Министър Рашков: 98 % от заложената реформа в структурната част на МВР е осъществена
Данни за резултати от противодействието на престъпността и тенденциите представи главният секретар на МВР главен комисар Петър Тодоров. За изтеклите 5 месеца на тази година в страната са регистрирани 34 016 престъпления – с 5% по-малко, сравнено със същия период на миналата година. С 4% повече е разкриваемостта за същите сравнявани периоди. По отношение на разкриваемостта при престъпленията, свързани с кражбите и наркотиците, тя е с около 6% по-висока. Завишаване има по отношение на противозаконното отнемане на автомобили и там са съсредоточени усилията на полицията, като през последните дни на май са проведени поредица полицейски операции за противодействие на този вид конвенционална престъпност – проверени са над 20 автоморги, установени са множество крадени части и вещи, образувани са над 10 досъдебни производства. В резултат на усилията и на добрия синхрон с партньорски служби през май са реализирани операции и разкрити групи телефонни измамници на територията на Чехия и Гърция, като са доказани измами за над 70 хил. евро.
182 са специализираните полицейски операции в периода януари – май. 87 са операциите, проведени от служителите на ГДБОП, като 10 от тях са осъществени с чуждестранни партньорски служби ; образувани са 190 досъдебни производства, 339 д. са задържани.
Охранителна полиция осъществява работа по 744 000 преписки, 330 хил. сигнала за отработени, съставени са близо 400 хил АУАН, 9367 масови мероприятия са охранявани, над 711 хил. пътни превозни средства са проверени, над 20 хил. д. са задържани.
Дейност по направлението Пътна безопасност – на прага на летния сезон, към момента се наблюдава повишаване на случаите на пътни инциденти и на загиналите, като сред причините е отпадането на противоепидемичните мерки и засиленият трафик. За справяне с негативната тенденция се извеждат допълнителни наряди с участие и на служители на жандармерията, които съдействат за подобряване на пътната обстановка и безопасността. Над 200 камери са купени от началото на годината, които вече са разпределени по областните дирекции с цел повишаване на контрола и намаляване на пътния травматизъм.
Обстановката на държавната граница и миграционни процеси – констатира се увеличение на опитите за преминаване на границата, като за 5-те месеца на годината опитите за преминаване на държавната граница са над 38 хил, повечето на турско-българската граница. Процесът ескалира особено през април, което се отрази и на броя на задържаните във вътрешността на страната. Със заповед на министъра от 21 април е активиран планът за действие при извънредни ситуации в резултат на увеличения натиск в посока от Турция. С участието на служители на жандармерията и с участието на сили на МО границата е уплътнена, миграционният натиск е овладян и към момента настанените в домовете към Д „Миграция“ са под 20% заетост.
Във връзка с усложняването на обстановката вследствие от войната в Украйна – със сили и средства на МВР са поети 412 обекти от значение за националната сигурност с ангажирани над 1300 служители на МВР, активиран бе план за сигурност на чужденци, търсещи закрила у нас; в спешен порядък със сили на МВР бяха оборудвани пунктове на Дунав мост, Дуранкулак и Кардам и организирано съпровождане на чуждите граждани към местата за настаняване. Спешно бяха изградени 229 автоматизирани работни места за регистрация в пунктовете за първоначален прием и 121 пункта в ОДМВР, тъй като капацитетът на ДАБ не позволи бежанският натиск да бъде посрещнат само със сили на агенцията. Над 1700 служители на МВР участваха в тези и в процесите по релокирането на украинските бежанци след 31 май. Над 314 хил. украински граждани са преминали през територията на страната. Към момента те са към 78 хил. д.
Пожарна безопасност и защита на населението – отработени са над 20 хил. сигнала /19% увеличение в сравнение с посочения период на м. г./, над 15 хил. пожара – с 15% увеличение и проведени над 4800 аварийно-спасителни операции.
