Fakti.bg | 14.05.2023 11:14:57 | 76

Тайланд: Какво е заложено на изборите днес?


Тайландските гласоподаватели (52 милиона от общо 71-милионното население на страната) ще изберат днес нов парламент на избори, които някои анализатори нарекоха "най-ключовите досега" в страната. Това са първите избори след младежкия бунт през 2020 г., когато беше нарушено табуто да не се иска ограничаване на правомощията на краля Маха Ваджиралонгкорн. Младежите поискаха и прекратяване на почти десетилетното управление, подкрепяно от военните.

Всички проучвания сочат, че на днешните избори ще спечелят основната опозиционна партия "За тайландците" и младежката партия "Продължаваме напред". Това обаче не значи, че промонархическата, подкрепяна от военните върхушка няма да опита да се задържи на власт. Само през последните 20 години военните са извършили два преврата, а трима премиери бяха свалени от съда. Съдилищата разпуснаха и опозиционни партии.

Начело в допитванията: "За тайландците"

Водеща в допитванията е популистката партия "За тайландците", свързана с милиардера Таксин Шинаватра, бивш премиер на страната, който се намира в самоналожено изгнание. Отстраняването му през 2006 г., с преврат, доведе до серия от политически сътресения в Тайланд. Въпреки това обаче партиите, свързани с Таксин и с клана Шинаватра, печелят всички избори оттогава насам.

Един от двамата кандидати за премиер, издигнати от партия "За тайландците", е 36-годишната дъщеря на Таксин, Паетонгтарн Шинаватра.

Силните резултати на изборите бяха постигнати благодарение на политики в полза на бедните, като всеобщо здравеопазване и облекчаване на дълговете на земеделските производители. Тази година партията отново обещава да разшири програмите за социално подпомагане и да стимулира засегнатата от пандемията икономика на Тайланд, включително като предложи помощи в размер на 10 000 бата (300 долара) за хора над 16-годишна възраст.

На митинга в петък Паетонгтарн призова тайландците да помогната на партията ѝ да спечели с голямо мнозинство, за да сложи край на подкрепяното от военните управление, което тя определи като диктатура, и да подобри живота на хората.

Основен конкурент в социологическите проучвания е прогресивната партия "Продължаваме напред", водена от 42-годишния бизнесмен Пита Лимджароенрат. Партийната програма се фокусира върху демократични реформи, включително промяна в конституцията, отмяна на военната повинност и преразглеждане на строгите закони, наказващи обидата към краля с 3 до 15 години затвор (единственото престъпление, за което в Тайланд се предвижда минимална присъда). Младежите масово подкрепят предизборните прояви на Пита.

Партията на премиера Прают Чан-оча “Обединена тайландска нация” проповядва мир, хармония, уважение към монархията и защита на традиционните ценности. Националистическата консервативна партия има подкрепата предимно на по-възрастните тайландци, като заема трето място – със значително изоставане спрямо първите две.

Прают Чан-оча стигна до властта след преврат през 2014 г.

Значи краят на управлението на Прают Чан-оча е предизвестен?

Изобщо не: дори ако не последва военен преврат, партиите имат нуждата да получат над половината гласове на двете камари на парламента, което изисква 376 гласа. Сенатът, чиито членове се назначават, е закономерно пълен с поддръжници на управляващите консерватори. Така че има сериозни шансове Прают Чан-оча да остане начело, оглавявайки правителство на малцинството. Това ще означава нестабилност и затруднения при приемането на ключови законопроекти, но консерваторите може да решат, че трябва на всяка цена да попречат на управление на опозицията и особено – на "Продължаваме напред". Дори ако популистите и прогресивните политици успеят да се споразумеят, Сенатът вероятно ще може да попречи на тяхно правителство.

В крайна сметка единственият вероятен вариант е коалиция между "За тайландците" и друга по-малка партия, например "Паланг Прачарат". Партията, създадена през 2018 г., е оглавявана от бивш генерал, поради което тяхна коалиция може да се окаже приемлива за някои сенатори и краля.

Но за да се стигне до този сценарий, все още е необходима категорична победа на опозицията. Дали това ще се случи, предстои да видим.

Асен Георгиев, БТА

Прочети цялата публикация