Русия се похвали с излишък по текущата сметка, докато икономиката се свива

Излишъкът по текущата сметка на Русия е нараснал повече от два пъти за периода януари-ноември и от 108,6 милиарда долара е достигнал 225,7 милиарда, съобщи руската централна банка, цитирана от Ройтерс.
Това дава на икономиката на страната възможности да маневрира с оглед на трудностите, които я очакват догодина, посочва агенцията.
Огромният ръст на излишъка става възможен благодарение на спада на вноса на стоки и услуги от Запада вследствие на наложените двустранни санкции и същевременно на скока на цените на енергоносителите на международните пазари, според Института за международни финанси.
Очакванията обаче са през 2023 г. излишъкът да започне да спада, тъй като вносът постепенно се възстановява, а наложеният таван на цената на руския петрол, съчетан с частично ембарго от страна на ЕС, вероятно ще ограничи износа на руските енергоносители.
Руското правителство обаче изрази опасения, че възможен недостиг на работна ръка ще попречи на възстановяването на икономиката през следващите месеци.
"Факторът, който значително влошава ситуацията, е мобилизацията", казва Евгений Надоршин, главен икономист към "Пи Еф капитал". По думите му руската икономика е обречена на спад на производителността, на потреблението и на инвестициите, което вероятно ще доведе до свиване от 5-10 на сто през 2023 г.
"Изправени сме през втората сериозна криза за този век. Вътрешното потребление и БВП са върнати 10 и дори повече години назад, а аз не виждам перспективи за растеж, след като рецесията приключи", посочва Надоршин.
Официалните институции и анализаторите обаче се различават съществено в прогнозите си за свиването на руската икономика през 2023 г. Докато експертите от "Алфа банк" очакват то да бъде в рамките на 6,5 на сто, министерството на икономиката залага на едва 0,8 процента.
Междувременно от руското министерство на финансите съобщиха, че властите са използвали през ноември 300 милиарда рубли (4,8 милиарда долара) от руския Национален фонд за благосъстояние, за да покрият бюджетния дефицит, тъй като за продължаването на войната в Украйна са необходими все повече средства. През октомври Кремъл изтегли от фонда 1 трилион рубли за войната в Украйна.
Към 1 декември във фонда е имало 186,5 милиарда долара, или еквивалента на 8,5 на сто от годишния БВП на Русия.
Прочети цялата публикация



Брюксел вижда Украйна в ЕС преди края на войната, според ЕК конфликтът ще продължи и през 2027 г.
Руските рубли заливат пограничните градове в Китай от началото на войната в Украйна
Успешното управление на „Прогресивна България“ минава през формулирането на нов проект за развитие на страната
Основната задача пред Унгария - демонтаж на наследството на Орбан
НАТО: Дронът, който се разби в Румъния, е бил руски! Путин: Това изобщо не е сигурно
Кремъл набира все по-трудно военни за фронта
Скокът на цените и рисковете за Европа и България
Лъчезар Богданов: „Прегрява“ ли българската икономика?
Армения може да остане без руски газ, нефт и диаманти, ако избере ЕС пред Евразия
Черна гора иска да влезе в ЕС: ще позволи ли Белград?
НАСА призна: Нямаме документирани доказателства за разбити извънземни космически кораби или тела на пришълци
Важи и сиво време по морето днес
Тръмп: Може да финализираме споразумението с Иран следващата седмица, последната версия не ми хареса
Според Axios Тръмп се скарал на "лудия Бени": Не нападай Бейрут! Спасих те от затвора. Всички мразят теб и страната ти
Русия атакува масирано Украйна с дронове и ракети. Четирима убити в Днепър, има затрупани под руините в Киев
Светослав Дяков с интерес към стадиона в кв. „Завода“, Община Кочериново стартира концесионна процедура
Мексико Сити отново ще бъде в центъра на световния футбол
Десет от Австрия надвиха минимално Тунис в контрола
Канзас Сити излиза на световната футболна сцена с Мондиал 2026