Директорът на ГДБОП главен комисар Калин Стоянов представи акцентите от работата по направленията на работа. През първите 5 месеца на т.г. проведените СПО за противодействие на престъпления, свързани с наркотици са 25, с киберпрестъпност – 23, корупция и изпиране на пари – 6, контрабанда – 8, данъчни престъпления – 4, нелегална миграция – 10; трафик на хора – 6. Самостоятелно и с други служби са иззети към 80 кг хероин, около 100 кг марихуана, разкрити са 4 лаборатории „кухненски“ тип и 3 оранжерии за отглеждане на канабис. Иззети са над 40 компютърни конфигуерации, харддискове с противоправно съдържание, преустановен е достъпът до около 2000 обекта на авторското и сродните му права. По случаи на корупция и измами с европейски средства - иззети са десетки тежкотоварни машини във връзка със слоупотреби с европейски средства. На територията на страната ГДБОП е иззела близо 33 млн. къса нелегални цигари и машини за производство - резултат, който през последните 3 години не е постиган от ГДБОП. По направлението „културно-исторически ценности“ – иззети са към 200 монети и 11 предмета с културна стойност. Разследвани са общо 567 наказателни производства, 190 са новообразувани, приключена е работата по 217, на 138 д. са повдигнати 186 обвинения.
По-характерните случаи са свързани с контрабанда: през февруари по сигнал на ГДБОП испански служби проведоха операция на територията на три провинции в Испания като е неутрализирана престъпна група за производство на цигари без акцизен бандерол, разполагала с нелегално оборудване за производство с най-високия досега установен в Европа производствен капацитет. От испанската полиция са иззети над 300 хил. кутии цигари, над 7 т тютюн, машини, оборудване, лодки, два товарни автомобила.
През април в Пловдив ГДБОП съвместно с АМ е неутрализирана организирана престъпна група за производство и разпространяване на тютюневи изделия. В складови помещения бяха и иззети около 26 млн. къса цигари без бандерол.
През май, при операция на територията на Ботевград и областта е разкрита организирана група , ангажирана отново с производство на цигари без бандерол. Намерена бе поточна линия с капацитет около 2000 мастербокса на месец, и машина за опаковането им, иззети са към 4 млн. къса цигари, към 100 кашона тютюн. Предстои установяване на съпричастните към извършваната нелегална дейност.
Измами с фондове на ЕС – към момента е в ход разследване във връзка с неправомерно усвояване на средства от европейски фондове с нанесена щета за над 12 млн. евро. По случая е иззета тежкотоварна техника.
Трафик на наркотици – единият по-характерен случай е със задържани към 80 кг марихуана, другият – на територията на София и Сандански, където в момент на сделка са задържани лица, опитвали да пласират към 10 кг хероин.
През май е неутрализирана и група, занимавала се с насилствени действия и принуда, като лидерът е управлявал офиси на дружества за бързи кредити, а престъпните деяния са осъществени над некоректни кредитополучатели.
Нелегална миграция – при операции през периода са задържани общо 145 д., като 32 - за каналджийство.
Изпиране на пари - през май, в Сливен е задържана група, практикувала престъпни схеми за легализиране на купуването на движима и недвижима собственост, установени са над 7 кг злато, над 1 млн. лв и множество луксозни автомобили.
Ключов ангажимент за ГДБОП занапред е партньорството с Европейската прокуратура. Към момента се очакват резултатите от назначени многобройни данъчни ревизии и счетоводни експертизи, заяви Калин Стоянов.
Директорът на ГДНП главен комисар Венцислав Кирчев акцентира върху някои по-характерни случаи през годината:
По линия на противодействие на криминалната престъпност
Убийства
- Под ръководството на ГДНП, на територията на ОДМВР - Русе е разкрито убийството на Еранухи Пехливанян от гр. Русе - собственичка на верига фармацевтични магазини, извършено на 11.01.2022 г. При първоначалните действия е установена и липсата на значителна парична сума от нейното жилище - 5000 евро и 35 000 лева. Установено е, че убитата е станала жертва на грабеж от две лица, представящи се за полицаи, които са искали от нея пари, за да избегне полицейска проверка. След като получили парите, жената е отвлечена и удушена. С цел прикриване на престъпленията още на следващия ден двамата пренасят трупа до къща в с. Божичен, където го разчленяват и впоследствие изхвърлят в река Русенски Лом. Останките от тялото на жертвата са намерени в коритото на реката. Извършителите са установени и задържани на 17.01.2022 г. - двама мъже, съответно на 50 г. и 56 г. от гр. Русе. Повдигнато им е обвинение по образуваното досъдебно производство за отвличане, грабеж и убийство. Взета им е постоянна мярка „задържане под стража”.
