Fakti.bg | 07.09.2022 04:41:28 | 92

Украинската контраатака е в ход


Украинските сили са атакували държания от Русия източен град Балаклия в района на Харков, каза високопоставен промосковски сепаратистки служител, докато украинските официални лица остават нащрек за това как протича контраофанзивата, предаде Ройтерс.

Губернаторът на Луганска област Сергей Гайдай каза пред украинската телевизия, без да посочва локации, че "се провежда контраатака и... нашите сили се радват на известен успех".

Президентски съветник по-рано написа в Туитър, че ще има „страхотни новини“ от президента относно операцията в североизточния район на Харков.

Във вечерното си обръщение обаче президентът Володимир Зеленски почти не споменава операциите в района на Харков, но каза, че пет руски крилати ракети са били свалени във вторник, повечето от които на юг.

Ройтерс не успя да провери независимо коментарите на украинските официални лица и нямаше незабавен отговор от Русия.

Но служител на промосковската отцепническа Донецка народна република във вторник даде необичайно откровен разказ за боевете в Балаклия, източен град с 27 000 души, който се намира между Харков и контролирания от Русия Изюм, град с основен железопътен възел, използван от Москва да снабди своите сили.

„Днес украинските въоръжени сили, след продължителна артилерийска подготовка започнаха атака срещу Балаклия.“, каза Даниил Безсонов в Telegram, добавяйки, че ако градът бъде загубен, руските сили в Изюм ще станат уязвими на северозападния си фланг.

„Украинските въоръжени сили съсредоточиха масиран огън по мобилните групи на Донецката народна република, които заеха отбранителни позиции в близките гори.

Няколко публикации в социалните мрежи от военни блогъри и свидетели също съобщават за боеве около Балаклия.

Вадим Крохмал, член на градския съвет на Купянск, град източно от Харков, който беше окупиран през последните пет месеца, публикува видео онлайн, призовавайки жителите да не участват в референдум за присъединяване към Русия, който окупационните сили могат да организират.

„Съвсем скоро украинските въоръжени сили ще освободят Купянск. Ние знаем това, ние сме сигурни в това“, каза Вадим, като посъветва хората да се запасят с храна и да зареждат източници на енергия. "Всичко, от което се нуждаем, е малко търпение."

Появи се малко информация за напредъка на основната украинска офанзива в южната област Херсон, като Киев не допуска журналисти от фронтовата линия и публикува само ограничени доклади.

Русия твърди, че е отблъснала атаката на Херсон, но Украйна отчита постоянен успех.

БЕЗОПАСНОСТ НА ЯДРЕНАТА ЦЕНТАЛА

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш изложи конкретни стъпки за двете страни за демилитаризиране на района около контролираната от Русия атомна електроцентрала Запорожие в Южна Украйна.

Първият беше руските и украинските сили да се ангажират да се въздържат от военна дейност в и около централата, най-голямата атомна електроцентрала в Европа.

„Като втора стъпка трябва да се осигури споразумение за демилитаризиран периметър“, каза Гутериш пред Съвета за сигурност на ООН във вторник. „По-конкретно, това ще включва ангажимент на руските сили да изтеглят целия военен персонал и оборудване от този периметър и ангажимент на украинските сили да не се движат в него.

Посланикът на Русия в ООН Василий Небензя каза пред репортери преди срещата на съвета, „ако демилитаризираме, тогава украинците веднага ще се намесят и ще развалят всичко“.

Руските войници са защитавали станцията, каза Небензя.

Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) по-рано във вторник призова за "зона за ядрена безопасност и сигурност".

Инспекторите на МААЕ, водени от шефа на агенцията Рафаел Гроси, издържаха на обстрела, за да пресекат фронтовата линия и да стигнат до електроцентралата миналата седмица. Двама експерти от ядрения надзорен орган на ООН останаха, за да поддържат дългосрочно присъствие.

Дългоочакван доклад на МААЕ изброява участъци от централата, които са били повредени, включително сграда, в която се помещава ядрено гориво, съоръжение за съхранение на радиоактивни отпадъци и сграда, в която се помещава алармена система. В него се казва, че електроцентралата е била прекъсвана няколко пъти от външни електрозахранвания, които са критични за нейната безопасна работа.

Докладът избягва да обвинява която и да е от страните за щетите. Заводът беше превзет от руските сили малко след тяхното нахлуване в Украйна на 24 февруари, но все още се управлява от украински техници. Той се намира на държан от Русия бряг на огромен резервоар, срещу украинските позиции отвъд водата.

Прочети цялата публикация