Fakti.bg | 03.05.2023 18:00:35 | 240

Байдън срещу Тръмп през 2024-а - дали в Америка са само двамата?


Президентът на САЩ Джо Байдън започва кампанията си за втори президентски мандат едновременно в достойна за завист и в незавидна позиция. Незавидна, защото Америка продължава да бъде в лошо настроение, рейтингът му е слаб, а ентусиазмът към неговата кандидатура е минимален. Достойна за завист, защото Доналд Тръмп, който в момента е най-вероятният съперник на Байдън, е идеалният кандидат, който може да превърне гласуването наистина в избори, а не в референдум. Това прогнозира в последния си анализ за изборите в САЩ главният кореспондент на в. "Вашингтон пост" в Белия дом Дан Балц.

Журналистът отбелязва, че видеоклипът, в който Байдън обяви официално точно преди една седмица, че ще се кандидатира за втори президентски мандат, е резонанс на видеото от кампанията му през 2020 г., с подбор на кадри и език, които поставиха бившия президент Доналд Тръмп и неговите последователи в центъра на посланието за 2024 година. Байдън ще се кандидатира отчасти въз основа на своя опит в законодателната дейност и желанието си да "довърши работата", както каза той във видеоклипа. Но Байдън също така ще продължи да отправя и предупреждения към избирателите, както направи през 2020 г. и 2022 г., че предстоят опасности, ако Тръмп спечели Белия дом, както и заради политиката на доминираната от неговия съперник Републиканска партия.

Действащите президенти в САЩ обикновено печелят преизбиране. Но малко президенти - Тръмп е най-скорошният пример - имат толкова слаб рейтинг като този на Байдън в момент, когато той започва кампанията си. "Вашингтон пост" цитира ново проучване на "Ен Би Си нюз", което му дава едва 41% одобрение и рейтинг 38% по отношение на икономиката. В същото проучване 70% от американците казват, че не искат Байдън да се кандидатира за преизбиране, включително 45% от тези, които се определят като демократи. Според традиционните норми такива данни обикновено биха могли да означават поражение за действащия президент или в най-добрия случай - голяма борба, за да може да победи, отбелязва вестникът.

Погледнете лицата на избирателите, когато описвате участниците в двубоя, и ще разберете, че са готови за алтернативи, съветва в авторски коментар за "Уолстрийт джърнъл" Пеги Нунън.

Вижте лицата на хората, когато кажете: "Изглежда, че ще бъдат Байдън и Тръмп". Тези лица ви казват всичко - слабото потрепване, клатенето на главата, въздишката. Това са характерните черти на кампанията за 2024 г. в момента.

Седемдесет процента от собствената му партия не искат Джо Байдън да се кандидатира. Повече от половината от партията му не иска Доналд Тръмп да се кандидатира. И все пак сега сме тук, с това засилващо се усещане за тъжна неизбежност, отбелязва американската журналистка.

Тя припомня забележката, че "очевидно в Америка има само двама души", направена от водещата Деси Лидик в "Дейли шоу" на телевизия Ем Ти Ви.

В анализа си за "Уолстрийт джърнъл" Нунън изразява мнение, че г-н Байдън няма опоненти, защото неговата партия не можа да се размърда. Понякога партийната дисциплина е провал и грешка, отбелязва тя. Републиканците поне водят някаква битка, но първичните допитвания в отделните щати показват, че г-н Тръмп доминира. Усеща се още една катастрофа, нали, пита журналистката.

Коментаторката изразява съгласие с онези, които казват, че проблемът не е само във възрастта на Джо Байдън, а в подтекста, скрит зад тази възраст: че ако той бъде преизбран, има значителен шанс Камала Харис да стане президент. А тя е загадка - политик, който не е бил в състояние да каже нищо уместно или дори нищо разбираемо за политиката. Това ще накара избирателите да се замислят, пише Нунън в "Уолстрийт джърнъл".

В лагера на републиканците големият "няма да е Тръмп" вариант, постоянният номер две в допитванията, избледнява. Твърде рано е да се каже, че кандидатурата на Рон Десантис няма да успее. Но се усеща, че няма да успее. Въпреки това животът носи изненади, отбелязва журналистката, засягайки и темата за заведения съдебен иск на "Уолт Дисни" срещу него.