- Под ръководството на ГДНП, на територията на ОДМВР - Хасково, е разкрито убийството на Тургай Сали от гр. Хасково, прострелян на 13.02.2022 г. и ден по-късно починал в УМБАЛ „Св. Георги“ гр. Пловдив. В хода на работата, по горещи следи, е установен извършителят на престъплението – 42 годишен мексикански гражданин, за когото е получена информация, че се намира на територията на столицата. На 14.02.2022 г. извършителят е задържан в гр. София, привлечен е като обвиняем за извършеното престъпление и му е взета мярка за неотклонение „задържане под стража“.
- В резултат на съвместни действия на ГДНП, ГДБОП и СДВР е разкрито убийството на Любомир Иванов, извършено на 25.03.2022 г. в гр. София. През м. април са задържани три лица от столицата, на две от които са повдигнати обвинения за извършеното престъпление. От допълнително проведените мероприятия на ГДНП, ГДБОП и ОДМВР – София, са разкритите нелегални цехове на територията на гр. Ботевград за производство на незаконни цигари и наркооранжерия. Доказано е, че същите са експлоатирани от една и съща престъпна група, съпричастна и към извършеното убийство на Любомир Иванов. В продължение на повече от две години тези цехове са генерирали огромни средства.
- Последният знаков случай е от миналия месец – убийството на ИТ специалиста Алена Щерк, извършено на 26.05.2022 г. При проведените незабавни действия е установено, че извършител на деянието е нейният бивш приятел – италиански гражданин, който е напуснал страната часове след извършеното престъпление, в посока Италия. След обявяването му за международно издирване и в резултат на съвместни действия с колегите от италианската полиция на 30.05.2022 г. е задържан в гр. Анкона и в момента е в процедура по екстрадиция.
Телефонни измами
Във връзка с периодично публикувана информация в медиите, свързана с телефонните измама, по данни на полицейската статистика от началото на 2022 г. се констатира увеличение при телефонните измами и опитите за такива. Тенденцията се запазва и през изминалия месец май. На практика в нетно изражение, като брой, престъпленията не са толкова много на фона на регистрираните престъпления от тази категория през предходни години – конкретно през 2018 г. те са 98 средно на месец, а през 2019 г. (преди началото на пандемията) – 47 средно месечно. През 2020 г. (началото на пандемия) средно на месец са регистрирани по около 11 престъпления, а през миналата година 2021 г. те са сведени до около 5 на месец. Това е очаквано, тъй като този вид престъпност, е силно повлияна от въведените през последните две години ограничения и противоепидемични мерки, които в голяма степен допринесоха за нейния значителен спад.
През първите пет месеца на 2022 г. са регистрирани общо 48 престъпления, или средно по 9,6 престъпления на месец, което е значително по-малко от годините предхождащи пандемията. Същевременно предотвратените и пресечените престъпления в реално време, от мероприятия проведени от ГДНП, съвместно с мобилни оператори и ОДМВР са 127, но тази информация не намира отражение в полицейската статистика.
Културно-исторически ценности
- На 18.05.2022 г., в столицата от служители на ГДНП е задържан 45-годишен мъж, извършител на престъпления, свързани с движими археологически и културни ценности. При проведените процесуални действия, са намерени и иззети над 32 000 предмети – монети, пръстени, върхове на стрели, гривни, фибули, оръжия, метални фрагменти и книги. Иззети са и множество SIM-карти, компютри и телефони, съотносими към извършваната престъпна дейност. По случая е образувано досъдебно производство, действията по разследването продължават под ръководството на Софийската градска прокуратура.
Кражби
- На 31.05.2022 г., при проведена полицейска операция на територията на 6 областни дирекции на МВР, са задържани 5 лица, съпричастни към домова кражба, извършена на 08.03.2022 г. в гр. Банско, за сумата от 350 000 лева и 200 грама златни бижута. Извършени са претърсвания на 14 адреса и в 9 автомобила, ползвани от извършителите, намерени и иззети са множество вещи и предмети, доказващи осъществяваната от лицата престъпна дейност. Четири от лицата са привлечени като обвиняеми за извършеното престъпление и им е взета постоянна мярка „задържане под стража“.
Престъпления, свързани с МПС
- През месеците април и май 2022 г. са проведени полицейски операции на територията на гр. Перник и гр. София, по време на които са иззети множество части от инкриминирани автомобили, както и 7 луксозни автомобила от различни марки и модели - двойници на вече регистрирани такива на територията на европейски държави. Всички автомобили са бивша или настояща собственост на пернишки граждани.
