Китай съобщи за първи смъртни случаи от COVID-19 от седмици насам

Китай официално съобщи днес за първи случаи на починали пациенти с ковид откакто правителството започна да отменя строгите антивирусни ограничения по-рано този месец, подхранвайки безпокойство, че това може да е началото на мрачна тенденция в период, когато вирусът върлува в страната, предаде Ройтерс.
Двата смъртни случая, за които беше съобщено днес, бяха първите, регистрирани от националната здравна комисия от 3 декември насам. Това стана броени дни преди Пекин да оповести, че отменя ограниченията, които в продължение на три години до голяма степен удължаха вируса под контрол, но миналия месец провокираха масови протести, предаде БТА.
В събота журналист на Ройтерс видя в Пекин катафалки с мъртви, движещи се по пътя към крематориум за жертви на КОВИД-19, както и около 20 пълни жълти чували за трупове на пода в дом за траурни обреди в съседство. Ройтерс не успя да потвърди веднага, че става дума за починали от ковид.
Официално Китай е регистрирал само 5 237 смъртни случаи, свързани с ковид, по време на пандемията, включително последните два. Това е нищожен брой на фона на 1,4-милиардното население и е много нисък показател по световните стандарти.
Националната здравна комисия съобщи за 1995 симптомни случаи на ковид за 18 декември, при 2097 ден по-рано. Миналата седмица Китай спря отчитането на безсимптомните случаи като посочи, че има спад в задължителното тестване след отпадането на свързаните с ковид ограничения. Успоредно с това нарастват и съмненията дали властите са в състояние да регистрират своевременно влошаваща се с бързи темпове ситуация.
Служители в повече от 10 погребални домове в Пекин в събота казаха за Ройтерс, че работата им се е увеличила в сравнение с обичайното.
Прочети цялата публикация



Над 200 станаха предполагаемите смъртни случаи от ебола в ДР Конго
От "Епична ярост" до енергийна нестабилност: зов за пробуждане, който Европа не може да игнорира
Израел идентифицира първи заподозрян пациент с ебола
Разногласие в ЕС относно отварянето на дипломатически канали с Русия: Германия определи инициативата като „обида“
СЗО: Почти всички летни смъртни случаи от „тихия убиец“ можеха да бъдат предотвратени
Двама уйгури получиха смъртни наказания 11 години след най-кървавия атентат в историята на Тайланд
"Алтернатива за Германия": От наша страна има голям интерес "Северен поток" отново да бъде пуснат в експлоатация
Хакерство, война, сива икономика: как оцелява Северна Корея
ЕС изпрати първите дози експериментално лечение срещу хантавирус
Трима убити при стрелба в еврейски район в Монреал (видео)
Откриха мъртви две малки деца в кола на паркинг във Франция
Новият директор на Пирин, Г. Калпакчиев: Не съм собственик на клуба, а кандидат-купувач, одитът ще реши дали сделката ще се случи
Космическа "детска градина": "Джеймс Уеб" с ново изображение на звезди в Молекулярния облак на Орион (СНИМКА)
Джорджина Родригес разгорещи социалните мрежи с нова фотосесия в басейн
Нетаняху: Израелската армия има пълна свобода на действие в Южен Ливан
Героят Меси: Наслаждавам се на момента и виждам докъде можем да стигнем заедно
"Тераса на нощно кафене": Детайлите, които разкриват гения на оригиналната „звездна нощ“ на Ван Гог
Семейната сага на Бекъм: Нови обрати и опити за помирение
Защо Зеленски заплашва с удари Беларус и какво значи това