БНР Стара Загора | 28.06.2022 12:24:15 | 199

Ръстът в цените на горивата стимулира интереса към е-колите

Електрическата мобилност няма алтернатива, въпреки "моментни изяви" на някои държави, които възразиха срещу проектодокумента на Европарламента за спиране на продажбите на нови автомобили с двигатели с вътрешно горене (ДВГ) от 2035 г. в ЕС,  убеден е Илия Левков, председател на Индустриален клъстер „Електромобили“ (ИКЕМ).  

Електромобили на пътя: мисията (не)възможна

Вече 13 години от ИКЕМ предлагат системен подход и решения за навлизането на електромобилността пред управляващите у нас, но драмата е, че "докато им обясним и разберат, те си отиват", сподели разочарованието си Левков. Остават и сериозните проблеми с мръсния въздух в градовете от остарелия автомобилен парк. 

"Въпреки електромобилната неграмотност", България все пак постига резултати, които могат да ни радват. По последни данни на Министерството на транспорта над 6000 е-коли  и повече от 15 000 - 18 000 хибриди се движат по пътищата. Достатъчно добре изградена зарядна инфраструктура с над 600 - 700 станции  е "първа малка крачка в посока на развитие на електрическата мобилност в България", подчерта в разговора Илия Левков, като припомни че собствениците на такива коли у нас са освободени от общински данък и такса за паркиране в градовете.

Масовата практика в редица държави е да се поощрява покупката на е-кола от гражданите със стимули от националния бюджет или през различни фондове. На този фон у нас преди време бяха лансирани намерения да се търси еврофинансиране, което експертът определи като сбъркан модел:

"В България ние отново търсим този андрешковски начин - да шмекеруваме, да вземем европейски пари, с които да стимулираме покупката на електромобил".

Той предлага като алтернатива на закупуването на е-кола дългосрочното наемане на електрическо превозно средство, което е по-изгодно от това да ползваш такси. Повече активност от страна на местните власти препоръча Илия Левков, за да стане услугата възможна извън София и Пловдив. 

Националният доверителенен екофонд може да изиграе ключова роля за ускореното навлизане на електрическите превозни средства в България, с участието на лизингови компании, банкови и финансови институции, смята събеседникът.

У нас се създава софтуер за всички големи автомобилни производители, разработки на наши специалисти намират приложение в електромобилите на водещите в сектора компании, отбеляза достиженията Левков. 

Е-колите: Бъдещето, което не настъпва у насПотребителските нагласи се променят. Българите изкупиха наличните е-коли през последните месеци. Ръстът на горивата, който ще продължи, и относително стабилните цени на тока за бита мотивират хората, обясни за най-актуалните тенденции на пазара събеседникът. 
Средногодишните разходи за поддръжка на автомобил с електрически двигател възлизат на около 70 лева. За сравнение - поне 500 лева на година е обслужването конвенционално МПС. Символичните 2-3 лева струва зареждането в домашни условия на е-кола по нощната тарифа за 100 км пробег, каза в отговор на въпрос Илия Левков.

Попитан има ли България потенциал да произвежда е-коли, Левков заяви, че у нас може само да се сглобяват, като призна за  системен проблем в преговорите с потенциални инвеститори.  
Нови, високоплатени и интелигентни работни места ще земенят в близко бъдеще традиционните професии в автомобилния бранш. Секторен съвет за електрическа мобилност насърчава образованието, свързано с електромобилността. В 15 професионални гимназии в цялата страна вече се обучават 900 младежи по 2 нови специалности - монтьор и техник на електрически превозни средства. 

Интервюто с Илия Левков можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация