", казва Дейвид Бийсли, шеф на Световната програма по прехраната към ООН.

Заради войната в Украйна ситуацията в Йемен се влоши допълнително, защото 50% от житото, което ООН предоставя на Йемен, е от Украйна. Цената му скочи толкова силно от началото на войната, че се наложи количеството на храните за бедстващата страна да бъдат съкратени.

От над 7 години в Йемен се води кървава гражданска война, в която участват и чуждестранни сили. Водена от Саудитска Арабия коалиция подкрепя правителството на страната, докато Иран поддържа бунтовниците хути, които контролират обширни части на Йемен.

Някои части на страната се намират под непрекъснат обстрел - например Мариб в Северен Йемен. Това е последната крепост на официалното правителство. Цивилните граждани са принудени постоянно да търсят нови убежища, защото фронтовите линии се менят бързо.

Медицинското обслужване е крайно затруднено. Не само войната, но и пандемията от Ковид-19 удариха тежко по най-бедната страна на Арабския полуостров.

"Образованието на децата е една от най-големите жертви на тази война", написаха от УНИЦЕФ в доклад за 2021 година. Повече от 2 милиона момичета и момчета нямат възможност да ходят на училище - двойно повече, отколкото в началото на войната през 2015 година.

В Йемен има огромен недостиг - на ток, чиста питейна вода, храни, бензин и газ. Опашките пред бензиностанциите стават все по-дълги. Хората изпитват невероятен недоимък.

Прочети цялата публикация