Израел бе допуснат до участие в „Евровизия“, няколко страни ще бойкотират конкурса

Израел бе допуснат до участие в песенния конкурс "Евровизия" догодина, предаде Франс прес, съобщи БТА. Решението бе взето днес на заседанието в Женева на Европейския съвет за радио и телевизия.
Три страни - Испания, Нидерландия и Ирландия, вече обявиха, че ще бойкотират конкурса в знак на протест заради действията на Израел по време на войната в ивицата Газа, отбелязва АФП. Словения също няма да участва в "Евровизия 2026" заради решението Израел да бъде допуснат, съобщи словенската обществена телевизия, цитирана от Ройтерс.
Нидерландия обяви тази вечер, че няма да участва в песенния конкурс "Евровизия" догодина за първи път от 24 години, предаде националната новинарска агенция АНП, цитирана от БТА.
Малко по-рано Европейският съюз за радио и телевизия реши на заседание в Женева Израел да бъде допуснат до участие в "Евровизия 2026".
Нидерландската телевизионна компания "Авротрос" не промени намерението си страната да не участва, ако Израел бъде допуснат. Телевизионната компания е взела това решение в тясно сътрудничество с нидерландската обществена телевизия. Според телевизионния оператор "участието при настоящите обстоятелства е несъвместимо с обществените ценности, които са от съществено значение за нас".
"Авротрос" вече обяви през септември, че няма да участва в песенния конкурс на "Евровизия", ако Израел бъде допуснат. Телевизионният оператор посочи като причини човешките страдания в ивицата Газа, потискането на свободата на медиите и намесата на израелското правителство в предходното издание.
В края на миналия месец организаторът на "Евровизия" - Европейският съюз за радио и телевизия, обяви пакет от мерки, за да се съобрази с Нидерландия по последния въпрос. Няколко други държави също обявиха, че ще бойкотират конкурса, ако Израел участва.
Според "Авротрос" Европейският съюз за радио и телевизия е решил по време на общото събрание на членовете си днес, че Израел може да участва през 2026 г. Същевременно, тази среща е разкрила, че сред няколко европейски радио- и телевизионни оператори остават опасенията що се отнася до неутралността и аполитичния характер на песенния конкурс на "Евровизия", каза телевизионната компания.
"Това не беше лесно решение и не го взехме за една нощ", заявява директорът на "Авротрос" Тако Зимерман. "Песенният конкурс "Евровизия" е много ценен за нас. Културата обединява, но не на всяка цена. Това, което се случи тази година, прекрачва нашите граници. Универсални ценности като човечността и свободната преса бяха сериозно потъпкани и за нас не подлежат на обсъждане."
Според Зимерман, поради политическата намеса на Израел миналата година, "независимостта и обединяващият характер на песенния конкурс на "Евровизия" вече не могат да се приемат за даденост". "Ние избираме основните ценности на "Авротрос" и като обществен радио- и телевизионен оператор носим отговорността да останем верни на тези ценности, дори когато това е сложно или деликатно."
В седемдесетте години от историята на "Евровизия" Нидерландия не е участвала само четири пъти. Последният път беше през 2002 г. заради разочароващ резултат предходната година. Същото се случи през 1995 г., а през 1985 г. и 1991 г. Нидерландия не участва, тъй като финалът съвпада с Деня в памет на загиналите за свободата на Нидерландия.
Прочети цялата публикация



Дара открива втория полуфинал на „Евровизия 2026“ на 14 май
Австрийската полиция засече близо 500 опита за кибератаки срещу „Евровизия“
DARA за личния си живот: "Израснах с разведени родители."
Украйна даде най-малко точки на България на Евровизия 2026
Световната преса за победата на DARA на Евровизия: Историческо завръщане, изненадваща победа; хит!
В Русия: Победата за българката на "Евровизия" е обективна и справедлива
DARA е големият победител на "ЕВРОВИЗИЯ 2026" (ВИДЕО)
Доналд Тръмп с нов ултиматум към Техеран: Или ще получим урана, или влизаме
Евгени Минчев отправи остър коментар към участието на DARA в "Евровизия 2026"
Три държави няма да излъчват "Евровизия" като протест
Турция разгроми с лекота Северна Македония
Районът на залива Сан Франциско ще посрещне Мондиал 2026 с духа на Калифорния
Тръмп: Израел и "Хизбула" спират размяната на удари, войските на Нетаняху се връщат обратно
Украинският външен министър: Украйна е по-полезна за НАТО като член на Алианса, отколкото извън него
Ирина Шейк отново разпалва страстите в Instagram
Тонислав Йорданов: Всеки даде максимума си, малшансът ни попречи
Галчев: Вкараха ни гол от засада, мерникът ни не беше точен
Норвегия пребори Швеция в контрола