Боряна Димитрова: Ако мерките проработят, правителство ще си върне доверието

Ако анансираните от правителството антиинфлационни мерките проработят и озаптят инфлацията, правителство ще си върне доверието. Това прогнозира в интервю за БНР социологът Боряна Димитрова, управител на “Алфа Рисърч”. "Анонсирани са пакети от мерки към различни сектори на икономическия живот, но мерките не са факт, те трябва да бъдат подкрепени. Те трябва да бъдат гласувани с актуализацията на бюджета", припомни тя.
"Има две големи неизвестни, два фактора за връщане на доверието в кабинета – първият е дали тези мерки ще бъдат антиинфлационни, за да укротят ръста на цените. Знаем, че много експерти застават на тезата, че мерките няма да доведат до намаляване на инфлацията", каза Димитрова и даде пример: "Ако едно семейство получи 25 стотинки, както е обявено, от цената на горивата, когато зарежда автомобила си при цена 3,25 лв на литър от семейния бюджет ще излязат 3 лв, но при цена 4,25 лв. от семейния бюджет ще излязат 4 лв.
"Ако тези мерки доведат до укротяване на инфлацията, ако тя не продължи да нараства с такива стремителни темпове, за май данните бяха за над 14% на годишна основа тогава можем да очакваме известно успокоение у хората, известна предвидимост и бавно възвръщане на доверието". "От това ще зависи доверието в правителството", уточни Димитрова
Според Димитрова "има ресурс в тези мерки, но все още техният сумарен ефект и според специалистите, и според общественото мнение остава неясен".
"Коалицията се мята или влиза от епизод в епизод на две продукции – първата е "Мисията невъзможна", лута се между един, втори, трети епизод на "Мисията невъзможна", но същевременно правителството държи под око и следващата продукция – "Умирай трудно" – 1,2,3. Нито една от тези мисии невъзможни не доведе до ада, до гибелта на коалицията на този етап", каза Димитрова. Според нея, въпреки, че предстоят трудни месец е възможно далечният хоризонт на коалицията да са местните избори догодина.
Прочети цялата публикация



Косово рискува да загуби 200 милиона евро от споразуменията си с ЕС и Световната банка
Британски журналист: Зеленски щеше да приключи европейската си обиколка като най-добре въоръжения лидер в света, ако...
Euroclear се опасява, че клиентите му могат да загубят 16 милиарда евро при конфискация на руски активи
Юлия Навалная и какво иска руската опозиция
Търговската война между САЩ и Китай: как се стигна дотук?
Ливан - на прага на нова война?
"Изтегляме", "няма да го изтеглим": маневрите на Борисов
Украйна да отстъпи земи: какво казва международното право?
Фемициди: защо убиват жени в Германия
В Абу Даби се провежда ключова среща за бъдещето на Украйна. Киев обяви, че няма да отстъпи територии на Путин
Гаранцията на Благомир Коцев остава 200 хил. лв.
СБУ с удар в Каспийско море: Дронове извадиха от строя нефтена платформа на "Лукойл"
ЕС се приближава към решение за използването на замразените руски активи в подкрепа на Украйна
Украйна удари руска нефтена платформа в Каспийско море
Личност на 2025 година: „Тайм“ избра „Архитектите на изкуствения интелект“
HR новини: ✔Правителство в оставка и два варианта за бюджета; Най-много позиции има за AI и киберсигурност; 13-ата заплата остава в историята
Съдът освободи от ареста инспекторите, обвинени, че са поискали подкуп от екипа на Роби Уилямс
Тримата дългогодишни мениджъри на ПИБ все пак получиха щедър бонус
Съдът пусна под гаранция инспекторите от ДАИ, обвинени, че са взели подкуп от екипа на Роби Уилямс
Белгийският вицепремиер допусна използването на замразените руски активи