Fakti.bg | 31.07.2022 08:39:34 | 405

Калин Тодоров пред Либерта: Правителството на Кирил Петков допусна куп смешни грешки


Журналистът и автор на книгата „Зад завесата на прехода“ - Калин Тодоров говори за политическите кризи, за възможните изборни сценарии пред страната и защо е полезно да ходим често на избори.

Калин Тодоров пред LIBERTA.BG...

- Господин Тодоров, беше ли предопределен бързия крах на правителството на „Продължаваме промяната“, или имаше пукнатини, които то само си причини още в зародиш?

- И двете неща са верни. На практика, беше предначертан този провал, защото в някаква степен тези четири партии, които направиха коалицията бяха като „орел, рак и щука“. Идеологически те са абсолютно несъвместими, а на практика ги обединяваше само декларираното желание да се борят с мафията, а от там нататък, по между им стояха много червени линии, които те в движение продължаваха да чертаят една пред друга и това до голяма степен предопредели печалната съдба на този кабинет. Струва ми се, разбира се това е трудно доказуемо, че мината беше предварително заложена в него и беше въпрос в кой момент точно ще избухне. А това, което сега удобно се премълчава е, че самото правителство направи един куп смешни и безкрайно изненадващи грешки и общо взето те предопределиха неговата кончина.

- Битката между Корнелия Нинова и президента премина в остра фаза по време на връщането на мандата, когато председателят на БСП заяви пред медиите, че Радев е един от виновниците за бутане на правителството. Нападна го и от Бузлуджа, където го причисли към „тъмните сили“. Като се има предвид все още най-високият рейтинг на президента, как ще повлияе това на изборния резултат на левицата? И пак от Бузлуджа – при споменаването му от Нинова, една част от присъстващите изръкопляскаха, а друга го освиркаха?

- Аз лично, бидейки ляв човек, се притеснявам че това отношение на Нинова към президента, до голяма степен ще предопредели много лошия резултат, който очаквам да постигне БСП на тези избори. До голяма степен левите хора в България припознават Радев като техен президент основателно, или не и този остър конфликт ще ги стъписа, като вероятно част от червените гласове ще се разпилеят или към „Възраждане“, или към партията на Стефан Янев. Предполагам един много лош резултат на БСП на тези избори.

- Според Вас Корнелия Нинова е първоизточник на конфликта и единствен виновник?

- Не, не, не мисля, че е единствен виновник. Винаги в един развод виновни са и двете страни, но лично аз смятам, че вината на Нинова е по-голяма, тъй като тя работи в няколко пункта. Тя според мен си въобразява, че е първопричината Радев да стане президент, което е възможно да е вярно, но се отнася до първия му мандат, тъй като тя, независимо с Решетников, или без него, но тя даде тази идея. Но след това той набра достатъчно инерция и втория мандат си е изцяло негова заслуга. Спечели го, въпреки нейните усилия. Смятам, че в някаква степен е обсебена от идеята, че президентът се опитва да и пречи и да прави някакъв вътрешен преврат вътре в социалистическата партия. Да, това влияе зле както на нея, така и на самата партия.

- Десните, в лицето на Христо Иванов, заговориха за обединение с „Продължаваме промяната“, „Демократична България“, „Ние идваме“, „БОЕЦ“ , „Правосъдие за всеки“ и други граждански структури. Ще им помогне ли това в следващото народно събрание да сбъднат така чаканата правосъдна реформа, или отново ще има „стани да седна“ и оправдания с липсата на реформаторско мнозинство?

- Мисля, че няма да им помогне по няколко причини. Първо, защото те ще се капсулират изцяло в дясно и ще спечелят гласовете само на градската десница, докато те до голяма степен с политиката, която това правителство провеждаше, загубиха гласовете в центъра. Тези гласове ще идат към Янев и Костадинов. Тези мечти, които десните лелеят, че ще имат към 121 гласа са абсолютно безпочвени, а с такива гласове очевидно не могат да предизвикат съдебната реформа, защото тя е нещо много всеобхватно. Тази съдебна реформа в някаква степен трябва да реши проблема и с ГЕРБ, и с ДПС, защото с тези четири формации в дясното, лявото, ДПС и ГЕРБ, съдебна реформа просто няма да има. Така че, това, което вероятно ще се случи, ще капсулира десните гласове, но съдебната реформа няма да се случи в следващия Парламент.

- Никоя партия не начерта картина на радикалното преобразяване на старото и бъдещето пред страната. Ако „ИТН“ отпадне от следващия парламент, имаме ли защита от нов клонинг на шоуто, популизма и псевдопатриотизма? Изобщо, как се разпознава политическото мюре и дълго ли още ще го реанимираме?

- Смятам, че все още, за съжаление, ние не можем да се отърсим от политическите мюрета и отново в следващия парламент ще има пак политическо мюре. Дали това е „Възраждане“ аз все още не мога да бъда сигурен, но имам сериозни подозрения. И не само, че няма да можем да видим една нова политика, но смятам, че и новият парламент ще положи страшно сериозни усилия да успее да състави правителство и дай Боже да съм лош пророк, но правителство няма да бъде съставено, или ще е съставено много трудно и после бързо ще се разпадне. За мен основният проблем на България се нарича ГЕРБ. Той е непреодолим фактор в българската политика за сега, доколкото за него гласуват около 600 000 души. Ако те пак гласуват за Борисов и с ДПС, стават около милион и сто хиляди гласа, а така няма как да бъде съставено трайно правителство, което да направи основни реформи в страната. ГЕРБ е основен проблем, защото с Бойко Борисов и по начина, по който партията е конструирана сега, не може да участва във властта, а без Борисов партията ще се разпадне. Така че, този проблем вероятно ще тормози още година, две политическия живот на страната.

- Според Вас, вървим към италианския сценарий – избори, след избори и краткотрайни правителства. Полезно ли е това в случая и ще се окаже ли то решетото за политически ментета?

- Сигурен съм, че това ще стане. Аз още преди две, три години предрекох, че когато много дълго мафията е била на власт в една държава – наблюдавахме го в Италия през 80-те години на миналия век, след това става много трудно и то по този начин – къси парламенти, които излъчват кратковременни правителства и чести избори. Но това е полезно за страната, защото лека-полека се отсява по нещо фалшиво и страната върви към едно малко по-добро бъдеще. Ако в България бизнесът съумее да се отърси от опеката на държавата, той ще се стабилизира, а политическия живот постепенно ще се изчиства от мафиотските наслоения, които се натрупаха през последните 30 години.

Прочети цялата публикация