Губернаторът на Флорида Рон Десантис разкритикува като политически мотивирано заведеното преди дни от компанията дело за назначаването от него на надзорен съвет в самоуправляващия се окръг на увеселителния парк, съобщи Асошиейтед прес. Според губернатора е време световноизвестната компания да спре да се радва на благоприятното отношение във Флорида, а да живее по същите правила и да плаща същите данъци като всички останали, тъй като иска да контролира нещата без подходящ надзор.

"Уолт Дисни" обвини Десантис, че води срещу нея "целенасочена кампания на управленчески репресии", след като компанията се противопостави на закон, свързан с ЛГБТ общността. Законът, срещу който се обяви "Уолт Дисни" и който е подкрепян от Десантис, забранява преподаването в училище по въпроси, свързани със сексуалната ориентация и половата идентичност.

Съдебният спор е поредният етап от продължаващата повече от година вражда между "Уолт Дисни" и Десантис. Компанията засипа губернатора на Флорида с критики, докато той обмисля дали да се кандидатира за президентския пост в САЩ следващата година.

Няма да го критикувам за борбата с "Уолт Дисни", пише Нунън в анализа си за в. "Уолстрийт джърнъл". Смятам, че компанията не е права да повдига въпроса, тъй като е голяма корпорация, и да използва своето обичано от всички име, за да вземе страна по деликатен щатски образователен въпрос, който се решаваше по демократичен начин - в смисъл, че губернаторът, който скоро трябваше да кандидатства за преизбирането си, взе политическо решение, получи одобрение за законопроект и ако избирателите не го харесват, биха могли да го отхвърлят. "Уолт Дисни" не трябваше да се намесва, за да прокарва културните си предпочитания. Въпреки това отговорът на г-н Десантис бе колкото драматичен, толкова и некомпетентен, посочва тя.

В коментар на "Политико", озаглавен "Билетът на Десантис за 110 милиона долара към Белия дом", изданието отбелязва, че въпреки последните спънки, потенциалният опонент на Доналд Тръмп разполага с купчина пари.

За предполагаемата кандидат президентска кампания на губернатора на Флорида Рон Десантис настъпи труден период, тъй като главният му съперник Доналд Тръмп събира одобрение заради другите проблеми на губернатора и го атакува в ефир. Но Десантис има едно голямо предимство, с което се отправя към своята вероятна кандидатура за Белия дом - купчина пари от дарители, пише "Политико".

Докато се подготвя да се включи в президентската надпревара през следващите седмици, Десантис разполага със сметки, имащи за цел да подкрепят кандидатурата му, които възлизат на повече от 110 милиона долара, според публично достъпни документи и хора, представляващи дарителите. И всичко това е преди още той да е открил официална сметка на своя политически организационен комитет за кампанията.

Финансовото предимство на Десантис е взело застрашителни размери в лагера на републиканците. Повечето претенденти имат парични средства, които са по-малко от неговите. Той далеч изпреварва своите претенденти с по-нисък брой гласове като двойката от Южна Каролина - бившият постоянен представител на САЩ в ООН Ники Хейли и сенаторът Тим Скот.

Дори подкрепящият Тръмп супер "Комитет за политически действия", наречен "Да направим Америка велика отново" (MAGA Inc.), отчита в края на 2022 г. към 55 милиона долара в наличност - голяма сума, но далеч по-малка от тази, която има в банката Десантис. Бившият президент е събрал също така и 18 милиона долара чрез кампанията си от нейното стартиране през ноември миналата година досега.

Нещо повече, Десантис има предимството, свързано с правомощията на своя пост като губернатор на Флорида. Само за една седмица той се опита да издигне своя авторитет във външната политика с пътуване до Япония, Южна Корея, Израел и Обединеното кралство, финансирано от органа за икономическо развитие на щата, който разчита както на обществени, така и на частни средства. Екипът на губернатора заяви, че разходите не са за сметка на данъкоплатците.

Въпреки финансовото си предимство Десантис е поставен в трудно положение от Тръмп по други начини. Бившият президент и сегашен фаворит на Републиканската партия получава подкрепа от републиканците във Флорида. Неотдавна той получи и подкрепата на бившия конгресмен Лий Зелдин, нюйоркчанин, който от месеци сипеше похвали по адрес на Десантис. Някои негови поддръжници и дарители започнаха да изразяват съмнения за качествата му, след като той зае противоречиви позиции по отношение на абортите и войната в Украйна.

Независимо от това към Десантис вече се надига море от пари.