- На 24.05.2022 г. е проведена полицейска операция за противодействие на престъпления, свързани с МПС, с участие на служители от ГДНП на територията на 6 области, в хода на която в гр. Шумен са задържани две лица. При последвалите процесуални действия, са установени множество вещи и части от разкомплектовани, инкриминирани МПС. Установени са части и агрегати от 6 бр. противозаконно отнети автомобили. Двете лица са с повдигнати обвинения.
Издирване
- На 08.04.2022 г., по искане на Министерството на правосъдието на САЩ, Федерално бюро за разследване, от служители на ГДНП в с. Марково, обл. Пловдив е задържан български гражданин, във връзка с извършени множество измами на територията на САЩ. Задържаният е приведен в ареста на Окръжна прокуратура –Пловдив, с оглед стартиране на процедура по екстрадиция.
- На 18.05.2022 г. е установено местонахождението на обявената за международно издирване българка, във връзка с издадена европейска заповед за арест от прокуратурата към апелативния съд в гр. Катанзаро, Италия. Същата се издирва за отвличане и склоняване към проституция, за което е осъдена на 10 години лишаване от свобода. Издирваната е задържана в необитавана къща в село Баница, обл. Враца. В ход е процедура по екстрадиция.
Престъпления, извършвани в затворите
- Служители на сектор „Оперативно обслужване на местата за лишаване от свобода“ в ГДНП от началото на 2022 г., са предотвратили 21 опита за внасяне и притежание на наркотични вещества на територията на затворите и затворническите общежития.
За периода са получени сигнали за 8 лица, изтърпяващи присъди, които са осъществили бягства от затвори, работни обекти и незавърнали се от прекъсване на присъдите си, като под ръководството на ГДНП и съвместно с ОДМВР, всички лица са установени, задържани и приведени в местата за лишаване от свобода.
Предвид дейността по противодействие на корупционни практики на територията на затворите, от началото на годината, е задържан един служител на Затвор Белене, при опит да внесе и да достави на лишен от свобода срещу заплащане 6 мобилни телефонни апарата.
Следва да се отбележи, че много от гореспоменатите случаи са разкрити в резултат и на доброто взаимодействие на ГДНП с партньорските ни служби от редица чужди държави сред които САЩ, Италия, Румъния, Гърция, Чехия и други. На професионално ниво са проведени редица двустранни срещи, предстоят такива и с Румъния, Косово и Турция.
По линия на противодействие на икономическата престъпност
От началото на 2022 година до настоящия момент са извършени 53 проверки по преписки с висок обществен отзвук, които са изпратени с мнение за образуване на досъдебни производства:
Проверка по доклад на АДФИ за възложена финансова инспекция на дружеството „Терем-Холдинг“ ЕАД, гр. София. Установени са извършени престъпления и преписката е изпратена с мнение за образуване на досъдебно производство срещу виновните длъжностни за извършени престъпления по чл. 282, ал. 2 във връзка с ал. 1 от НК.
Проверка по доклад от АДФИ, по отношение на проектиране и удълбочаване на Канал 1 и Канал 2 на пристанище "Варна-инженеринг“. Общата цена за изпълнение на дейностите по Споразумението възлиза на 348 206 018.94 лв. без ДДС. Изпратена с мнение за образуване на досъдебно производство по чл. 220, ал. от НК.
Проверка по сигнал за необосновано високата цена на електроенергията. В резултат на работата по преписката е установено, че са извършени престъпления по смисъла на чл. 219 от НК от длъжностни лица от „ТЕЦ Марица изток 2" ЕАД.
Проверка по сигнал на ДНСК за закононарушения при строителство на хидротехническо съоръжение кейова стена във лесопарк Росенец в общ. Бургас. Преписката е приключена с мнение за образуване на ДП по чл. 314 от НК.
Проверка за проведена обществена поръчка за ремонта на Клиниката по клинична алергология на УМБАЛ „Александровска“ ЕАД. Установено е, че стойността на договора за СМР е бил завишен, а след некачествен ремонт, покривът на Клиниката се е срутил и отново е необходим ремонт. Изпратена с мнение за образуване на досъдебно производство срещу три длъжностни лице за извършено престъпление по чл. 219 от НК.
