Fakti.bg | 01.05.2023 15:18:57 | 97

Посланик се връща в Москва! Южна Корея променя позицията си относно войната в Украйна


Първият заместник-министър на външните работи на Южна Корея Чанг Хо Джин скоро ще пътува до Русия, за да обясни на Москва променящата се позиция на Южна Корея относно войната в Украйна, съобщава южнокорейската информационна агенция "Йонхап".

Доскоро Чанг Хо Джин беше посланик в Москва, но напусна заради новото назначение. Агенцията съобщава, че в рамките на двудневното си посещение той ще се сбогува с бивши колеги и служители, с които е работил. "Това посещение беше организирано от гледна точка, че в ситуация, в която Южна Корея беше поставена в списъка на неприятелските страни поради антируските санкции, е по-добре да се уверим, че спазваме протокола и и официално се сбогувахме", казва висш държавен служител пред агенцията.

Но според източник въпросът за предоставянето на Украйна на оръжия и промяната в степента на отношенията между Сеул и Русия неизбежно ще бъде на дневен ред.

Досега Южна Корея е предоставила само хуманитарна и икономическа помощ на Украйна. Дали тази позиция наистина ще се промени и с колко, все още не е известно, но ако Сеул вземе решение за военни доставки, тогава може да направи много, пише BBC.

В петък президентът Юн Сук Йол, който бе на посещение в Съединените щати, посочи и че трябва да се направи всичко, за да се предотврати успехът на руската инвазия в Украйна, като отново не изключи военна помощ от Сеул за Киев. Попитан за възможността за доставка на оръжие на Киев, президентът отговори, че тази опция се обмисля.

"Трябва да докажем, че подобни опити за инвазия никога няма да успеят, за да блокираме подобни опити в бъдеще", каза той, говорейки в Харвардския университет

Преди около две седмици в интервю за Ройтерс Юн Сук Йол също каза, че "ако възникне ситуация, за която международната общност не може да си затвори очите, като например широкомащабно нападение срещу цивилни, кръвопролитие или сериозно нарушение на законите за водене на война, Южна Корея ще бъде трудно да настоява, че може да предоставя само хуманитарна или икономическа помощ."

И макар и Южна Корея да не допринася с директни доставки, Казахстан косвено прави това в помощ на Киев. Например Сеул одобри предаването на Украйна на самоходни гаубици Krab, които използват компоненти, произведени в Корея. Krab използва шаси, проектирано в Корея.

Друг пример е подаръка за Съединените щати на половин милион 155 мм боеприпаси. Това споразумение беше съобщено от Ройтерс през април с позоваване на южнокорейски медии.

Такъв доста екзотичен метод за доставка на оръжия беше избран, така че Сеул да участва възможно най-малко в процеса на военна помощ на Киев, но Вашингтон активно доставя боеприпаси на украинците, изчерпвайки запасите си, а корейските снаряди просто ще помогнат на американците се справят с този проблем.

Корейците доставят и оръжие на Полша, например танкове K-2 и самоходни оръдия K-9. Това също не може да се нарече военна помощ за Украйна, но тези доставки дават възможност на поляците да прехвърлят своите Т-72 на въоръжените сили на Украйна.

Ако Южна Корея наистина стане един от партньорите на Украйна в директните доставки на оръжия, военна техника и боеприпаси, това сериозно ще облекчи тежката ситуация, в която се намират останалите донори на украинската армия.

На първо място това се отнася за боеприпаси. Корпорацията Poongsan е един от водещите световни производители на боеприпаси от всякакъв вид, включително за танкове и гаубици. Освен това целият технологичен цикъл на тяхното производство се намира на територията на Република Казахстан - първоначално Poongsan е създадена като металургична компания.

Освен това Южна Корея произвежда тежка бронирана техника, като нейните основни бойни танкове K-2 са високо ценени и изнасяни. Електронната индустрия е добре развита в Корея, а авиационната индустрия се развива активно.

И накрая, в арсеналите на Република Казахстан от 90-те години на миналия век има повече от четири дузини танкове Т-80У и няколко дузини БМП-3, прехвърлени от Русия за изплащане на дълга на СССР. Международните партньори на Украйна обикновено се опитват да прехвърлят съветски оръжейни системи на въоръжените сили на Украйна, тъй като украинските военни са запознати с тях.

Фактът, че Република Корея произвежда боеприпаси, не е изненадващ, като се има предвид проблематичната ѝ близост с КНДР и Китай.

Южна Корея, която живее в постоянно напрежение поради отношенията със съседна Северна Корея, е много по-добре подготвена за война от много други азиатски страни. Това я отличава от европейските страни, които не бяха много готови за такъв мащабен конфликт на техния континент. Следователно за Запада би било изгодно да включи такъв партньор в преките военни доставки.

От своя страна говорителят на Кремъл Дмитрий Песков предупреди, че предоставянето на военна помощ на Украйна би означавало Сеул да се намеси до известна степен в конфликта.

Прочети цялата публикация