Спешна среща в Кремъл! Путин ще приеме утре ръководителя на МAAE

Руският президент Владимир Путин ще се срещне утре в Санкт Петербург с ръководителя на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ДПА.
Гроси каза, че на фона на продължаващите атаки преговаря с Киев и Москва за създаване на демилитаризирана зона около украинската атомна електроцентрала "Запорожие", най-голямата в Европа. Той се надява, че такава зона ще намали опасността от авария в централата. Русия контролира атомната електроцентрала от началото на март, когато нейните войски окупираха големи части от Южна Украйна. В АЕЦ-а обаче работят украинци.
Външното електрозахранване на централата беше възстановено снощи след поредното му прекъсване заради щети, причинени от обстрел. Тази повтаряща се ситуация поражда опасения от инцидент. Ако външното захранване бъде прекъснато, дизеловите генератори се включват автоматично. Според оператора на украинската електроцентрала обаче запасите от дизел гарантират само 10 дни работа в авариен режим.
Атомната централа спря работа преди седмици, но ядрените материали трябва да продължат да се охлаждат, дори когато тя не работи. Обстрелът на обекта продължава почти всеки ден и Гроси неотдавна призова той незабавно да спре, тъй като атаките увеличават опасността от катастрофална ядрена авария.
Песков добави, че утре в Санкт Петербург Путин ще се срещне и с президента на ОАЕ Мохамед бин Зайед Ал Нахаян, ще има и други работни срещи, отбелязва ТАСС.
Прочети цялата публикация



Русия няма да участва в предстоящите преговори в САЩ за войната в Украйна
Тръмп грубо подцени Иран, предизвика ценови шок
Троянски кон на Русия! Европейският съюз ограничава достъпа на Унгария до поверителна информация
Атака със стотици дронове срещу Москва? Какво е известно.
Русия определи като „фалшива новина“ съобщение, че споделя технология за дронове с Иран
Руската икономика в началото на 2026 година
ЕС удължи санкциите срещу Русия с още шест месеца
Решението на Тръмп за руския петрол е глътка въздух за Путин
Говори Москва: Доналд Тръмп не е искал прекратяване на огъня в Украйна
Путин заплаши, че Русия може незабавно да прекрати доставките на природен газ за Европа
Александра Фейгин с номер 12 на Световното в Прага
Кимих: Не е нужно да имаме най-добрия отбор, а да играем най-добре
Бебета близнаци от застрашен вид горила се родиха в национален парк в Конго (ВИДЕО)
Ерлинг Халанд обясни защо е дарил най-скъпата норвежка книга
Би ли се върнала Лиса Кудроу в „Приятели”
Агентът на Салах коментира бъдещето на звездата
САЩ дадоха на унгарската MOL още време да купи сръбската NIS
Израел и САЩ атакуваха района около АЕЦ „Бушехр“, съобщи Иран
Иран: Израел и САЩ атакуваха околностите на атомната електроцентрала „Бушехр“