Проверка по сигнал за предходното ръководство на УМБАЛ „Александровска“ ЕАД, което е провело обществена поръчка за ремонт на сграда, без необходимите строителни книжа. Впоследствие е сключен договор в размер на около 500 хил. лв. Строителните документи не са били осигурени, не е бил извършен ремонт. Изпратена в СГП с мнение за образуване на досъдебно производство за извършено престъпление по чл. 219, ал. 4 от НК от три длъжностни лица от лечебното заведение.
Проверка по сигнал за извършени неправомерни действия от страна на служители на Националното ТОЛ управление (НТУ) към Агенция „Пътна инфраструктура“, които са участвали в корупционни схеми и е бил сключен неизгоден договор. Нанесената щета на бюджета е в размер на изплатени месечни вноски в размер на 2 502 326,52 лв. с ДДС на месец. Договорът е за срок от 60 месеца, като общия размер на щетата е 136 098 328,46 лв. с ДДС. Изпратена с мнение за образуване по чл. 282 от НК.
Проверка по отношение на неправомерното изразходване на приходите от такса смет в гр. София. Преписката е изпратена с мнение за образуване на досъдебно производство по чл. 254а от НК.
Извършена е проверка по отношение на разходи направени от община Драгоман с отпуснати средства за овладяване и преодоляване на последици от, касаещи две обществени поръчки, възлизащи на сумата от 858 985 лева. Материалите от извършената проверка са изпратени с мнение за образуване на досъдебно производство.
Проверка по сигнал за извършени закононарушения при строителство и разширяване на гробищен парк на община Якоруда. Установено е извършването на длъжностно престъпление по смисъла на чл. 282 от НК от длъжностно лице от общинската администрация на община Якоруда. Изпратена е с мнение за образуване на досъдебно производство.
През март в ГДНП е създаден сектор „Противодействие на престъпленията, засягащи финансовите интереси на ЕС“, като дейността на служителите е свързана с противодействие на престъпленията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз. Проверките по преписките се извършват съгласно указанията и контрола на делегираните европейски прокурори. Към момента в отдела се провеждат мероприятия по 28 преписки на Европейската прокуратура.
През периода са проведени следните по характерни реализации:
На 10.02.2022 г. от служители на ОИП-ГДНП, ГДЖСОБТ и ОДМВР за разкриване дейността на организирана престъпна група, извършваща имами в особено големи размери на територията на област Бургас - гр. Карнобат. Уреждани са кредити на физически и юридически лица в размер от 100 000 до 40 000 000 евро при изгодни лихви и занижени критерии за финансова стабилност на дружеството. По време на СПО са проверени 10 адреса, намерени и иззети са множество документи, имащи отношение по случая, задържано е 1 лице.
В резултат на добре планирани и навременно проведени ОИМ от служители на в ОИП - ГДНП, и активното им взаимодействие Евроджъст, Европол и чуждестранни полицейски структури, на 26.01.2022 г. на територията на гр. София и гр. Бургас е проведена полицейска операция с цел пресичане дейността на организирана престъпна група, занимаваща се с инвестиционни измами и пране на пари, жертвите са стотици чужди граждани, а нанесената щета в размер на над 2,5 млн. евро. В хода на полицейската операция, са установени и претърсени 11 адреса. Намерени са идентифицирани и запазени и са иззети голям обем релевантни към престъпната дейност доказателства, включително дигитални. Установени са множество лица, с различни роли и степен на съпричастност към извършваните престъпни деяния, като едно от лицата е задържано.
Във връзка с получена информация че във верига от заложни къщи „Штедрия“, извършващи дейност на територията на няколко области в страната, в нарушение на Валутния закон и данъчното законодателство, се предлагат за продажба в търговските салони на обектите златни накити, с вероятен произход - контрабанден внос от Турция. В тази връзка е проведена полицейска операция, в хода на която са извършени проверки на 20 обекта на територията на страната и са иззети различни изделия от бял и жълт метал - 1181 изделия от жълт метал, с общо тегло 5 327,42 гр. и 328 броя изделия от бял метал, с общо тегло 2 061,22 гр.
През месец януари 2022 г. след проведени оперативно-издирвателни мероприятия и експлоатирани СРС, на територията на столицата са задържани три лица, в момент на производство на тютюн без акцизен бандерол. Образувано е досъдебно производство, като са установени трима мъже, съпричастни към обработката и разпространението на тютюна, криминално проявени, като лицата са задържани, като са иззети са около 400 кг. тютюн и машините за производство.