Робърт Бигълоу, магнат в областта на недвижимите имоти, който се интересува от задгробния живот, е дарил 10 милиона долара в губернаторската сметка на Десантис и наскоро се определи пред сп. "Тайм", че е най-големият дарител на "Никога не отстъпвай" (Never Back Down), супер политически организационен комитет, сформиран от Кен Кучинели, бивш служител в Белия дом при Тръмп.

Милиардерът от Уолстрийт Джеф Яс, един от първите инвеститори в "ТикТок", внесе 2,6 милиона долара в кампанията за щатските избори през февруари - три месеца след като Десантис спечели своето преизбиране.

Няколко други големи дарители последваха този модел, което е показател, че подкрепят амбициите на Десантис. Джо Рикетс, бивш главен изпълнителен директор на "Америтрейд" (TD Ameritrade), също дари през февруари 1 милион долара в сметката на губернатора.

Бигелоу, Яс и Рикетс не отговориха на искането на "Политико" за коментар, не направи коментар и говорител на Десантис. Въпреки че парите са от значение, в миналото и добре финансирани кампании са се проваляли, припомня изданието.

Бившият губернатор на Флорида Джеб Буш може да послужи като предупреждение, след като през 2016 г. влезе в първичните избори на Републиканската партия със 100 милиона долара финансиране от супер "Комитет за политически действия", но не постигна нито една победа в тези първични избори. Бившият кмет на Ню Йорк Майк Блумбърг похарчи 1 милиард долара от собственото си състояние за кандидатура за Белия дом през 2020 г., само за да се откаже три месеца по-късно, след като не успя да осигури нито една победа, освен в Американска Самоа.

Според "Политико" обаче прехвърлянето на свързаното с политиката богатство крие известен риск за Десантис.

Федералният закон забранява прехвърлянето на средства от щатската му сметка към сметка за президентска кампания, а на кандидатите за президент по принцип е забранено да набират пари чрез щатски сметки.

Според адвокати по финансиране на предизборни кампании обаче преместването на пари в "Комитет за политически действия", който го подкрепя, едва ли ще доведе до правни последици. Десантис трябва да следва поредица от сложни стъпки, включително да се откаже от контрола си върху щатската сметка, преди да се извърши прехвърлянето.

Федералната избирателна комисия също така действа толкова бавно, че ако срещу Десантис бъде подадено оплакване, то вероятно няма да бъде решено преди изборите през 2024 г., каза пред "Политико" Брендън Фишър, дългогодишен адвокат по финансиране на кампании.

Политическият комитет "Никога не отстъпвай" набира средства за евентуална сметка, която би насочила пари към вероятната кампания на Десантис, но вноските ще бъдат ограничени до 3300 долара от дарител за първичните избори. Представител на комитета не съобщи дали са прехвърлени някакви средства към "Проект Десантис 2024" и не разкри броя на хората, които са направили дарения.

"Има само един републиканец, който може да победи Джо Байдън. Това е Рон Десантис", заяви пред "Политико" Ерин Перин, директор по комуникациите на "Никога не отстъпвай". Перин се позова на социологически проучвания, които показват, че Десантис е в по-силна позиция от Тръмп да победи Байдън, въпреки че изостава от Тръмп в повечето двубои при първичните избори. Америка се нуждае от смели, консервативни лидери, които не се страхуват да се изправят срещу левицата, да защитават семейството и никога да не отстъпват от трудните битки, пред които е изправена страната ни. Рон Десантис е този лидер, каза Перин.

Съобщава се, че г-н Десантис ще обяви своята кандидатура за президент по-късно тази пролет, пише коментаторката Нунън във в. "Уолстрийт джърнъл". Онзи ден получих интересна бележка по негов адрес от ветеран в политиката, който каза, че проблемът на г-н Десантис не е в това, че не е симпатичен: "Проблемът за Рон е по-лош. Проблемът е, че той не ни харесва". Когато избирателите видят, че дадена политическа фигура ги харесва, те започват да ѝ се доверяват, защото знаят, че "ще направи много, за да запази тяхната симпатия".

Политиците намират начини да бъдат популярни, когато не са толкова симпатични, отбелязва журналистката.

