Fakti.bg | 31.08.2022 13:15:45 | 221

Китайски стоки заместиха в Русия напусналите западни марки


Конфликтът в Украйна и санкциите ускориха обръщането на Русия към Азия. Западните марки напускат пазара, но на тяхно място вече се е появил претендент от Далечния изток, пише Bloomberg. Китайските автомобили, телевизори и смартфони постепенно изместват германския и южнокорейския внос в Русия, докато пазарът на страната се възстановява поради санкциите и масовото напускане на марки след началото на конфликта в Украйна.

В резултат на това търговската карта се преначертава и Русия се опитва да се изолира от по-нататъшни прекъсвания, като преминава към страни, които не са подкрепили санкциите на САЩ и техните съюзници. Освен това Москва пренаписва собствените си правила, за да позволи на своя суверенен фонд да инвестира във валутите на Китай, Индия и Турция, тъй като покупките в евро и долари бяха елиминирани поради санкциите.

"Освен китайски коли, няма нищо друго", коментира Владимир от Москва, топ мениджър в металургичната индустрия, който този месец купи нов SUV Tiggo от Chery Automobile. Той отказа да назове фамилията си.

"Но изборът е приличен и, изненадващо, колите са много добри", добави той.

Конфликтът ускори завоя на Русия към Азия и промени, които преди отнемаха години, се случват за броени месеци. Тази трансформация тегли черта под процес, който започна в самото начало на двадесетгодишното управление на Путин и тези промени завладяха цялата икономика от банковия сектор до енергетиката.

Продажбите на автомобили на Great Wall Motor и Geely Automobile Holdings останаха стабилни през юли, въпреки че автомобилният пазар се срина със 75% на годишна база. Така тези марки са сред най-продаваните. Според аналитичната агенция "АВТОСТАТ" през последното тримесечие 81% от вноса на нови автомобили идва от Китай (срещу едва 28% през първото тримесечие).

Руската централна банка заяви в доклад от 24 август, че има причина за оптимизъм в търговията с автомобили за първи път от началото на войната през февруари, тъй като пазарът се измести от европейските производители към Азия.

Пазарът на смартфони също се промени - и също в полза на Китай, тъй като Apple и Samsung спряха доставките. Техните продукти все още се предлагат чрез паралелен или "сив" внос, но се внасят без "благословията" на производителя, което от своя страна плаши някои потребители - по-скъпи са и нямат гаранция.

Xiaomi стана най-продаваната марка смартфони в Русия през второто тримесечие, детронирайки Samsung. Като цяло от петте водещи марки три се оказаха китайски, според най-големия руски мобилен оператор МТС.

"Пазарът се преразпределя", обяснява Алексей Зайцев, ръководител на телекомуникационния отдел на Ozon. "Виждаме повишено търсене на смартфони с Android от китайски марки."

Търсенето на китайски телевизори също почти се удвои от началото на нападението, тъй като японски и корейски компании спряха доставките, съобщи вестник Известия миналия месец, цитирайки онлайн търговци на дребно.

Бумът беше предшестван от най-силния спад на продажбите на дребно след пандемията от коронавирус: през април-юни той беше почти 10% на месец. Разходите на домакинствата в Русия представляват повече от половината от БВП.

Търговията с Пекин растеше дори преди конфликта в Украйна, миналата година Китай представляваше до 25% от целия руски внос. В същото време има ясна асиметрия: Русия представлява само 2,3% от китайския износ.

Москва се нуждае от доставки както никога досега, а потребителският избор ще се свие още повече. Русия купи стоки на стойност 6,7 милиарда долара от Китай миналия месец, което е с 20% повече от по-миналия месец. На фона на високите цени на енергията двустранната търговия може да нарасне с повече от една трета до 190 милиарда долара през 2022 г., съобщи агенция ТАСС на 17 август, цитирайки руски официален представител.

Тъй като Китай става все по-важен партньор, обемът на търговията в юани на Московската борса е нараснал повече от 40 пъти тази година, каза Иван Чакъров, главен икономист за Русия в Citigroup.

Според Борис Копейкин, анализатор в базирания в Москва Център за стратегически изследвания, китайските компании постепенно измислят как да внасят стоки в Русия, без да нарушават санкциите.

"Темповете нарастват и до края на годината гамата от китайски стоки ще се разшири още повече", заключи Копейкин.

Източник: Bloomberg

Прочети цялата публикация