Темата за обстановката, свързана с миграционния натиск – овладяване и тенденции бе представена от директора на Дирекция „Миграция“ Николай Николов. Той посочи, че значително увеличение на миграционния натиск през април и повишаването на настанените в домовете към дирекцията е наложило предприемане на спешни мерки за увеличаване на административния капацитет на домовете. Предприети са действия за пускане в експлоатация на инфраструктурен район с мултифиункционално предназначение – площадка в Любимец с разположени контейнери, открита на 5 април. В обекта са командировани 55 служители от различни ОДМВР , като капацитетът е увеличен с 308 места. Така общият капацитет на СДВНЧ е повишен на 968, а общият капацитет заедно с дома в София е 1368 д. През април заетостта в домовете към дирекцията е била към 100 и над 100% на местата за настаняване, като са били настанени 5260 д. или 3 пъти увеличение в сравнение със същия период на м.г. с най- многобройни граждани от Афганистан, Сирия, Мароко, Ирак и Пакистан.
При ефективното взаимодействие с ДАБ и въз основа на подадените от настанените молби през петте месеца на годината служители на дирекцията са предали на ДАБ 5472 д. Към днешна дата настанените в двата дома са под 30% от капацитета им за настаняване.
Директорът на „Миграция“ представи и информация по процедурите за връщане на незаконно пребиваващи граждани на страни, с които няма подписани реадмисионни спогодби. Пред последните 2 години пандемичната обстановка и поддържането на мораториум за връщане на афганистански граждани до стабилизирането на страната доведоха до силно ограничаване на изпълнението на мерките по връщане. От началото на годината са върнати 126 д., което е увеличение с 4% спрямо същия период на м.г., като основно те са граждани на Ирак, мароко, Турция и Иран.
Бежанският натиск вследствие на военните действия в Украйна : МВР предприе редица действия за справяне с бежанската криза, изготвен бе план за прием на чужденци, търсещи убежище в България следствие на войната в Украйна. Работи оперативен щаб за координиране на всички дейности, свързани с приема им, както и с охраната на обекти от значение за националната сигурност. Около 84% от тях не визират страната ни като краен пункт за убежище. Към момента те са 78 481 д., от които 3182 непълнолетни.
Организацията на граничните пунктове за пристигащите бежанци е в посока облекчен граничен контрол и бърза регистрация на бягащите от войната при влизането им. Паралелно се извършва засилен контрол на МПС за укрити лица, оръжия и изделия с възможна двойна употреба. Разработени са рисков профил и подробен протокол за осъществяване на дейността на ГДГП в извънредни условия. Разработени са и варианти за действие при различни случаи за влизане на украински граждани, търсещи закрила. Изградени бяха и функционират в пълен обем пунктове за първоначален прием към на ГКППП Русе, Дуранкулак и Кардам. Със съдействието на ГД ПБЗН бяха разположени палатки за временен подслон с възможност за увеличаване на капацитета при необходимост и осигурено денонощно присъствие на доброволци за раздаване храна и напитки. През последния месец се наблюдава тенденция украински граждани с разрешено пребиваване да се завърнат в Украйна, но без да притежават биометрични паспорти. За тази цел са предприети действия от МВР съвместно с Дирекция „консулски отношения“ – МВнР за изработване на проект на решение на МС, което да облекчи влизането на украински бежанци за транзитно преминаване към Украйна и излизането от България на вече регистрирани чужденци.
Създадена е организация за оптимално бърза регистрация на граждани от Украйна и осигуряване на временна закрила. Съвместно с Дирекция „КИС“ и администратори от ДАБ бе инсталирано оборудване и осъществена свързаност с АИС „Бежанци“ с МВР. За максимално бързото предоставяне на временна закрила бе организирано обучение на служители на МВР за изпълнение на двете процедури – по прием и закрила. Над 1700 служители на МВР минаха обучение за работата със системата на ДАБ за бежанци. В резултат на организацията над 97% от украинските граждани у нас имат статут и според докладите на Агенцията на Европейския институт по убежището България е на второ място по временна закрила след Полша.
