ISW: В Русия критикуват примирието на Путин
В Русия открито се критикува обявеното от президента Владимир Путин "примирие" за Коледа.
Това съобщи Институтът за изследване на войната (ISW).
По-специално, Бившият командир на бойците в Донбас през 2014 г. и известен военен блогър Игор Гиркин нарече прекратяването на огъня "смела и решителна стъпка към поражение и капитулация" за руските сили и разкритикува руското ръководство, че не се е поучило от резултатите от предишните прекратявания на огъня през последните осем години.
Според доклада на ISW други видни блогъри са използвали думите на Путин за "прекратяването на огъня", за да критикуват отново Кремъл за воденето на война.
"Съобщението за "прекратяване на огъня" вероятно ще продължи да причинява невралгия на гласовете в руското информационно пространство, които преди това са имали взаимно укрепващи се отношения с Путин", допълват експертите.
Въпреки че много гласове в руското информационно пространство остро критикуваха обявяването на примирието, някои твърдолинейни елементи се възползваха от изявлението на Путин, за да продължат да разпространяват тезата, че Путин е защитник на религиозните ценности и морал. Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Руската федерация Дмитрий Медведев заяви на 6 януари, че Путин е предложил на Украйна "ръка за християнско милосърдие" и че Украйна го е отхвърлила, защото в нея липсва вяра.
Командирът на чеченските специални сили "Ахмат" Апти Алаудинов реагира на прекратяването на огъня с възторжени похвали за Путин, когото нарече "истински вярващ християнин", отбеляза, че Исус е почитан пророк в исляма, и обвини украинския "сатанизъм", че е причината Киев да откаже да приеме примирието.
Изтъкнати руски блогъри продължават да използват платформите си, за да пропагандират изкореняването на украинската културна и етническа идентичност. Командирът на Донецката народна република (ДНР) Александър Ходаковски заяви на 6 януари, че Русия и Украйна споделят "общ генофонд" и "духовно пространство", които Украйна унищожава, докато войната продължава.
Изявлението на Ходаковски е ясно отхвърляне на украинския народ като суверенен и различен от Русия. По подобен начин друг виден военен блогър твърди, че идеята за украински етнос никога не е съществувала и е измислена от украинските "националисти".
Военният блогър се позовава на концепцията за "Малоросия" - имперската руска идея за украинската територия като изцяло част от Русия и подчинена на нея.
Друг руски военен кореспондент засилва измислицата отпреди 24 февруари, че Украйна потиска рускоговорящите, и твърди, че войната трябва да продължи, за да се възстанови руският език на "територията на скоро бившата Украйна".
Тези видни и широко следени гласове в руското информационно пространство продължават открито да се застъпват за дехуманизацията и унищожаването на украинския народ. Докато Кремъл продължава да предоставя пространство за такива гласове, докато безмилостно цензурира мненията, които се отклоняват от собствените му информационни линии, намерението зад войната на Путин остава ясно.
Руските официални лица и военните блогъри до голяма степен не реагираха на обявената от САЩ нова военна помощ за Украйна в размер на повече от 3,75 млрд. долара, което още веднъж подчертава, че Кремъл и руското информационно пространство избирателно избират кога да представят западната военна помощ като ескалация. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обяви на 6 януари, че помощта ще предостави на Украйна бойни машини на пехотата Bradley, артилерийски системи, бронетранспортьори, ракети земя-въздух и боеприпаси.
Липсата на руска реакция на съобщението на САЩ за военна помощ, която украинските сили биха могли да използват в подкрепа на контраофанзивни операции, потвърждава предишната оценка на ISW, че Кремъл е по-загрижен за информационните си операции и ефекта, който западната военна помощ може да има върху конкретни руски военни операции в Украйна, отколкото за конкретни оръжейни системи, червени линии или предполагаемите руски опасения от предполагаеми украински настъпателни действия срещу самата Руска федерация с използване на западни системи.
Кремъл избирателно реагира на западните военни доставки и помощ за Украйна, за да подкрепи информационни операции, които имат за цел да представят Украйна като страна без суверенитет и да отслабят желанието на Запада да предостави допълнителна военна помощ, като подклаждат страхове от руска ескалация.
Кремъл и руското информационно пространство вероятно ще се възползват от бъдещата западна военна помощ, която според тях може да подкрепи тези информационни операции, а не като отражение на действителни червени линии на Кремъл или конкретни опасения относно потенциалната заплаха, която западните оръжейни системи могат да представляват. ISW вече отбеляза, че тези наблюдения си струва да бъдат разгледани в контекста на западната дискусия за предоставяне на Украйна на западни танкове, системи за нападение с голям обсег и други способности.
Основни изводи на Института за изследване на войната:
Руските официални лица и блогъри в повечето случаи не реагираха на обявената от САЩ нова военна помощ за Украйна в размер на повече от 3 млрд. долара.
Определени елементи от руското информационно пространство се възползваха от изявлението на Путин за "прекратяване на огъня", за да разпространят твърденията, че той е защитник на религиозните ценности.
Известни руски блогъри продължават да използват платформите си, за да пропагандират премахването на украинската културна и етническа идентичност.
Руските и украинските войски продължават настъплението си край Кремена и Сватовей.
Руските власти и военното ръководство продължават да се сблъскват с негативни реакции заради отговора си на украинския удар на 31 декември срещу руската база в Макиевка, Донецка област.
Руските окупатори продължават да тормозят украинските деца, за да затвърдят социалния контрол в завладените територии.
Прочети цялата публикация