Ако започне да става ясно, че Америка отново е в капана на надпреварата Тръмп-Байдън, мисля, че избирателите ще се размърдат. Не виждам хората просто да се примирят с това. Виждам отпор и малко бунтарство, допълва тя в коментара си за "Уолстрийт джърнъл", като дава два примера:

Робърт Ф. Кенеди-младши, който обяви кандидатурата си преди седмица, достигна 19% подкрепа през втората седмица сред избирателите демократи. Това е много! Особено за човек, на когото са лепнали етикета, че е малко налудничав. (Той е бил поддръжник на идеята, че детските ваксини са свързани с аутизма). Но неговото по-широко общо послание би се харесало на крайното ляво и на крайното дясно и се вписва в общото популистко настроение - корпорациите и правителството ви лъжат и ви правят на глупаци. И по странен начин неговата налудничавост в миналото засилва правдоподобността му - той е носил презрението на институциите като медал. Собственото му семейство не го подкрепя. Изглежда, че това не пречи на замаха му.

Кенеди-младши има това, което има и г-н Тръмп - звездна сила. А носи и нашумяло име, отбелязва Нунън в анализа си за "Уолстрийт джърнъл". Наблюдавайте го. Тази година той ще бъде голяма сила, допълва тя.

Второ, наблюдавайте кандидатурата на една трета страна. Центристката група "Без етикети" заяви, че временно се опитва да влезе в избирателните списъци във всички 50 щата. Ще видим как това ще стане. Но една трета партия, ако се появи, може да има съвсем реална и изненадваща сила в тази кампания, смята анализаторката.

Отново, погледнете лицата на хората, когато кажете, че това ще бъдат Тръмп или Байдън, продължава тя коментара си за "Уолстрийт джърнъл", като отбелязва, че независимите избиратели в САЩ сега са повече от членовете на всяка една партия. В допитванията не се долавя никакво търсене на усилия от страна на трета партия. Така че едно такова усилие ще трябва да изкара хората от удобните им убежища и да ги накара да искат да прехвърлят върха, за да завземат нови позиции. Това ще трябва да бъде нещо, което центристите по своята същност не са, нещо драматично. Хората, които биха оглавили едно такова усилие, се притесняват дали няма да се окажат в ролята да доведат до поражението на демократите. Може да се твърди, че те могат да доведат до поражение и за републиканците, пише коментаторката.

Една трета партия ще трябва да има убедителни кандидати за президент и вицепрезидент. Това би било трудно. Не съм сигурна, че една трета партия е желателна. Но не мисля, че е невъзможно, смята Нунън.

Ентусиастите за трета партия обикновено са умерени, трезво мислещи. Такива хора по правило не са обзети от романтиката на историята. Но ние живеем в продължаващата лудост на американската политика. Сега всичко може да се случи. Наистина, всичко. Чудя се дали те го знаят, пише в "Уолстрийт джърнъл" американската журналистка.

Един президент, който не е в центъра на вниманието, е най-доброто нещо, което някога би могло да се случи на прогресивния центристки проект. Но успехът му през 2024 г. зависи от това дали републиканците ще подкрепят Тръмп, или не, отбелязва тя. Това обаче няма да бъде повторение на 2020 г., дори ако Тръмп се окаже републиканският кандидат, твърди в анализа си за в. "Вашингтон пост" Дан Балц. Преди четири години Байдън беше претендентът, който можеше да се представи като средство за противодействие срещу хаоса и разделението от годините на Тръмп, въздържаната, но опитна ръка, която ще спаси страната от един нетипичен действащ президент.

Въпреки че ще се опита да направи това отново, Байдън не разполага с лукса да се съсредоточи единствено върху едно такова послание. Днес той е действащият президент, с определени резултати във вътрешен и международен план, които трябва да защитава и популяризира. Резултати, които въпреки ясните постижения през последните две години, остават неясни в съзнанието на много избиратели, посочва в анализа си коментаторът на вестника.

Това е наратив, който републиканците ще атакуват ежедневно, както направиха и миналия вторник с твърдения, че още четири години президентство на Байдън ще оставят страната с по-висока инфлация, по-голяма престъпност в градовете, повече имигранти без документи, които ще преминават границата, и по-малко заможни семейства.

Във видеото си Байдън сигнализира за един от начините, чрез които тази кампания ще бъде различна - тя ще постави по-силен акцент върху свободата и защитата на правата на американците, независимо дали става въпрос за аборти, избирателни права или полова идентичност. Един от първите кадри във видеоклипа е на човек, който държи лозунг с надпис "Абортът е здравеопазване", а първата дума на Байдън във видеото е "свобода". В момент, когато републиканците се стремят към ограничаване на правата, Байдън залага на това, че повече хора искат тези права да бъдат защитени и разширени, и може да превърне тази тема в печеливша, коментира "Вашингтон пост".