Над 229 автоматизирани работни места за осъществяване на временна закрила на граждани на Украйна бяха разкрити 121 пункта, разпределени на трите временни пункта на ГКПП, в ОДМВР, РУ, на жп. Гар- София , Спортна зала – Варна, Морска гара-Бургас и др. Осъществена е мрежова връзка за достъп до мрежата на ДАБ и АИС „Бежанци“, като МВР осигурява 24-часа системно администриране на работните места. Към момента активните работни места са редуцирани до 205, но останалите остават оборудвани и в готовност за възстановяване на дейността.
ГД ПБЗН ежедневно осигурява служители за подпомагане на дейността по първоначален прием и съдействие при транспортиране на търсещите закрила. Охраната обектите от ж.п. инфрасткруктурата се осъществява от служители на ГДЖСОБТ. СДВР и ОДМВР съдействат за непрекъснат информационен обмен с общините по отношение на украински граждани, търсещи подслон и помощ. Засилен е и контролът за сигурността на местата за временно настаняване на чужденци.
МВР предостави две бази за настаняване на чужденци – във Велинград и в гр. Долна баня с осигурена храна за времето на престоя и ангажимент за медицинско обслужване при необходимост и транспортиране до мястото на настаняване.
Създадена бе организация съвместно с граждански организации за предотвратяване на евентуален трафик на хора и за грижа към непридружени деца.
МВР беше изправено пред две кризи през тази година - едната е предвидима - с очакваното засилване на миграционния натиск след Ковид пандемията и ситуацията в Афганистан; и неочаквана – след войната в Украйна и европейската директива за осигуряване на временна закрила, МВР се нагърби със задача, която по закон е ангажимент на ДАБ, но поради ограничен ресурс, МВР създаде продукт, който обучи служители и оборудва станции, вкл. И мобилни с използването на минимални средства. В резултат на тези мерки постигнахме процентно в Европа може би най-ефективния резултат на влезли в страната и регистрирани украински граждани, бежанци от войната.
Директорът на ГДГП главен комисар Деян Моллов за овладяване на миграционния натиск. Той посочи, че от началото на годината обстановката продължава да е динамична. През май натискът достигна пик, има намаление през май с 28% в сравнение с предходния месец, като резултатът се дължи на комплекс от мерки, вкл. и въведенияПплан за действие при увеличен миграционен натиск. 41061 са опитите за преминаване на държавната граница от януари досега - увеличение над 4 пъти, сравнено със същия период на м. г. От тях 630 д. са задържани от граничните власти да влязат в страната. Най-натоварена остава българо-турската граница в миграционно отношение и натискът е 97% от общия брой опити за минаване на границата.
39 918 граждани на трети страни са опитали да минат българо-турската граница от началото на годината – над 6 пъти увеличение в сравнение с м.г. Запазва се тенденцията да се нарушава основно „зелена“ граница. На изход са задържани 2006 граждани на трети страни, или около 4 пъти повече в сравнение с периода от м.г. Най-много са те - 1835 д., задържани на българо-сръбската граница.
Мерките за противодействие на миграционния натиск на българо-турската и повишаване на сигурността на българо-гръцката граница произтичат от Плана за действие при увеличен миграционен натиск : „уплътнена“ е линията на държавната граница с гранични патрули с участието и на служители на жандармерията и на МО; осъществява се поддръжка на временното препятстващо съоръжение, използва се интегрираната система за наблюдение, осъществяват се полети с хеликоптер на специализирания отряд към ГДГП, оборудвани със системи за наблюдение, в зоната на отговорност на РДГП-Елхово за оказване на съдействие са развърнати 55 д. персонал на постоянния корпус на FRONTEX от други европейски държави с 15 автомобила.
