Fakti.bg | 26.03.2022 06:40:05 | 206

България имаше шанс за нещо историческо срещу Нидерландия

Младежките национални отбори на България и Нидерландия завършиха 0:0 в мач от квалификационна група Е за Евро 2023. "Лъвчетата" надиграха съперника си, в чийто състав личаха имената на звездите Гравенберх, Зиркзее и Екеленкамп. Нашият отбор изпусна куп положения, вратарят Дамян Христов също блесна с отлични намеси.

Двата отбора влязоха предпазливо в срещата и в началните минути играта се водеше предимно в средата на терена. Първи до голова възможност стигнаха гостите. В 7-ата минута опасен шут на Джошуа Зиркзее бе избит от стража на "лъвчетата" Дамян Христов, топката попадна в звездата на "лалетата" Гравенберх, но ударът му мина над вратата. Три минути след това нова отлична изява на българския вратар не позволи на гостите да поведат. Този път Гравенберх намери Екеленкамп на границата на наказателното поле и той веднага прати топката под гредата. Дамян Христов обаче внимаваше и изби в корнер.

Отговорът на "лъвчетата" не закъсня. В 14-ата минута Силвестър Джаспър нахлу отдясно и с центриране по земя намери връхлитащия Филип Кръстев. От пет метра обаче той не успя да преодолее вратаря Шерпен, който изби в ъглов удар. Четири минути след това Джаспър с чудесен финт си нагласи топката на левия крак в наказателното поле на гостите, но ударът му се спря във външната страна на мрежата на "лалетата". Отново нападателят на Хибърниън се озова на добра позиция в 21-ата минута. Галчев центрира към Филип Кръстев, който с глава продължи към Джаспър, който обаче се размина с топката и не успя да нанесе удар от непосредствена близост.

"Златен" шанс пропиля българският тим в 32-ата минута, след като Джаспър от вратарското поле с глава не уцели нидерландската врата. Валентин Антов отклони с глава към далечната греда центриране от корнер и това изненада гостите, които бяха забравили за Джаспър.

Принудителна смяна направи селекционерът на гостите Ервин ван де Лои в 35-ата минута. Рейс получи разтежение и отстъпи мястото си на терена на Тейлър. Именно резервата внесе напрежение пред нашата врата пет минути по-късно с опасно центриране. Дамян Христов успя да избие топката пред главата на Екеленкамп, а Зиркзее показа неточен мерник при добавката.

Секунди преди почивката най-активният в нашия тим Джаспър отново надигра бранителите на съперника и шутира от малък ъгъл, но топката излезе в аут.

Второто полувреме започна с игрови превес на гостите, които се настаниха в нашата половина, но добрата игра в защита на "лъвчетета" не позволи вратарят Дамян Христов да бъде притесняван. Първи до удар стигнаха избраниците на Александър Димитров. В 51-ата минута Джаспър върна към Антов, който шутира без забавяне, но ударът му бе блокиран. Две минути след това нова добра намеса на Дамян Христов не позволи на Бакер да го изненада.

Първа смяна в 54-ата минута предприе Александър Димитров. Той извади от игра Джаспър и на негово място се появи Димитър Тонев.

Капитанът Валентин Антов можеше да открие резултата в 55-ата с коварен изстрел от дистанция, но стражът на "лалетата" се разтегна и спаси. Четири минути по-късно със страхотно двойно спасяване блесна и Дамян Христов. Най-напред той спаси коварен удар на Тимбер, при който топката тупна пред него, а след това не позволи и на Редан да го преодолее. В 63-ата минута пък късметът бе на наша страна след удар с глава на Джошуа Зиркзее и топката излезе в аут.

Отново Дамян Христов бе в центъра на вниманието в 65-ата минута, когато се разтегна и изби диагонален шут по земя на Тейлър.

Пет минути преди края капитанът Антов получи схващане на прасеца и бе заменен от Владимир Николов. В игра се появи и Мартин Атанасов на мястото на Мартин Петков. Резервата Броби бе изпуснат от отбраната в 87-ата минута, но с усилията на Галчев и съотборниците му опасността бе предотвратена.

Минута преди края от българския лагер поискаха дузпа за нарушение на Ван дер Берг срещу Димитър Тонев, но реферът даде знак играта да продължи. Резервата в нашия тим стигна първи до топката и бе избутан от нидерландеца, но явно това не беше достатъчно основание за датския съдия. В добавеното време страхотна възможност пропиля Тонев, който бе намерен с дълъг пас от Владимир Николов. Ударът му с глава обаче бе избит от нидерландския страж.

Филип Кръстев можеше да стане герой тази вечер, но не можа да вкара отблизо сам срещу вратаря. Той бе изведен отлично от Кристиан Добрев, но не успя да преодолее Шерпен, а при добавката и Тонев не успя. Секунди преди края Симеон Петров се извиси над всички след центриране от корнер. Шерпен обаче отново не позволи да бъде преодолян и запази точката за Нидерландия.