Но спечелването на аргумента за икономиката е от съществено значение в кампанията за преизбиране на Байдън, която е също толкова, а може би и по-важна, от дебата около културните и социалните въпроси. Той може да изтъкне големият брой създадени работни места и други показатели, но инфлацията и опасенията, че в икономиката може да настъпи рецесия, затрудняват Байдън да обяви, че в Америка е дошло утрото, пише вестникът.

До настъпването на пандемията през пролетта на 2020 г. Тръмп беше смятан за президент на страна със силна икономика. Това възприятие остава потенциален характерен белег за бившия президент, който в много други отношения ще се яви на общите избори, обременен от множество противоречия, лъжи и правни премеждия. Неотдавна на Тръмп бяха повдигнати обвинения в Ню Йорк за пари, платени на порноактриса, и за фалшифициране на бизнес документи. Той е изправен пред възможността да му бъдат предявени още три обвинения по други висящи разследвания.

Пътуванията на Байдън в страната през тази година до голяма степен бяха в услуга на популяризирането на неговите постижения, особено на двупартийния пакет за инфраструктурата, двупартийния законопроект за съживяване на производството на полупроводници и значителните инвестиции в борбата с изменението на климата, съдържащи се в така наречения Закон за намаляване на инфлацията. Но политикът, който разполага с правомощията на заемания от него пост, изглежда има проблеми с постигането на бърз успех. Повечето гласоподаватели все още знаят малко за тези мерки и промяната в тази насока ще бъде акцент на кампанията през цялата година, коментира "Вашингтон пост".

Байдън избегна една потенциална пречка пред успешната си кампания за преизбиране - той няма сериозен опонент за първичните избори. Преди междинните избори през ноември миналата година се говореше често за евентуален опонент. Но след като демократите надминаха очакванията в междинните избори, партията отново се консолидира около президента. Както и през 2020 г. аргументът, че Байдън е в най-добра позиция да запази Белия дом срещу кандидатурата на Тръмп, отново работи в негова полза, отбелязва американският вестник.

Въпреки това Байдън ръководи една понякога разединена партия. Генерирането на ентусиазъм сред младите избиратели и партийните либерали ще бъде от съществено значение. През цялото си президентство той се ограждаше с либералното крило на своята партия. Това крило ще продължи да го притиска да приема все повече и повече от програмата му. В крайна сметка обаче членовете му ще бъдат с него, пише "Вашингтон пост".

Според Фаиз Шакир, ръководител на президентската кампания на сенатор Бърни Сандърс през 2020 г., силата на Байдън е в това, че е лидер на коалиция, който е намерил начин да се съобразява с левите, като същевременно запазва собствената си автентичност. "Той се справя по-добре от мнозина и поради тази причина смятам, че на тези избори ще бъде в силна позиция... по-силна, отколкото предполагат цифрите", каза той.

"Вашингтон пост" обръща внимание и на аргумента, че много от демократите, които казват, че не искат Байдън да се кандидатира отново, посочват като основна причина неговата възраст - 80 години. Срещу Тръмп, който е на 76 години, въпросът за възрастта може да има по-малко значение, въпреки че енергията на двамата кандидати може да се окаже важна.

Байдън успя да избегне много активна кампания през 2020 г. заради пандемията. Но през 2024 г. избирателите може да искат да видят един по-енергичен кандидат. Ако Байдън застане срещу някой друг, различен от Тръмп, например срещу губернатора на Флорида Рон Десантис, въпросът за поколенията ще бъде на преден план, прогнозира американският вестник.

В кампанията през 2024 г. може да се наблюдава нещо като размяна на ролите в сравнение с обичайната кампания за преизбиране, като на бившия президент ще се обръща същото или по-голямо внимание, отколкото на действащия. Според "Вашингтон пост" това в крайна сметка може да се окаже от полза за Байдън, въпреки сегашните слаби статистически данни за политическото му представяне. Както казва републиканският стратег Ръс Шрайфър за Байдън: "Виждам кандидат с много уязвими места, но такъв, който не бива да бъде подценяван".

Светослав Танчев, БТА

Прочети цялата публикация