Реформата в МВР бе представена от Лъчезар Милушев, съветник на министъра на вътрешните работи. Общата численост на служителите в МВР е 41 003 д. без служителите на ГД ПБЗН и ЕЕН, които, според проект предстои да бъдат изведени в отделна държавна агенция. От тях служители в общата администрация са 5813 или 14% от общия състав на МВР, което е два пъти по-малко от допустимия 30% дял, регламентиран в Наредбата за прилагане на класификатора на длъжностите в администрацията. Според „пирамидата“ на състава на МВР 74% от тях или 30319 д. са служители с полицейски правомощия. От тях, 12% са специализирана администрация и 14% е общата администрация. В полицейските структури по щат служителите са 37 028, от тях 4313 или 12% обща администрация и 6% - специализирана администрация. На ръководни длъжности служители с полицейски правомощия са 2533 или 8% . Съотнесено към броя на населението, съотнесено по отношение на 10 000 се падат по 35 полицейски служители. Изводът от анализа на министерството, е че е недопустимо намаляване повече на полицейските служители, тъй като ще се влоши предоставянето на услугата „сигурност“ на гражданите. Предприети са решителни действия за прекратяване на трудовите правоотношения на служители, упражнили право на пенсия и придобили условия за пенсиониране по отношение стаж и възраст. Към момента са прекратени правоотношенията на близо 17000 такива служители. Дефинирани са 500 служители, упражнили право на пенсия и преназначени в структури на МВР, с които предстои прекратяване на трудовите правоотношения.
От анализа, изготвен на базата на математически модел, е изведена стратегия за пренасочване на служители от ненатоварени структури и линии на работа към натоварени. Около 2500 вакантни щатни длъжности, разпределени неравномерно в ОДМВР по отношение на натовареност, ще бъдат преразпределени. 13 РУ се преструктурират в участъци, 12 участъка към РУ се закриват, като 2 се преместват с оглед на оперативната обстановка. 27 началници на отдели „административен“ в ОДМВР са преобразувани в изпълнителски длъжности и в резултат 136 служители или 12 полицейски патрула се извеждат за непосредствена работа с гражданите. Близо 54 хил. лв. месечно е икономическият ефект за бюджета на МВР от преструктурирането.
С проекта за закон за извеждане на ГД БПЗН и ЕЕН от МВР , от състава на МВР ще бъдат изведени около 9000 служители, което ще допринесе за изчистване на профила на министерството – опазване на обществения ред и противодействие на престъпността.
Подчертан е акцент за противодействие на корупцията –предвидено е министрите на отбраната и на вътрешните работи да управляват Интендантско обслужване ЕАД към МО и униформите да се изработват от това държавно дружество, като се постигне съответствие цена- качество. Нова е и стратегията за осигуряване на автомобили за полицията чрез оперативен лизинг, като се избегне влагането на значителни средства за поддържане на морално остарели автомобили и зависимостта от определени сервизи, осигуряващи ремонта.
В момента МВР предоставя 54 електронни административни услуги, като предстои въвеждането на още 24, свързани с контрол на общоопасните средства. В процес на въвеждане и система за интегрирано управление на ресурсите.
Предстои модернизиране на полицията и технологизиране на процесите с цел повишаване на полицейското присъствие и превенция на престъпността. В ход на изпълнение е самостоятелно патрулиране в светлата част на денонощието като се очаква увеличаване на полицейските патрули на терен, смесени патрули, гъвкаво работно време на полицейските инспектори, техническо оборудване на полицаите с боди камери, тетра станции , компютри и офис техника. Ще продължи оптимизирането за намаляване на документооборота, на структурите по отношение на дублиращи се дейности, електронизация. Акцент е и създаването на нова организация за повишаване на качеството на криминологическите изследвания в МВР за подпомагане на оперативната и охранителната дейност.
Реформи в Министерството на вътрешните работи са извършени, извършват се и ще продължат да се правят, категорично заяви министър Бойко Рашков, който обобщи резултатите от работата на МВР през тази година. Извършеното до момента е за сравнително кратък срок от около 6 месеца, а реформите бяха в отговор на изискванията и промените, които настъпват в съвременния живот и обществото, нещо, което е пропуснато да бъде направено през последните 20 години. Това са промени, които обективно са наложени, те са положителни и са полезни за държавата и обществото. Видимо 98% от промените в структурната част, които бяха заложени, са приключили. Реформата се осъществи от целия ръководен състав – централно и по места, уточни министър Рашков. Той посочи, че другата част от реформата, каквато е извеждане на структури от МВР и обособяването им в самостоятелна агенция, засяга законодателната власт, но законопроектът е готов.
Министърът на вътрешните работи подробно информира за развоя на разследванията и какво се случва с отпускането на бюджетните средства, още повече, когато се откриват отново възможности държавата да отпусне средства за завършване или започване на определени дейности по големи проекти . Възниква въпросът какво се случи с отпуснати авансово средства в тази посока от Министерството на регионалното развитие? Огромен държавен ресурс се изсипа във фирми, които са бездействали в съответ
Прочети цялата публикация