10 май - Рожден ден на Гейдар Алиев

Гейдар Алирза оглу Алиев е роден на 10 май 1923 в азербайджанския град Нахчъван. От 1941 Гейдар Алиев работи като началник-отдел в Народния комисариат на вътрешните работи на Нахчъванската автономна съветска социалистическа република на Азербайджан (АССР) и на отговорни длъжности в Съвета на народните комисари на Нахчъванската АССР, а през 1944 е изпратен на работа в органите за държавна сигурност. Г. Алиев, работил двадесет и пет години в системата за сигурност, от 1964 е заместник-председател, а от 1967 като председател на Комитета за държавна сигурност към Министерския съвет на Азербайджанската ССР, е удостоен със званието генерал-майор.
През юли 1969 на пленума на Централния комитет на Комунистическата партия на Азербайджан Гейдар Алиев е избран за първи секретар на Централния комитет на Комунистическата партия на Азербайджан и става ръководител на републиката. През 1976 е избран за кандидат-член, а през декември 1982 – за член на Политбюро на ЦК на Комунистическата партия на Съветския съюз и назначен за първи заместник-председател на Съвета на министрите на СССР. Докато работи на този пост, Гейдар Алиев ръководи най-важните области на икономическия, социалния и културния живот на СССР.
През октомври 1987 Гейдар Алиев, в знак на протест срещу политиката, провеждана от Политбюро на ЦК на Комунистическата партия на Съветския съюз и лично от генералния секретар Михаил Горбачов, подава оставка от заеманите длъжности.
Във връзка с кървавата трагедия, извършена на 20 януари 1990 в Баку от съветските войски, Гейдар Алиев в своето изявление на следващия ден в представителството на Азербайджан в Москва иска организаторите и извършителите на престъплението срещу азербайджанския народ да бъдат разкрити и наказани. В знак на протест срещу двуличната политика на ръководството на СССР относно острата конфликтна ситуация, възникнала в Карабахски регион на Азербайджан, през юли 1990 той напуска редиците на Комунистическата партия на Съветския съюз.
Завърнал се в Азербайджан през юли 1990, Гейдар Алиев живее първо в Баку, а след това в Нахчъван и през същата година е избран за депутат във Върховния съвет на Азербайджан. През 1991-1993 е председател на Върховния меджлис на Нахчъванската автономна република, заместник-председател на Върховния съвет на Република Азербайджан.
Когато през май-юни 1993 в резултат на изключителното изостряне на правителствената криза в страната възникна заплахата от гражданска война и загуба на независимостта, азербайджанският народ поиска Гейдар Алиев да бъде доведен на власт. Тогавашните ръководители на Азербайджан бяха принудени официално да поканят Гейдар Алиев в Баку.
На 15 юни 1993 Гейдар Алиев е избран за председател на Върховния съвет на Азербайджан, а на 24 юни с решение на Милли Меджлиса той започва да изпълнява правомощията на президент на Република Азербайджан. На 3 октомври 1993 в резултат на всенародно гласуване Гейдар Алиев е избран за президент на Република Азербайджан. На 11 октомври 1998 отново е избран за президент на Република Азербайджан. На 12 декември 2003 националният ръководител на Азербайджан, президентът Гейдар Алиев, почива в клиника в Кливланд, Съединените американски щати, а на 15 декември е погребан в Баку, в Алеята на славата.
Общонационалният лидер на азербайджанския народ, основателят на независимата азербайджанска държава Гейдар Алиев е една от най-забележителните личности в историята на Азербайджан. Името на Гейдар Алиев е тясно свързано с историческата съдба на Азербайджан, обхващаща последния му, повече от 30-годишен период и възраждането през тези години във всички сфери на обществено-политическия, икономическия и културния живот на страната.
В периода на управлението на Гейдар Алиев Азербайджан като държава преодолява сложните и тежки изпитания на времето. Гейдар Алиев определя стратегия за по-нататъшното развитие на страната и предприема важни стъпки за нейното изпълнение. Периодът, преживян от Азербайджан след 1969, завинаги ще остане в историята на азербайджанския народ като ерата на Гейдар Алиев.
Основната идейно-политическа насока на управленската философия на Гейдар Алиев, чиято история започва от този период, се характеризира с широк обхват на всички форми и средства за национална самоизява на хората, укрепване на чувството за национална гордост и прилагане на стратегия за бързо развитие, която допринася за издигане на националното съзнание. Връщането на историческата памет на народа постави основата за бъдещото превръщане на идеята за национална държавност, която той носи и осмисля в продължение на много години, в голяма движеща сила за осъществяване на идеите за независима държавност.
Въоръжената борба за власт, започнала в страната в първите години след възстановяването на държавната независимост на Азербайджан, смяната на властите и господството на множество сили нанесоха тежък удар на независимата държавност.
Настъпилите в страната социално-политически хаос, анархия и насилие доведаоха до изостряне на националното и гражданското противопоставяне и пълната несъстоятелност на властта. В резултат на това през лятото на 1993 азербайджанската държавност изпадна в криза и поставената пред смъртна заплаха страна се оказа на ръба на гражданска война и разпокъсване. В такива условия Гейдар Алиев, който се завърна на власт по настоятелно искане на народа, със своя богат политически опит и мъдрост започна упорита работа, за да изведе Азербайджан от тази критична ситуация. На първо място беше преодолян вакумът на властта – с пряката помощ на хората бяха неутрализирани разрушителните сили, които се активизираха в различни региони на републиката и беше предотвратена гражданска война. Престъпните елементи, организирали нападения срещу държавността, независимостта и териториалната цялост на Азербайджан, бяха изолирани от обществото. През май 1994 е постигнато примирие в арменско-азербайджанската война.
Едва след завръщането на Гейдар Алиев на власт Азербайджан започна да осъзнава своите геополитически възможности. Лидерът на Азербайджан, от гледна точка на влияние върху процесите, протичащи на световната политическа арена, винаги се е отличавал със своето слово, влияние и авторитет. Със завръщането на Гейдар Алиев начело на Азербайджан настъпи истински поврат в обществено-политическия, социалния, икономическия, научния и културния живот на страната; в международните отношения, в съответствие с научните основи, международните норми и принципи, започна процесът на изграждане на независима държава. Сформираната и развита от Гейдар Алиев философия на „азербайджанството“ определи мястото на Азербайджан в съвременния свят, създавайки идеологическата основа на нашата национална държавност и солидна основа за солидарността на азербайджанците по света. Благодарение на дейността на Гейдар Алиев през тези години проблемите на националното възраждане, които сериозно вълнуваха азербайджанската интелигенция през последните векове, напълно навлязоха в стратегическата държавна политика, преминавайки от науката, социологията и философията в плоскостта на практическата политика. В резултат на ефективната политика на Гейдар Алиев стана възможно да се възстановят и обогатят традициите на държавността в Азербайджан в края на ХХ век, да се укрепи независимостта на Азербайджан, която придоби траен и необратим характер, да се очертае увереният напредък на страната по пътя на динамичното икономическо развитие и бързото нарастване на нейния международен авторитет.
Прочети цялата публикация